Biura podróży – ferie zimowe coraz droższe

AG

W ostatnim tygodniu ceny na prawie wszystkich kierunkach wzrosły. W największym stopniu w Maroku i Portugalii – o 111 i 65 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny wyraźnie spadały była Malta, gdzie średnie ceny obniżyły się o 238 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego czyli 10 lutego -16 lutego 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wobec poprzedniego tygodnia spadły o 1 złoty. Największe zniżki cen wystąpiły na Malcie – o 238 złotych oraz na Teneryfie (trzeci raz z rzędu) i w Marsa Alam – o 225 i 107 złotych. Największą zwyżkę średnich cen odnotowano na Lanzarote – o 153 złote oraz na Fuerteventurze (piąty raz z rzędu) i w Maroku – o 123 i 111 złotych.

W minionym tygodniu kolejny ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich wzrosły w bardzo podobnym stopniu – o średnio 17 i 16 złotych.

Na pozostałych kierunkach zmiany cen w tym okresie były większe. W ostatnim tygodniu jedynym kierunkiem, na którym ceny wyraźnie spadały (oprócz pojedynczych wysp kierunku kanaryjskiego) była Malta, gdzie średnie ceny obniżyły się o 238 złotych. Pomijając Turecką Riwierę, gdzie ceny również spadły, ale o symboliczny 1 złoty, na pozostałych kierunkach ceny wzrosły. W największym stopniu w Maroku i Portugalii – o 111 i 65 złotych, a w najmniejszym na Cyprze – o 3 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 274 złote (w poprzednich zestawieniach ceny były wyższe o 251, 228, 259, 96, 266 i 255 złotych). W tym samym okresie przed rokiem odnotowano spadek cen wycieczek rok do roku o 125 złotych.

Na dwóch najważniejszych kierunkach zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) skala zmian rocznego wzrostu cen wobec poprzedniego zestawienia wyraźnie się zwiększyła i wyniosła w Egipcie +143 złote (poprzednio +80 złotych), a na Wyspach Kanaryjskich + 138 złotych (poprzednio +100 złotych).

W Egipcie w skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek w Hurghadzie – o średnio 297 złotych, a obniżyły się w Masa Alam – o średnio 44 złote. Spośród wysp kanaryjskich znaczne roczne wzrosty cen notowano na Lanzarote i Teneryfie – o średnio 387 i 311 złotych, a zdecydowanie największy spadek cen w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii – o średnio 356 złotych.

Na mniej masowych kierunkach zdecydowanie największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 731 złotych, a niewiele mniejsze na Tureckiej Riwierze i w Portugalii – o przeciętnie 612 i 534 złote. Nieco niższe były tym razem średnie roczne wzrosty cen wyjazdów na Cypr i do Tunezji i na Maltę – o odpowiednio 261, 234 i 204 złote.

W siódmym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyne zniżki średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofertach biur ETI i TUI Poland – o około 110 i 10 złotych, zaś stosunkowo nieduży wzrost rocznych cen odnotowano w ofercie biura Prima Holiday – o około 70 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w odniesieniu do ubiegłego roku w granicach od 125 (biuro Best Reisen) do prawie 500 złotych. Można zauważyć, że roczne zniżki lub najmniejsze wzrosty cen występują u tych organizatorów u których duża jest rola kierunków egipskich.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland – 18 ofert (poprzednio 16, przed rokiem też 18, a przed dwoma 9 ofert) przed biurami Rainbow – 9 ofert (poprzednio też 9, przed rokiem 5, a przed dwoma 6 ofert) oraz Exim Tours – 8 ofert (poprzednio 9, przed rokiem 11, a przed dwoma aż17 ofert).

Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiadało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura 5* i Lanzarote 5*), co daje mu aż 8 wskazań (na ogólną liczbę 18) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję 2-3 (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow).

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biura TUI Poland i Rainbow, a wśród hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych wyraźnie przodowało biuro TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Best Reisen i Sun & Fun (po 4 oferty) oraz TUI Poland (3 oferty), na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland (8 ofert) oraz biura Itaka i Rainbow (po 5 ofert), zaś na Tureckiej Riwierze biura TUI Poland i Prima Holiday – po 2 oferty.

 

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center