Biura podróży – ceny sierpniowych wyjazdów idą lekko w górę

Plaża w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 16 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na Cyprze gdzie podniosły się one o średnio 108 złotych.

Niewiele mniejsze podwyżki niż na Cyprze, miały miejsce na Majorce i Teneryfie – o 107 i 97 złotych.
Największy spadek cen wycieczek wystąpił na Synaju i wyniósł średnio 81 złotych, a nieznacznie mniej istotne zniżki miały miejsce na Korfu i w Portugalii – o 77 i 74 złote.

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 przeważały wzrosty cen wycieczek. Największe zwyżki odnotowano w Grecji i w Turcji – o 60 i 35 złotych, a znacząco mniejsze na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 12 złotych. Nieznaczny spadek cen wyjazdów miał miejsce w Bułgarii – o 3 złote, a znacznie większy w Egipcie – o średnio 40 złotych.

Średnia cena wyjazdu wyższa od zeszłorocznej o 62 zł

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 62 złote.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen tym razem odnotowano na kierunkach egipskich, podczas gdy przed tygodniem sytuacja tak dotyczyła kierunków włoskich. Najbardziej obniżyły się ceny wycieczek na Synaju – o 396 złotych, a w wyraźnie mniejszym stopniu spadły one w Marsa Alam i Hurghadzie – o średnio 280 i 167 złotych. Znaczące były również roczne podwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły na Fuerteventurze i w Albanii – o 432 i 410 złotych oraz na Sardynii – o średnio 333 złote.

Egipt dużo tańszy

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 281 złotych od cen sprzed roku. Znacznie mniejsza była skala rocznych przecen w Turcji, gdzie średnie ceny spadły o 19 złotych. Na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły – w mniejszym stopniu w Grecji – o średnio 53 złote, w dość znacznym w Bułgarii – o 121 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 232 złote.

Albania mocno w górę

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek wystąpiły w Albanii – o 410 złotych, wyraźnie mniejsze były wzrosty cen w Hiszpanii kontynentalnej i w Portugalii – o 229 i 221 złotych, a jeszcze mniejsze na Cyprze, Majorce i w Tunezji – o średnio 117, 111 i 60 złotych. Niewielki spadek cen wyjazdów odnotowano we Włoszech – o 22 złote, a nieco większy na Malcie – o 111 złotych.

TUI z najtańszymi wycieczkami

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 36 ofert (poprzednio też 36 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 38 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Coral Travel z liczbą 30 ofert (poprzednio też 30 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 8, a przed dwoma laty 22 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Coral Travel i Rainbow

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i Rainbow – 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich również przodowały biura Coral Travel i Rainbow – 10 i 5 ofert, przed biurami Grecos i Exim Tours – po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka – 8 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert oraz Rainbow i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel – 5 ofert, a w Bułgarii biura TUI Poland i Best Reisen – po 2 oferty.

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center