Biura podróży – ceny sierpniowe znowu rosną

Jeden z hotel na bułgarskim wybrzeżu/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 11 złotych. Największy wzrost cen wystąpił w Maroku – o 393 złote, a wyraźnie mniejsze miały miejsce na Teneryfie i na Malcie– o średnio 140 i 111 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W ostatni tygodniu największe spadki średnich cen wycieczek ponownie odnotowano na półwyspie Chalcydyckim – o 212 złotych, a w mniejszej skali na Zakintos oraz ponownie na Synaju – o średnio 156 i 109 złotych.

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 wzrosły na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Bułgarii – odpowiednio o 38, 37 i 12 złotych, a na pozostałych wiodących kierunkach turystycznych spadły. Ponownie największe obniżki średnich cen miały miejsce w Egipcie – o 48 złotych, a nieco mniejsze w Grecji – o 30 złotych.

Egipt i Kanary dużo droższe niż rok temu

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 818 złotych.
Najbardziej w okresie roku kolejny raz podniosły się ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 1317 złotych, natomiast mniejsze były wzrosty cen na Teneryfie i w Hurghadzie – o 1131 i 1108 złotych. W minionym tygodniu na żadnym z monitorowanych kierunków średnie ceny wycieczek nie spadły.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe wzrosty cen wycieczek w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii Kontynentalnej i na Cyprze – o 866 i 827 złotych oraz we Włoszech, Tunezji i na Majorce – o 737, 719 i 705 złotych. Nieco mniejsze zwyżki wystąpiły w Portugalii i Albanii – o 669 i 580 złotych, a kierunkiem gdzie kolejny raz odnotowano najmniejszy wzrost cen wycieczek była Malta, na której wyniósł on 250 złotych.

Najwięcej tanich ofert w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w dwudziestym szóstym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez znaczną większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 47 ofert (poprzednio też 47 ofert, przed rokiem 36, a przed dwoma laty 49 ofert). Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 25, a przed dwoma laty 8 ofert).

Egipt najkorzystniejszy w Coralu

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 6 ofert, zaś na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Exim Tours – po 7 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – 6 i 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich ponownie najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland – 8 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i TUI Polnd – 4 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Coral Travel – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – pierwsza delikatna obniżka cen sierpniowych