Biura podróży – ferie zimowe dużo droższe niż przed rokiem

Jeden z hoteli na Dżerbie/fot. AG

Średnia cena imprezy turystycznej w biurach podróży w Polsce jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 214 złotych. Największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Tureckiej Riwierze – o 797 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 10 lutego -16 lutego 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia wzrosły o 129 złotych. Jedyne zniżki średnich cen odnotowano w Hurghadzie – o 70 złotych i na Cyprze o 19 zł. Największa wzrost cen wystąpił na Malcie – o 443 złote oraz na Gran Canarii i Teneryfie – o 277 i 172 złote. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek również silnie rosły o odpowiednio 114 i 104 złote.

Po Nowym Roku wycieczki drożeją

Tak jak miało to miejsce w wielu poprzednich sezonach średnie ceny wycieczek na wielu kierunkach po Nowym Roku zdecydowanie wzrosły. Tym razem na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku zdecydowanie zdrożały średnie ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o 135 złotych, a w Egipcie przeciętny wzrost cen był nieznaczny i wyniósł 2 złote

W ostatnim tygodniu ceny wyjazdów wyraźnie wzrosły na Maltę o 443 złote (jednak poprzednio na tym kierunku spadły o 238 złotych, zaś wcześniej wzrosły o średnio 438 złotych). Na niemal wszystkich pozostałych kierunkach ceny również wzrosły. W największym stopniu w Maroku i Tunezji – o 41 i 31 złotych, w mniejszym na Tureckiej Riwierze – o 17 złotych, symbolicznie w Tunezji (Dżerba) – o 2 złote, a obniżyły się jedynie na Cyprze – o średnio 19 złotych.

Średnia cena wzrasta

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 214 złotych. W tym samym okresie przed rokiem odnotowano spadek cen wycieczek rok do roku o 47 złotych.

Z powodu znacznego wzrostu cen na Wyspach Kanaryjskich i jedynie nieznacznego w Egipcie skala rocznych wzrostów średnich cen na tych dwóch najważniejszych kierunkach zimowego wypoczynku (nie licząc egzotyki jako całości) wobec poprzednich zestawień wyraźnie się zróżnicowała i wyniosła na Wyspach Kanaryjskich +323 złote, a w Egipcie jedynie +31 złotych. Do tak dużego spadku cen w ujęciu rocznym walnie przyczynił się silny wzrost cen na tym ostatnim kierunku przed rokiem, który wyniósł ponad 130 złotych.

W Egipcie w skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Hurghadzie – o średnio 141 złotych, a obniżyły się w Marsa Alam – o średnio 321 złote. Tak znaczny spadek wynikał bezpośrednio z faktu, że dla rocznych porównań dostępne były w dniu badania już tylko ceny biura TUI Poland. Spośród Wysp Kanaryjskich znaczne roczne wzrosty cen notowano na Teneryfie i Lanzarote (tylko TUI Poland)- o średnio 611 i 436 złotych, a spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii – o średnio 78 złotych (biuro Rainbow).

Riwiera Turecka w górę

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Tureckiej Riwierze – o 797 złotych, a dość istotnie mniejszy na najbardziej dotychczas drożejącym kierunku, czyli w Maroku – o średnio 395 złotych. Jeszcze mniejsze były wzrosty na tunezyjskiej Dżerbie, Cyprze i Malcie – o odpowiednio 122, 96 i 68 złotych. Jedyną zniżkę rocznych cen odnotowano w Portugalii (tylko ceny TUI Poland) – o przeciętnie 501 złotych.

Jedyną zniżkę średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofertach biurze ETI – o około 45 złotych, zaś stosunkowo nieduży wzrost rocznych cen odnotowano w ofercie biura TUI Poland – o około 85 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w odniesieniu do ubiegłego roku w granicach od 110 (biuro Prima Holiday) do ponad 470 złotych. Można kolejny raz zauważyć, że roczne zniżki lub najmniejsze wzrosty cen występują u tych organizatorów u których duża jest rola kierunków egipskich.

Najtaniej w TUI

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland – tym razem aż 23 oferty (poprzednio 18, przed rokiem 15, a przed dwoma 7 ofert) przed biurami Exim Tours – 8 ofert (poprzednio 9, przed rokiem 15, a przed dwoma 8 ofert) oraz Rainbow – 6 ofert (poprzednio 9, przed rokiem 7, a przed dwoma 12 ofert).

Należy zaznaczyć, że bardzo wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura 5*, Gran Canaria5* i Lanzarote 5*) oraz pozycję jednego z dwóch oferentów na kolejnych 6 kierunkach, co daje mu łącznie aż 15 wskazań (na ogólną liczbę 23) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).

Egipt – z Best Reisen i Sun&Fun

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Best Reisen, Sun & Fun i TUI Poland (po 4 oferty), na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland (11 ofert) oraz biura Itaka i Rainbow (po 4 oferty), zaś na Tureckiej Riwierze biura TUI Poland i Prima Holiday – po 2 oferty.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center