Biura podróży – kolejny lekki wzrost cen

Widok z jednego hoteli w Czarnogórze/fot. AG

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 25 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na wyspie Malcie, gdzie podniosły się o średnio 244 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 2 – 8 sierpnia 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 25 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów odnotowano na wyspie Malcie, gdzie podniosły się o średnio 244 złote, a nieco mniejsze podwyżki miały miejsce w tureckim rejonie Dalaman i w Turcji Egejskiej – o 189 i 153 złote.
Największy spadek cen wycieczek wystąpił na Fuerteventurze i wyniósł średnio 188 złotych, a znacznie mniejsze obniżki miały miejsce na tunezyjskiej Dżerbie i na Cyprze – o 56 i 35 złotych.

Tegoroczne ceny idą w górę

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia kolejny raz przeważały wzrosty cen wycieczek. Zdecydowanie największą podwyżkę cen odnotowano w Turcji – o średnio 130 złotych, znacznie mniejsze w Egipcie i Bułgarii – o 36 i 28 złotych, a w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich ceny nawet nieznacznie spadły – o 4 i 3 złote.

Średnia cena wyższa od zeszłorocznej o ponad 160 zł

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 164 złote.

Bardziej znaczące były roczne zwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły na Sardynii – o 854 złote złotych, a niewiele mniejsze na wyspach Kos i Teneryfie – o 675 i 607 złotych.
Zdecydowanie największe roczne spadki cen ponownie odnotowano na Synaju, gdzie w okresie roku obniżyły się one o 716 złotych. W wyraźnie mniejszym, ale i tak bardzo znacznym stopniu spadły we włoskiej Kalabrii i w Marsa Alam – o średnio 410 i 279 złotych.

Egipt dużo tańszy niż przed rokiem

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz miały miejsce w Egipcie, w którym średnie ceny były niższe o 383 złote od cen sprzed roku. Nieznaczna była skala rocznej przeceny w Bułgarii, gdzie średnie ceny spadły o 10 złotych, a na pozostałych głównych kierunkach ceny wzrosły – w najmniejszym stopniu w Turcji – o średnio 111 złotych, a w bardzo znacznym w Grecji – o 261 złotych i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio aż 397 złotych.

Albania również dużo tańsza

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne wzrosty cen wycieczek ponownie wystąpiły w Albanii – o średnio 459 złotych, w nieco mniejszym stopniu wzrosły ceny w Portugalii i na Malcie – o 423 i 328 złotych, w jeszcze mniejszym we Włoszech, Hiszpanii kontynentalnej i na Cyprze – o 210, 164 i 139 złotych, a w Tunezji ceny wycieczek w ujęciu rocznym nawet nieco spadły – o 10 złotych, co może mieć związek w wysokim obecnie stopniem zainfekowania tego kraju koronawirusem i bardzo wysokim wskaźnikiem jego ofiar śmiertelnych..

TUI liderem niskich cen

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 38 ofert (poprzednio 40 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 43 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 26 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 5 ofert) oraz Rainbow z liczbą 24 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 24 oferty).

Egipt – najkorzystniej z Rainbow i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Rainbow oraz TUI Poland – po 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Exim Tours i TUI Poland – 7 i 6 ofert, przed biurami Grecos i Rainbow – po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland – 8 ofert oraz Itaka i Rainbow – 5 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert oraz TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i Exim Tours – 5 i 4 oferty, a w Bułgarii biura Exim Tours i Best Reisen – po 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro Exim Tours umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Grecji, Tunezji i Turcji, a biuro Rainbow w Egipcie, Grecji i Turcji.

Biura podróży – ceny na sierpień stoją