Biura podróży – droższa oferta na lato

AG

Średnia cena imprezy turystycznej na lato 2020 jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 207 złotych. Największy wzrost cen wycieczek odnotowano na wyspie Kos – o 453 złote, a również bardzo wysokie zwyżki miały miejsce na Malcie i w Portugalii – o średnio 404 i 396 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowan przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena wzrosła o 4 złote. Największa zwyżka cen wystąpiła w Portugalii – o średnio 122 złote, a nieco mniejsze miały miejsce na Korfu i na Tureckiej Riwierze – o 61 i 46 złotych.

Największe spadki średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na greckich wyspach Rodos i Kos – o 87 i 74 złotych, a mniejsze na Majorce – o średnio 31 złote. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem nie rosły, a spadały o odpowiednio 13 i 35 złotych.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 były relatywnie stabilne. Najwyraźniejszy, choć i tak nieduży wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Turcji – o średnio 20 złotych, zaś zupełnie nieznacznie podniosły się ceny Egiptu – zaledwie 4 złote. Na pozostałych kierunkach, czyli na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii i Grecji ceny nieznacznie spadły, a mianowicie o odpowiednio 8, 4 i 3 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 207 złotych. Największy wzrost cen wycieczek odnotowano na wyspie Kos – o 453 złote, a również bardzo wysokie zwyżki miały miejsce na Malcie i w Portugalii – o średnio 404 i 396 złotych. Na żadnym z badanych 24 kierunków nie odnotowano spadków średniej ceny wycieczek. W adekwatnym okresie poprzedniego sezonu odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 57 złotych.

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak dla wyjazdów w pierwszych tygodniach sierpnia 2019, zwyżki średnich cen wycieczek nadal występują na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Turcji i Egiptu, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 264 i 248 złotych. Podobnie jak w drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami konkuruje Grecja, gdzie tym razem roczne zwyżki wyniosły średnio 228 złotych.

Relatywnie duży roczny wzrost cen – w stosunku do rocznych zmian cen w poprzednim sezonie odnotowały w minionym tygodniu Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o 165 złotych. Na obecną skalę wzrostu cen istotny wpływ ma jednak stosunkowo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż o tej samej porze przed rokiem ceny notowały tam spadek cen o średnio 68 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Malcie i w Portugalii – o średnio 404 i 396 złotych, mniej znacząco wzrosły średnie ceny na Cyprze i w Maroku – o średnio 186 i 187 złotych, a jeszcze bardziej umiarkowanie w Albanii, Tunezji i na Majorce – o odpowiednio 148, 120 i 97 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów październikowe ceny te w najmniejszym stopniu wzrosły w biurach Best Reisen i Sun & Fun – o około 20 i 100 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 130 i 145 złotych (biura Exim Tours i TUI Poland) do ponad 300 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to tym razem na pozycji zdecydowanego lidera znalazło się biuro TUI Poland z absolutnie rekordową liczbą 53 ofert (przed rokiem 44, a przed dwoma laty 37 ofert). Poprzednia największa liczba ofert w takim ujęciu wyniosła 50 ofert i miała miejsce w zestawieniu z 12 listopada 2018. Organizator wyprzedził biura Itaka z liczbą 21 ofert (przed rokiem 31, a przed dwoma laty 32 oferty) oraz Rainbow z liczbą 19 ofert (przed rokiem 33, a przed dwoma laty 13 ofert). Wyraźną przewagę w zakresie hoteli wszystkich kategorii posiadało biuro TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 6 ofert i TUI Poland – 5 ofert, na kierunkach greckich tym razem przodowało biuro TUI Poland – 12 ofert, przed biurami Rainbow i Itaka – 9 i 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka i Rainbow – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura TUI Poland – 6 ofert i Coral Travel – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Rainbow i TUI Poland, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji, zaś Coral Travel w Grecji, Tunezji i w Turcji.