Biura podróży – Grecja wciąż droższa niż przed rokiem, Turcja – tańsza

AG

Średnia cena imprez turystycznych w Grecji jest wyższa od zeszłorocznej o 111 złotych, z kolei w Turcji – niższa o 242 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje trzeci tydzień sierpnia.

W niniejszym materiale zestawienia bazują na cenach nie dla wylotów w okresie 1-07 sierpnia, ale dla okresu 15-21 sierpnia 2016 roku.
W minionym tygodniu ceny praktycznie nie uległy zmianie gdyż spadły o średnio 1 złoty, a największe zniżki wystąpiły na Lanzarote, Tureckiej Riwierze i w Bułgarii – o 101, 95, 63 złotych. Największe zwyżki cen miały miejsce w Maroku na Korfu i w Portugalii – o 64, 50 i 49 złotych.
Badanie średniej ceny imprez w trzecim tygodniu sierpnia 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że były one niższe od poziomu ubiegłorocznego o 21 złotych. Oznacza to, że ceny sierpniowych imprez zarówno z wylotami na początku jak i w połowie miesiąca przebywają w pobliżu średnich cen z sezonu 2015, a i ogólna sytuacja w zakresie struktury cen jest w tych okresach bardzo podobna. Dlatego przy opisie zmian będziemy się często odnosić do historycznych zmian cen dla okresu dwa tygodnie wcześniejszego.

Spośród dużych kierunków pozycję lidera zwyżek cen wycieczek straciła Bułgaria oddając ją na rzecz Grecji, która jest teraz droższa niż przed rokiem o średnio 111 złotych, przy czym z jej wysp nadal największe średnie wzrosty cen wykazują Rodos i Kreta – o 156 i 150 złotych, a niewielki spadek wykazuje Kos – o zaledwie 6 złotych. Z kolei wicelider wzrostów Bułgaria jest teraz droższa wobec średniej sprzed roku o jedynie 69 złotych, a wcześniej była tańsza nawet o kilkadziesiąt złotych).
Podobnie jak przed tygodniem do kierunków wyraźnie mniej kosztownych niż przed rokiem należały Kanary, które są teraz tańsze o średnio 85 złotych. Jak widać ceny Kanarów prezentują w tym roku wobec ubiegłego sezonu typowy przekładaniec. Z tamtejszych wysp nadal kosztowniejsze niż przed rokiem pozostaje wyspa Lanzarote – o 67 złotych, do której dołączyła Fuerteventura droższa o 61 złotych, podczas gdy Gran Canaria jest tańsza o 140 złotych, a Teneryfa o aż 329 złotych.

Z dużych kierunków, na których ceny są teraz niższe niż przed rokiem, prym niezmiennie już od ponad pół roku wiedzie Turcja – tańsza teraz o średnio 242 złote. W ostatnich tygodniach na rynku polskim oraz na głównych rynkach europejskich pojawiły się pewne symptomy poprawy popytu na wyjazdy do Turcji. Dane z Niemiec w maju wskazywały na zmniejszenie się skali spadków liczby rezerwacji Tureckiej Riwiery do zaledwie 8 procent, podczas gdy jeszcze w marcu wynosiły około 50 procent. W Polsce Turcji zaszkodził niedawny zamach w dniu 26 czerwca na lotnisku w Stambule, w którym życie straciło ponad 40 osób, ale popyt na ten kierunek szybko się odbudowuje zwłaszcza w obszarze Polski B.
Kierunkiem, na którym w pierwszej połowie sezonu sprzedaży średnie ceny były zwykle wyższe niż w ubiegłym roku był Egipt, ale po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny dość definitywnie spadły poniżej ubiegłorocznych. W ostatnim tygodniu ceny były niższe – o średnio 121 złotych. Nadal znaczną przecenę wobec sezonu 2015 notuje Marsa Alam – o średnio 222 złote, a niewielką Hurghada – o 20 złotych.
Na mniejszych kierunkach – zupełnie podobnie jak przed tygodniem – wyższe ceny niż przed rokiem oferowane są w Tunezji i w Maroku – o 92 i 48 złotych, a tańsze są Portugalia Majorka i Cypr – o 78, 60 i 22 złote.

Wśród dużych biur podróży po raz drugi od początku sezonu nastąpiła lidera obniżek cen wycieczek na lato 2016 wobec poprzedniego sezonu, którym ponownie zostało biuro Wezyr ze średnią ceną wycieczek o ponad 70 złotych niższą niż w sezonie 2015. Wielomiesięczny lider zniżek cen rok do roku, biuro TUI Poland, kolejny raz stało się teraz wiceliderem, dodatkowo dzieląc tę pozycję z biurem Rainbow. Obaj wymienieni organizatorzy są teraz kosztowniejsi niż przed rokiem o symboliczne 4 złote. Niewiele większe i również dość symboliczne zwyżki wykazują biura Sun & Fun, Exim Tours i Itaka droższe – o odpowiednio 6, 10 i 19 złotych . Wyraźniej przewyższają ubiegłoroczny poziom ceny w Grecosie operującym na najbardziej w tym sezonie drożejących kierunkach greckich – o 50 złotych, a jeszcze bardziej – pomimo wielu niedawnych obniżek – w biurze Neckermann, gdzie średnie ceny są wyższe od ubiegłorocznych o około 100 złotych.

W tym, co dla wybierających kierunki ma bardzo istotne znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera zajmuje obecnie biuro Rainbow, które ma 24 takie oferty i wyprzedza pod tym względem biura Itaka (17 ofert) oraz Exim i Neckermann (16 i 11 ofert). Wśród mniejszych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji oferują biura Net Holiday i 7islands (8 i 6 ofert). Na kierunkach greckich przodują Net Holiday i Rainbow (7 i 6 ofert), na Wyspach Kanaryjskich Itaka i TUI (6 i 4 oferty), na kierunkach tureckich biura Wezyr i Rainbow (6 i 4 oferty), a na kierunkach egipskich biura Exim oraz Rainbow (4 i 3 oferty).

Według Andrzeja Betleja z TravelData.pl, warte zaznaczenia jest to, że:
– zwraca uwagę trwający już od pięciu tygodni powolny, ale konsekwentny spadek cen Bułgarii. Kierunek ten cieszy się w tym sezonie dużym powodzeniem, ale można odnieść wrażenie, że niektórzy z touroperatorów, przesadzili ze zwiększaniem na nim oferowania i obecnie mają kłopoty z odpowiednim wypełnianiem samolotów, co już doprowadziło do anulacji pierwszych łańcuchów czarterowych.
– zwraca uwagę znaczna skala przeceny Teneryfy, która wraz ze zbliżaniem się do końca sezonu nawet wzrasta. Jest to w tej chwili jedyny kierunek, na, którym ceny w tanich liniach są porównywalne, a czasami nawet niższe od cen w biurach podróży, co wywiera oczywistą presję na ich obniżki w tych ostatnich. Należy też pamiętać, że niedługo podaż miejsc tanich przewoźników na Teneryfie kolejny raz wzrośnie, bowiem już od listopada dwa rejsy (z Katowic) uruchamia na tym kierunku Wizzair.
– ostatnio dał się zauważyć wzrost cen imprez na wyspę Korfu. Jest to prawdopodobnie również wpływ sytuacji na tym kierunku w tanich liniach, bowiem ostatnio ceny weszły tam w wyraźny trend wzrostowy. Oba ostatnie przykłady świadczyć mogą o coraz silniejszym przenikaniu się sytuacji cenowych w obu segmentach turystyki, czyli turystyki z biurami podróży oraz wyjazdów organizowanych samodzielnie.