Biura podróży – dwa razy więcej klientów kupuje Chorwację

AG

Sprzedaż imprez do Turcji i Tunezji wciąż jest mniejsza o ponad 73 proc. niż w ubiegłym roku. Mocno zwiększyło się zainteresowanie wypoczynkiem w Chorwacji, Czechach, Austrii i Polsce. Klienci biur podróży od kilkunastu tygodni preferują te same kraje. W pierwszej dziesiątce od początku roku utrzymuje się między innymi Cypr.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, w biurach podróży odnotowano spadek liczby rezerwacji o minus 4,6 proc. oraz spadek o 6 proc. liczby klientów. Oczywiście, trzeba pamiętać, że w ubiegłym roku, 14. Tydzień był skrócony ze względu na Wielkanoc, ale zwyżka klientów po kilkunastu tygodniach spadków i tak cieszy.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 82,1 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 7,8 proc. a autokarowe – 9,9 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 43,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła – o 47,1 proc., zaś liczba samolotówek spadła o minus 12,6 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca uwagę utrzymujący się od czternastu tygodni na pozycji dziesiątej Cypr. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Włochy, Chorwacja, Albania, Egipt, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i dwa hiszpańskie a na podium znajdują się Heraklion, Korfu i Zakyntos. Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 072 zł) i Antalyi (1 902 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (3 005 zł) i na Majorce (2 798 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 2,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 3,7 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 52 proc., zaś autokarówek wzrosła o 43,1 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 7,5 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 81,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem o +3 proc.). Dalej zaś: Hiszpania (+56 proc.), Bułgaria (+107 proc.), Włochy (+50 proc.), Egipt (minus 72 proc.), Turcja (minus 73 proc.), Portugalia (+ 71 proc.), Chorwacja (+117 proc.), Cypr (+24 proc.) i Austria (+119 proc.). Zwracają uwagę znajdujące się od kilku tygodni na dziewiętnastej pozycji Czechy – wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc oraz na pozycji siedemnastej Polska ze wzrostem wynoszącym 185 proc.