Biura podróży – ferie dużo droższe niż przed rokiem

AG

Wyższe niż przed rokiem ceny w ostatnim okresie sprzedaży mogą być efektem powstania dużej przewagi popytu nad podażą zwłaszcza na kierunkach kanaryjskich.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 15-21 stycznia 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 15-21 stycznia, średnie ceny wzrosły o 104 złote. Największe zwyżki cen wycieczek wystąpiły na Majorce – o 699 złotych oraz na Gran Canarii i w Maroku – o 512 i 376 złotych, a największe spadki miały miejsce w Portugalii – o 1051 złotych oraz na Malcie i na Fuerteventurze – o 200 i 66 złotych

Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 310 złotych.
Wyższe niż przed rokiem ceny w ostatnim okresie sprzedaży (dla analizowanego okresu 15-21 stycznia jest to już okres późnych last minute) mogą być efektem powstania dużej przewagi popytu nad podażą zwłaszcza na kierunkach kanaryjskich, gdzie wyraźnie wystąpił niedobór bardziej atrakcyjnych cenowo ofert. Nie bez znaczenia było wyczerpanie się konkurencyjnych możliwości organizacji wypoczynku w oparciu o przeloty tanimi liniami, a to z powodu relatywnie bardzo małej liczby dostępnych hoteli oraz silnie drożejących przelotów.

Wzrost cen wycieczek rok do roku wystąpił pomimo wpływu czynników o działaniu kosztotwórczym w kierunku ich spadku. Paliwo lotnicze pozostaje wprawdzie bez wpływu, gdyż jego ceny były nieznacznie wyższe niż przed rokiem (2,52 wobec 2,51 zł/litr), ale w tym czasie złoty umocnił się w relacji wobec euro i amerykańskiego dolara o średnio ponad 7,5 procent. W rezultacie wpływ na średni spadek kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu 135-145 złotych, a przed dwoma tygodniami było to 150-160 złotych, natomiast przed czterema 140-150 złotych.

Warto zauważyć, że zmiany cen wycieczek ewoluują w przeciwnym kierunku niż wynika to z teoretycznego wpływu powyższych czynników, co można tłumaczyć wyższym od większości oczekiwań popytem na turystyczne imprezy oraz walutowymi kontraktami zabezpieczającymi, które ograniczają wpływ wahań kursów na koszty ponoszone przez biura podróży.

W tym sezonie wzrostowi cen oparł się lider rynku, czyli Egipt, a o przyczynach tego typu sytuacji pisaliśmy już wielokrotnie. Pozycja błyskawicznej kariery Egiptu w tym sezonie zimowym była uwarunkowana (jako sprzężenie zwrotne) właśnie niskimi cenami wspartymi dodatkowo malejącym poziomem obaw przed niebezpiecznym wydarzeniami w tym kraju.
Umiarkowane wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Turcji i w Portugalii. Warto zauważyć, że skala wzrostu cen wycieczek (zwłaszcza w tak krótkim czasie) znacznie przewyższa jakiekolwiek odsetki bankowe, jak również zyski ze zdecydowanej większości inwestycji w papiery wartościowe i inne aktywa.

W tym, co ma dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 11 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to w ostatnim tygodniu sprzedaży last minute na pozycji lidera w okresie bardzo późnego last minute znalazło sie biuro Net Holiday – aż 12 takich ofert, które wyprzedziło biura Rainbow i Exim Tours (po 8 ofert) oraz biura TUI Poland oraz Itaka (7 i 6 ofert). To ostatnie biuro było przed rokiem wyraźnym liderem tej klasyfikacji z liczbą 17 takich ofert.
Największą liczbę bardzo korzystnych ofert na kierunkach egipskich oferowało biuro Rainbow (3 oferty), a na kierunkach kanaryjskich biuro Net Holiday (5 ofert).