Biura podróży – Egipt i Kanary droższe niż przed rokiem

AG

Droższe niż przed rokiem o tej samej porze są dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 109 złotych oraz o 37 złotych . Z kierunków egipskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Synaj – 149 złotych, a najmniejszą Marsa Alam – 45 złotych

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1-07 lutego 2016 roku.
Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-07.2 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 4 grudnia z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 27 listopada.
W badanym okresie wystąpił kolejny dość istotny spadek średniej ceny, który wyniósł 44 złotych (poprzednio ceny spadły o 36 złotych). Również i tym razem zdecydowanie największe zniżki zanotowano na Cyprze – o 120 złotych (poprzednio o 188 złotych), a w mniejszej skali w Marsa Alam i na Dżerbie – o 31 i 28 złotych.

Z dużych kierunków najbardziej istotne wzrosty średnich cen wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, a szczególnie na bardzo popularnej ostatnio Teneryfie – o 249 złotych, a mniejsze na Lanzarote i Gran Canarii – o 97 i 28 złotych. Ponowne wzrosty cen na bardzo popularnych teraz Kanarach mogą świadczyć o przynajmniej chwilowym powrocie popytu przyhamowanego poprzednio niekorzystnym wrażeniem jakie na potencjalnych turystach wywarły akty terroryzmu jakich doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach. Powrotowi popytu na wycieczki oferowane w biurach podróży sprzyja też stabilizacja cen przelotów w tanich liniach na stosunkowo wysokim poziomie oraz wzrostowa tendencja cen hotelowych pokoi na poszczególnych Wyspach Kanaryjskich. W okresie ostatniego miesiąca wzrosły one (3* i wyżej) średnio o 160 złotych za tygodniowy pobyt dla dwóch osób, a także za 2 osoby z dzieckiem, a o około 40 złotych za pobyt z dwójką dzieci.
Najmniej wzrosły ceny pokoi 2 os. oraz 2+1 na Gran Canarii (średnio o 100 złotych), nieco więcej na Fuerteventurze (o 150 złotych), a najbardziej, bo o blisko 240 złotych wyższe stały się ceny na cieszącej się dużym wzięciem Teneryfie. Swoistym wyjątkiem jest spadek cen pokoi 2+2 na tej ostatniej wyspie (o ponad 400 złotych), co może mieć związek z częstą praktyką, że część rodzinnych wyjazdów organizowana jest w oparciu o tanie linie i tanie apartamenty bez wyżywienia (własna kuchnia) oraz nierzadko w większych grupach znajomych.

Stosunkowo niewielki spadek cen wystąpił natomiast na drugim z najważniejszych dla naszych rodaków kierunków zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie – o tylko 10 złotych. Jedynie niewielkie zniżki na kierunkach egipskich mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc, a także z silnego amerykańskiego dolara, który przebywa ostatnio w pobliżu bariery 4 złotych.
Pomimo bieżącego spadku średnich cen wycieczek na okres pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego (o 44 złote) ich porównanie dla wylotów w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie grudnia pokazuje, że różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku uległa zmianie z ujemnej (minus 8 złotych) na dodatnią (plus 45 złotych). Ta dość istotna zmiana wynika z faktu, że przed rokiem średnie ceny wykazały relatywnie duży spadek, a mianowicie o 97 złotych.

Nadal droższe są dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 109 złotych (poprzednio o 55 złotych) oraz o 37 złotych (poprzednio o 62 złote). Z kierunków egipskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Synaj – 149 złotych (poprzednio 90 złotych), a najmniejszą Marsa Alam – 45 złotych (poprzednio 26 złotych). Na Kanarach nadal największe dodatnie różnice cen były na Lanzarote – 184 złote (poprzednio 201 złotych), a ostatnio również na Teneryfie – 96 złotych (poprzednio tylko 23 złote). Po raz pierwszy od kilku tygodni dodatnią różnicę cen odnotowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI), która była droższa o 25 złotych niż w tym samym okresie przed rokiem. Nieco tańsza niż przed rokiem jest Tunezja Kontynentalna – o średnio 18 złotych, a w dużo większym stopniu staniał Cypr – o 131 złotych, ale największą ujemną różnicę wobec cen zeszłorocznych prezentuje obecnie wprowadzona niedawno do oferty przez biuro Sun & Fun tunezyjska Dżerba – 195 złotych.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu dużą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura TUI – o 190 złotych lecz ostatnio w podobnej skali przystępniejsza cenowo stała się też oferta biura Sun & Fun. Skala obniżek średnich cen w polskim biurze TUI uległa dość istotnemu zmniejszeniu (od ostatniego zestawienia o około 80 złotych), co może świadczyć o tym, że skala wcześniejszych przecen wycieczek mogła być jednak zbyt duża (właśnie o tym pisaliśmy w poprzednim zestawieniu z 23 listopada).

Niewiele wyżej od średniej (średnia to 45 złotych) podniósł średnie ceny wycieczek Rainbow. Stopniowo zmniejsza się skala dodatniej różnicy cen w Itace (z 332 do 152 złotych) nieco większe są one w biurach Wezyr i Exim Tours, a największe, bo około 300 złotych, w biurze Neckermann. Warto przy tym zauważyć, że na dwóch przeciwstawnych krańcach bieżącej polityki cenowej wobec cen z ubiegłego sezonu znajdują się (na razie) spółki córki obu największych europejskich koncernów turystycznych. W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymuje Sun & Fun (14 takich ofert) przed biurami Itaka, Rainbow i TUI (wszystkie te biura po 9 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Ecco Holiday (4 oferty), które część swojej oferty opiera o przeloty tanimi liniami.

Andrzej Betlej z TravelData.pl, podkreśla: “Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie (6-7 punktów), zwłaszcza Synaj dla hoteli 4* i Hurghada dla 5* oraz Tunezja dla średnich klas hoteli (5,5 pkt.). Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są niezbyt wysokie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w znacznej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem występującym na tych kierunkach. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne na tych wyspach nadal są Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.”