Biura podróży – ceny na sierpień stoją

Plaża w Czarnogórze/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena w biurach podróży dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia podniosła się o 5 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na wyspie Kos gdzie podniosły się one o średnio 187 złotych, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce na Sardynii i Gran Canarii – o 144 i 135 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Malcie i wyniósł średnio 333 złote, niewiele mniejsza zniżka miała miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 283 złote, a znacznie już mniejsza na greckiej wyspie Zakintos – o 85 złotych.

Egipt, Kanary i Turcja – nieco drożej

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia kolejny raz przeważały wzrosty cen wycieczek. Największe zwyżki odnotowano w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – o odpowiednio 41, 33 i 24 złote, zaś znacząco mniejsze były przeceny na kierunkach greckich – o średnio 6 złotych. Dość istotny spadek odnotowały natomiast średnie ceny wycieczek do Bułgarii – o 35 złotych.

Średnia cena trochę wyższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 107 złotych. Był to drugi przypadek w tym sezonie wyższych cen niż w ubiegłym sezonie od połowy listopada 2020 i jednocześnie jak dotąd rekordowy.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen ponownie odnotowano na kierunkach egipskich. Najbardziej obniżyły się ceny wycieczek na Synaj – o 411 złotych, a w wyraźnie mniejszym stopniu spadły one w Marsa Alam i zwłaszcza Hurghadzie – o średnio 226 i 96 złotych. Bardziej znaczące były roczne zwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły w Albanii – o 468 złotych, a niewiele mniejsze na Fuerteventurze i Gran Canarii – o 418 i 368 złotych.

Egipt tańszy niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 244 złote od cen sprzed roku. Nieznaczna była skala rocznych przecen w Turcji, gdzie średnie ceny spadły o 3 złote, a na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły – w najmniejszym stopniu w Bułgarii – o średnio 26 złotych, w dość znacznym w Grecji – o 126 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 289 złotych.
Albania droższa niż w sierpniu 2020
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Albanii – o 468 złotych, wyraźnie mniejsze były wzrosty cen na Cyprze, w Portugalii i Włoszech – o średnio 214, 203 i 170 złotych, a jeszcze mniejsze na Malcie, Majorce, w Tunezji i Hiszpanii kontynentalnej – o odpowiednio 120, 112, 100 i 75 złotych.

TUI – najwięcej najtańszych ofert

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 40 ofert (poprzednio 36 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 39 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 29 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 14, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 22 oferty).

Do Egiptu najtaniej z Coralem i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – 6 i 4 oferty, na kierunkach greckich ponownie przodowało biuro Coral Travel – 7 ofert, przed biurami TUI Poland i Exim Tours – po 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland – 9 ofert oraz Rainbow i Itaka – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert oraz TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours – 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biuro Coral Travel – 2 oferty.

Biura podróży – ceny sierpniowych wyjazdów idą lekko w górę

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center