Biura podróży – Egipt i Turcja dużo droższe na lato 2019

AG

Spośród dużych kierunków nadal najwyższy wzrost średnich cen wycieczek utrzymuje się w Egipcie i Turcji, na których średnie ceny rok do roku wzrosły o 376 i 221 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny spadły o 2 złote.

Największe zniżki cen w minionym tygodniu odnotowano na Malcie – o 147 złotych oraz na Lanzarote i Cyprze – o 67 i 58 złotych. Największe wzrosty średnich cen wycieczek miały miejsce w Portugalii – o 206 złotych oraz na wyspach Korfu i Zakintos – o średnio 78 i 36 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny ogółu wycieczek również wykazywały niewielkie zmiany i odpowiednio spadły i wzrosły o 8 i 4 złote.

Miniony tydzień przyniósł wyraźnie silniejszy od przeciętnej (czyli od 2 złotych) spadek cen wycieczek na kierunkach tureckich i kanaryjskich, które wyniosły średnio 41 i 23 złote. Znacznie bliższe przeciętnej były zmiany cen na kierunkach egipskich, które spadły o średnio 3 złote i w Bułgarii, gdzie pozostały bez zmian. W ostatnim tygodniu ponownie wzrosły średnie ceny w Grecji – o 21 złotych, podczas gdy tydzień wcześniej wzrost wyniósł tam 27 złotych.

W tym roku ceny Egiptu nadal wyraźnie przewyższają ceny Bułgarii, podczas gdy przed rokiem o tej porze było odwrotnie. Jedną z przyczyn drogiego Egiptu są systematycznie rosnące ceny wewnętrzne w tym kraju oraz dość silny kurs miejscowej waluty, a na relatywnie mniej kosztowne ceny wycieczek do Bułgarii duży wpływ wywiera bardzo nisko wyceniana oferta biura TUI Poland.
Średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 45 złotych. Jest to sytuacja nieco inna niż miało to miejsce w trzecim tygodniu grudnia 2017, gdyż wówczas średnia cena w porównaniu rok do roku była dość niższa o 39 złotych.

Spośród dużych kierunków nadal utrzymuje się sytuacja najistotniejszego wzrostu średnich cen wycieczek na stopniowo coraz popularniejszych i mniej kosztownych, ale dobrych jakościowo kierunkach, czyli w Egipcie i Turcji, na których średnie ceny rok do roku wzrosły o 376 i 221 złotych. Jest to nadal sytuacja całkowicie odwrotna niż w tym samym okresie roku ubiegłego, gdyż oba te kierunki notowały wówczas największe spadki cen w ujęciu rocznym, które wynosiły średnio 364 i 120 złotych.

W dość podobnym jak przed rokiem stopniu i jednocześnie dość zbliżonym do przeciętnej (czyli do 45 złotych) podniosły się ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii ze wzrostami cen o 44 i 31 złotych. W odpowiednim tygodniu poprzedniego sezonu ceny w tych krajach w ujęciu rocznym odpowiednio wzrosły o 60 i spadły o 20 złotych.

Tegorocznym liderem spadków konsekwentnie pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o średnio 129 złotych, zaś przed tygodniem i dwoma również były niższe – o 106 i 123 złote. Podobnie jak w przypadku Egiptu i Turcji jest to sytuacja odwrotna do tej sprzed roku, gdyż średnie ceny na tym kierunku wzrosły wówczas w ujęciu rocznym o 57 złotych, czyli obok Grecji w największym stopniu spośród wiodących kierunków zorganizowanych wyjazdów Polaków.

Nieco niższe od zeszłorocznych ceny na tym kierunku mogą być też skutkiem spadków cen hoteli. Dotyczą one wprawdzie cen ofertowych na hotelowych platformach rezerwacyjnych, ale nawet jeszcze znaczniejsze mogą być korekty ich poziomów w indywidualnych kontraktach z organizatorami turystyki.

Z mniej masowych kierunków wyraźnie największe wzrosty średnich cen w ujęciu rocznym odnotowano w Tunezji – o 137 złotych, a nieco niższa była skala zwyżek cen na Malcie i w Albanii – o 61 i 34 złote.

Symboliczny wzrost cen zanotowano w Portugalii – o 6 złotych, zaś znaczące spadki średnich cen wycieczek odnotowano w Maroku oraz na Majorce i Cyprze – o odpowiednio 116, 189 i 379 złotych.

W porównaniach ofertowych cen biur podroży to w obecnym zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazuje oferta biura TUI Poland, która była tańsza o około 170 złotych. Mniejsze zniżki cen w ujęciu rocznym wykazują też oferty biur Exim Tours, Prima Holiday i 7islands, które są mniej kosztowne niż przed rokiem o odpowiednio około 70, 60 i 25 złotych. Pozostali organizatorzy proponują wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie w poprzednim sezonie w granicach od 10 do 495 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera konsekwentnie utrzymuje biuro TUI Poland z wysoką liczbą 44 ofert (przed rokiem 39, a przed dwoma 23 takie oferty) przed biurami Itaka z liczbą 28 ofert (przed rokiem 33, a przed dwoma laty 27 takich ofert) i Exim Tours – 20 ofert (przed rokiem 13, a przed dwoma laty 11 takich ofert). Warto zaznaczyć, że w tym ujęciu przewaga TUI Poland nad innymi organizatorami jest tym większa, im niższa jest kategoria oferowanych hoteli. Świadczyć to może o kontynuacji przesunięcia biznesowego akcentu tego organizatora w kierunku klienta bardziej masowego i może się wiązać z nastawieniem na wykorzystanie efektów pro-społecznej polityki obecnego rządu.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr – 7 ofert i TUI Poland -6 ofert, na kierunkach greckich biura Itaka – aż 13 ofert oraz TUI Poland i Grecos Holiday – 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka – 8 ofert, a na tureckich TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel Wezyr – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland – 3 oraz Exim Tours – 2 oferty.