Biura podróży – Grecja drożeje, Egipt tanieje

KG

W ostatnim tygodniu najmocniej wzrosły średnie ceny wycieczek do Grecji – o 62 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień października, czyli 30.09-6.10 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 30 września i 6 października września, średnia cena wzrosła o 13. Duże zwyżki średnich cen wycieczek wystąpiły kierunkach greckich: największe na Rodos – 160 złotych, a nieco mniejsze na wyspie Kos i półwyspie Chalkidiki– o 118 i 98 złotych.

Z kolei największe spadki cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Synaju – o średnio 64 złote oraz w Maroku i w Hurghadzie – o 57 i 44 złote.

W minionym tygodniu, dla wyjazdów w pierwszym tygodniu października, najmocniej wzrosły średnie ceny wycieczek do Grecji – o 62 złote i była to podobna sytuacja jak przy wyjazdach w pierwszych tygodniach września i sierpnia. Jest to korzystny dla wiodących organizatorów skutek bardzo ostrożnego potraktowania tegorocznych programów greckich o czym informowały zwłaszcza biura Grecos i Rainbow. W rezultacie powinno się to wyraźnie korzystnie przekładać na wyniki finansowe realizowane na kierunkach greckich, w tym zwłaszcza w okresie sprzedaży last minute.

W stosunkowo niewielkim stopniu podniosły się ceny na kierunkach kanaryjskich – o średnio 15 złotych, a nieznacznie spadły średnie ceny wyjazdów do Turcji – o 4 złote. Większe spadki odnotowano na kierunkach egipskich – o średnio 31 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2019 pokazuje, że obecnaśrednia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 152 złote. W tym samym okresie poprzedniego sezonu mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen w ujęciu rocznym o 124 złote.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, znaczące zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyliTurcji i Egiptu, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 241 i 171 złotych. Podobnie jak w sierpniu i wrześniu tak i w październiku pod względem skali wzrostów z oboma tymi kierunkami konkurowała Grecja, gdzie tym razem wzrosły one w skali roku o średnio 215 złotych.

Wyspy Kanaryjskie były droższe w porównaniach rocznych w najmniejszej skali, gdyż średni wzrost cen wyniósł tam 75 złotych. Na obecną i tak umiarkowaną roczną skalę wzrostu cen duży wpływ ma fakt, że o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam znaczny spadek cen o średnio 180 złotych. Należy jednak kolejny raz zaznaczyć, że w całym okresie wiosny i lata tego sezonu ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute były dla organizatorów zdecydowanie bardziej korzystne.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze i w Maroku – o średnio 416 i 283 złote, a znacznie mniejsze w Tunezji – o 95 złotych. Bardzo niewielkie zmiany średnich cen odnotowano na Malcie, gdzie wzrosły one o 4 złote i w Portugalii, gdzie odnotowano spadek o 9 złotych. Dość istotnie obniżyły się natomiast średnie ceny wycieczek na Majorkę – o średnio 178 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2017 dla wylotów w pierwszym tygodniu października), zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i Egiptu – o 360 i 223 złote. W znacznie mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Grecji – o 73 złote, tylko nieznacznie do Tunezji – o 14 złotych, a już tradycyjnie w tym sezonie niższe niż przed dwoma laty były ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o średnio 105 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny były niższe niż przed rokiem w biurze Neckermann Polska – o około 35 złotych.

Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 50 złotych (biuro Exim Tours) do aż 700 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, na pozycji lidera ponownie znalazło się biuro TUI Polandz liczbą 30 ofert (poprzednio 22 (dla wyjazdów wrześniowych), przed rokiem 25, a przed dwoma laty 21 ofert), które wyprzedziło biuraCoral Travel z liczbą 27 ofert (poprzednio 18 (dla wyjazdów wrześniowych), przed rokiem 11, a przed dwoma laty 10 ofert) oraz Itaka z liczbą 18 ofert (przed tygodniem 28 (dla wyjazdów wrześniowych), przed rokiem 16, a przed dwoma laty 17 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* posiadała oferta biura TUI Poland, w zakresie hoteli 4* oferty biur Coral Travel i TUI Poland, a w zakresie hoteli 5* oferta biura TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert oraz Rainbow – 4 oferty, na kierunkach greckich biuro Grecos – 12 ofert oraz biura Coral Travel, TUI Poland oraz Itaka – odpowiednio 8, 6 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka i Rainbow – po 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miała biuro Coral Travel TUI Poland – po 3 oferty, zaś w Bułgarii ofert w październiku już nie było. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Tunezji kontynentalnej.