Biura podróży – Grecja dużo droższa niż przed rokiem

AG

W porównaniu z poprzednim sezonem, najbardziej wzrosły średnie ceny na Krecie – o 412 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się m.in. gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzien sierpnia, czyli 7-13 sierpnia 2017 roku.

Największe wzrosty średnich cen imprez zanotowano w Hurghadzie, w Tunezji i na Tureckiej Riwierze – o 181 oraz po 141 złotych, a więc na kierunkach na które cieszą się stopniowym powrotem do łask turystów i dodatkowo mogą w najbliższych tygodniach przyciągnąć wielu chętnych z tzw. Polski B. Największe spadki średnich cen wystąpiły w Portugalii, na Korfu i na Fuerteventurze – o odpowiednio 27, 22 i 7 złotych, czyli akurat na tych samych kierunkach, na których w ostatnim tygodniu kwietnia wystąpiły największe wzrosty średnich cen.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka
Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 160 złotych i był to drugi kolejny spadek różnicy cen rok do roku po trzech jej wzrostach z rzędu. Generalnie wyższe ceny wycieczek w tym roku mogą być po części skutkiem znacznie silniejszego tegorocznego popytu i dobrych jego perspektyw w nadchodzących miesiącach, ale stopniowo rosnącego znaczenia może nabierać wyczerpywanie się na niektórych kierunkach i w niektórych terminach najbardziej korzystnych ofert. Wobec analogicznego okresu roku ubiegłego znacznej poprawie uległy nastroje konsumenckie, co wykazują właściwie wszystkie aktualne badania, a z drugiej strony stopniowo słabną obawy przed terroryzmem w atrakcyjnych dla turystów regionach turystycznych.

Nadal zdecydowanie działa zasadniczy czynnik bieżącego wzrostu popytu w turystyce, którym są silnie na razie rosnące dochody realne gospodarstw domowych. Dodatkowy, ale coraz słabszy wpływ na obecny wzrost cen wycieczek wywierają też wyższe o 10 procent ceny paliwa lotniczego (2,26 wobec 2,06 zł/litr), które odpowiadają za około 35 złotych wzrostu rok do roku średnich cen wycieczek. Za to coraz wyraźniej w kierunku zniżek średnich cen zaczyna natomiast działać wzrost siły złotego, bowiem umocnił się on rok do roku w relacji z euro o około 4 procent, a pozostaje na poziomie bliskim zeszłorocznemu wobec amerykańskiego dolara.

Spośród dużych kierunków po zeszłotygodniowym powrocie na pozycję lidera wzrostów cen wobec poprzedniego sezonu wśród najważniejszych dla polskich turystów kierunków umocniła Grecja z średnim wzrostem cen o 262 złote. Największe średnie zwyżki cen nadal notowała Kreta – o 412 złotych, nieco mniejsze Rodos – o 326 złotych, a jeszcze mniejsze Kos, Zakintos i Korfu – o 253, 250 i 181 złotych, do których po raz pierwszy od wielu tygodni nieco zbliżyło się dotychczas sporo tańsze niż w ubiegłym sezonie Chalkidiki, gdzie średnie ceny stały się wyższe rok do roku o średnio 42 złote.

Pozycję wicelidera wzrostów cen nadal zajmowały Wyspy Kanaryjskie, gdzie były one na poziomie o 207 złotych wyższym od zeszłorocznego. Największy dodatni wpływ na tę zwyżkę kolejny tradycyjnie wywierał relatywnie duży wzrost cen na Teneryfie – o 327 złotych, natomiast najłagodniejszy wzrost cen rok do roku również tradycyjnie prezentowała wyspa Lanzarote – o 100 złotych.

Z czwartej na trzecią pozycję na liście zwyżek cen rok do roku powrócił Egipt, a średnie ceny były tam wyższe o 125 złotych niż przed rokiem. Podobnie jak poprzednio dużo wyższe były wzrosty cen rok do roku na Synaju (silnie przeceniany przed rokiem) i w Marsa Alam – o 318 i 147 złotych, do których we wzrostach dołączyła zwykle tańsza niż przed rokiem Hurghada z niewielkim wzrostem cen o średnio 7 złotych. Zwiększony popyt na wycieczki powoduje okresowe wzrosty cen na tym kierunku, ale marże są tam w tym sezonie dość wysokie i dają organizatorom potencjalne spore pole do regulacji cen w zależności od wahań poziomu bieżącego popytu.

Z trzeciej na czwarta pozycję ponownie spadła Bułgaria, której ceny kształtowały się na poziomie o 78 złotych wyższym niż w lecie 2016. Opiniom, popytowi i cenom w Bułgarii nadal nieco ciąży spora zeszłoroczna liczba reklamacji zgłaszanych przez polskich turystów, a stosunkowo niskie ceny (niższe średnio o kilkadziesiąt złotych niż w Egipcie i 200 złotych niż w Turcji ) mogą być w tej sytuacji, zwłaszcza dla po raz pierwszy wyjeżdżających na zagraniczne wakacje klientów z tzw. Polski B, niedostatecznym argumentem przemawiającym za wyborem właśnie tego kierunku.

Piątą najniższą pozycję listy zwyżek cen wśród najważniejszych kierunków nadal zajmowała Turcja, a średnie ceny po ostatnich zmianach były tam wyższe niż przed rokiem o 60 złotych. Atrakcyjnym cenom wycieczek do Turcji sprzyja nadal słaby popyt na ten kierunek ze strony turystów zachodnioeuropejskich, zwłaszcza ze niemieckich i holenderskich, który może być jeszcze jakiś czas kontynuowany ze względu na uprzedzenia tamtejszych społeczeństw wobec polityki wewnętrznej w tym kraju. Jest to bardzo sprzyjająca sytuacja dla materialnie dużo słabiej sytuowanych turystów z Polski, którzy na ogół w większym stopniu skupiają się na kryteriach czysto ekonomicznych niż na politycznych.

Z mniejszych kierunków nadal największe zwyżki cen rok do roku notowały Majorka i Maroko – o średnio o 250 i 228 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Malcie, w Portugalii i na Cyprze – o 162, 91 i 14złotych, a średnie ceny w Tunezji były nawet niższe niż przed rokiem – o 174 złote.

Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że jedynym biurem, w którym średnie ceny są obecnie niższe niż przed w ubiegłym sezonie jest Itaka – o 130 złotych, ale należy też zaznaczyć, że wówczas ceny te dość wyraźnie wzrosły . Wzrost średnich cen rok do roku niewiele wyższy od przeciętnego (czyli 160 złotych) prezentują obecnie oferty biur Coral Travel Wezyr i Neckermann Polska ze średnimi zwyżkami cen około 200 złotych, a w pozostałych dużych biurach zwyżki średnich cen przekraczały już przeciętną i mieściły się w granicach 260 – 430 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach (dołączyły Malta i Albania) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję zdecydowanego lidera niezmiennie od samego początku sprzedaży first minute zajmuje biuro Itaka z bardzo wysoką liczbą 37 takich ofert i wyprzedza biura Coral Travel Wezyr i Rainbow (po 16 takich ofert). O tej porze w ubiegłym sezonie liderem był Exim Tours z liczbą 26 takich ofert przed biurami Rainbow oraz Itaka (22 i 18 takich ofert).
Spośród mniejszych organizatorów wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji oferują obecnie biuro Net Holiday – relatywnie bardzo dużo, bo aż 18 (sic!) takich ofert, a także biuro Prima Holiday – 6 takich ofert.