Biura podróży – ferie zimowe dużo droższe

AG

Średnia cena imprez turystycznych sprzedawanych w biurach podróży na początek lutego jest wyższa od średniej ceny sprzed roku o 259 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej objemuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, czyli 10 lutego -16 lutego 2020 roku

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia spadły o 12 złotych. Największe zniżki cen wystąpiły w Portugalii – o 92 złote oraz na Dżerbie (ponownie) i Gran Canarii – o 79 i 71 złotych. Największe zwyżki odnotowano na Lanzarote i Malcie (poprzednio na tych kierunkach były duże spadki) – o średnio 87 i 50 złotych oraz kolejny raz na Fuerteventurze – o 44 złote.

W minionym tygodniu ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich zmieniły się stosunkowo niewiele, czyli spadły o średnio 34 i wzrosły o 18 złotych, ale w okresie dwóch tygodni, czyli zawierającym też zwykle istotniejsze zmiany występujące na przełomie miesięcy na obu tych kierunkach odnotowano już całkiem znaczące wzrosty – w Egipcie o 115 złotych, a na Wyspach Kanaryjskich o 234 złote. Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były wyraźnie mniejsze.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 259 złotych. W tym samym okresie przed rokiem zanotowano wzrost cen wycieczek rok do roku o 6 złotych, a przed dwoma laty spadek, który wyniósł 100 złotych.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) nieco większy wzrost cen rok do roku wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 177 złotych. W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Marsa Alam – o średnio 277 złotych, a w najmniejszym stopniu na Synaju – o średnio 83 złote.

Na Wyspach Kanaryjskich średni roczny wzrost średnich cen wycieczek wyniósł 152 złote, natomiast w dwóch sezonach poprzednich ceny na tym kierunku rosły niewiele, czyli o 24 i 31 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku znaczne roczne wzrosty cen notowano na Fuerteventurze i Teneryfie – o średnio 250 i 202 złote, a jedyny i to nieduży spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii – o średnio 24 złote.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 838 złotych, a wyraźnie mniejsze, chociaż i tak bardzo znaczne na Cyprze i Malcie – o przeciętnie 527 i 476 złotych. Znacznie bardziej umiarkowane były tym razem zwyżki średnich cen na Tureckiej Riwierze i w Portugalii – o średnio 242 i 145 złotych, a symboliczny spadek cen odnotowano na tunezyjskiej Dżerbie – o średnio 2 złote.

W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyną i do tego bardzo niewielką zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofercie biura TUI Poland – o około 10 złotych, zaś relatywnie nieduże wzrosty rocznych cen odnotowano w ofertach biur Prima Holiday i Best Reisen – o około 25 i 55 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w granicach od 115 (biuro Sun & Fun) do prawie 380 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 15 ofert (poprzednio 16, przed rokiem też 16, a przed dwoma 12 ofert) przed biurami Rainbow – 13 ofert (poprzednio 10, przed rokiem 9, a przed dwoma też 9 ofert) oraz Exim Tours – 9 ofert (poprzednio też 9, przed rokiem 10, a przed dwoma również 10 ofert).

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biuro Rainbow, dla hoteli czterogwiazdkowych biura Exim Tours i TUI Poland, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodowało biuro TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Rainbow i Best Reisen (po 4 oferty) oraz biuro Prima Holiday (3 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert) oraz Itaka (4 oferty).

Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiada ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (Lanzarote, Dżerba i Fuerteventura 5*), co daje mu aż 7 wskazań (na ogólne 15) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).