Biura podróży – Cypr i Malta dużo tańsze niż przed rokiem

archiwum Malta Tourism

Zdecydowanie tańsze niż przed rokiem są obecnie, kosztowne wówczas, Cypr i Malta– o 601 i 214 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli  15-21 stycznia 2018 roku.

Obecna średnia cena jest niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 59 złotych, (w poprzednich zestawieniach ceny były niższe o 158 i 193 złote), a w tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano nie spadek, ale wzrost cen rok do roku o 43 złote, a przed dwoma laty wzrost taki był nieco większy i wyniósł 51 złotych.

Niższe niż przed rokiem ceny mogą być efektem nałożenia się kilku czynników, a mianowicie niższych cen na bardzo istotnych w zimie kierunkach egipskich, na które działa wyraźnie słabszy dolar i niewygasły jeszcze efekt wyjątkowo silnej dewaluacji tamtejszej waluty z 3 listopada zeszłego roku, a także wpływu czynników o charakterze kosztotwórczym , które generalnie wpływają obecnie w kierunku spadku cen wycieczek. Paliwo lotnicze nadal pozostaje droższe niż przed rokiem, ale w niewielkim stopniu – w ubiegłym tygodniu wyniosły 2,37 zł/litr wobec 2,29 zł/litr przed rokiem, czyli wzrosły o 3,5 procent, natomiast złoty w relacji rok do roku umocnił się wobec amerykańskiego dolara i euro o średnio prawie 3 procent. W rezultacie ich wspólny wpływ na średni spadek kosztów cen wycieczek wyniósł w przybliżeniu 45-50 złotych (przed dwoma tygodniami było to 50-55 złotych, natomiast przed czterema tygodniami czynniki te działały w kierunku odwrotnym, a zatem wzrostu średnich cen wycieczek o około 30-35 złotych).
Warto jednakże zauważyć, że skala przeceny wycieczek na okres ferii zimowych wobec okresu sprzed roku systematycznie spada (w okresie miesiąca zmalała o 134 złote), co ma związek z dość wysokim popytem, a przynajmniej większym niż przyjmowano we wcześniejszej fazie sprzedaży sezonu zimowego (uwaga ta nie dotyczy taniej obecnie egzotyki). 

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) tym, który nadal wykazuje spadek cen rok do roku pozostaje Egipt, gdzie ceny obniżyły się wobec poziomu z sezonu 2016/17 o średnio 155 złotych, podczas gdy przed dwoma i czterema tygodniami spadek wyniósł 164 i 207 złotych. Przed rokiem średnie ceny wycieczek do Egiptu rok do roku wykazywały wzrost o 2 złote, a przed dwoma laty o 81 złotych. Podobnie jak miało to miejsce w sezonie letnim, znacznie tańsza była  Hurghada – o średnio 245 złotych, w mniejszym stopniu spadały ceny wyjazdów do Marsa Alam  – o średnio 197 złotych, a zdecydowanie najniższe zniżki odnotowano na Synaju – o średnio 24 złote.

Po kolejnym znaczącym wzroście w ostatnim tygodniu (o 85 złotych) średnie ceny na  Wyspach Kanaryjskich wyraźnie przekroczyły poziom zeszłoroczny, czyli o 84 złote, a dwa i cztery tygodnie temu zwyżki były mniejsze – o 2 i 35 złotych. Przed rokiem średnie ceny wycieczek na Kanary wykazywały o tej porze wzrost rok do roku o 22 złote, a przed dwoma laty o 35 złotych. Spośród wysp na tym kierunku liderem rocznych wzrostów cen nadal jest Gran Canaria  – o 273 złote, a spadków Fuerteventura – o 81 złotych. Niższe średnie ceny (o 17 złotych) notowano też na Teneryfie, która przed rokiem była najbardziej drożejącym kierunkiem kanaryjskim.
Na razie na obserwowaną ostatnio tendencję wzrostu cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie przestały już oddziaływać ceny rejsów oferowanych przez tanich przewoźników, bowiem w ostatnim tygodniu zaczęły one wyraźnie spadać, a mianowicie o średnio 206 złotych w liniach Ryanair i 85 złotych w liniach Wizzair.

Z mniejszych kierunków zdecydowanie tańsze niż przed rokiem pozostają kosztowne wówczas Cypr i Malta– o 601 i 214 złotych, a podniosły się rok do roku ceny wyjazdów do Maroka i Portugalii  – o 20 i 204 złote.

W obecnym zestawieniu wyraźnie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazują oferty biur Net Holiday (dość droga przed rokiem o tej porze) oraz Rainbow i Itaka  – tańsze rok do roku o około 240, 230 i 170 złotych. Znacząco mniej kosztowne są również oferty biur Coral Travel Wezyr i Exim Tours – tańsze o około 140 i 130 złotych. Średnie ceny ofert innych biur są wyższe wobec cen z ubiegłego sezonu, a mianowicie o 115 do 325 złotych. Gdy rozpatrujemy zmiany w okresie dwóch sezonów łącznie, to wyraźnie największą zniżką średnich cen charakteryzuje się oferta Itaki – o około 260 złotych, przed ofertami biur Exim Tours i Coral Travel Wezyr – o średnio 120 i 110 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 11 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nastąpiła kolejna zmiana i tym razem pojawił się na niej Exim Tours (13 takich ofert) – przed rokiem 8 ofert, przed biurami TUI Poland (10 ofert)  oraz Itaka i Rainbow – po 8 takich ofert.