Biura podróży – ceny na lato leciutko spadły

Basen hotelowy na Dżerbie w Tunezji/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce średnia cena wycieczek na początku sierpnia spadła o 1 złoty. Najbardziej potaniały imprezy na Synaju w Egipcie – o 121 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 3 sierpnia – 9 sierpnia 2020 roku.

Drugi spadek cen w sezonie

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020, średnia cena spadła o 1 złoty. Był to dopiero drugi spadek bieżących cen w tym sezonie. Poprzedni wyniósł również 1 złoty i miał miejsce przed 5 tygodniami. Największe zniżki cen wystąpiły na Synaju – o średnio 121 złotych, a w mniejszej skali na wyspach Kos (poprzednio był tam duży wzrost) i na Malcie – o 67 i 55 złotych. Istotny wzrost cen odnotowano w ostatnim tygodniu na Majorce – o 118 złotych oraz na greckich kierunkach Chalkidiki i Zakintos – o średnio 111 i 105 złotych.

Ostatni tydzień przyniósł na najważniejszych kierunkach dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 przeważnie umiarkowane spadki lub stabilizację cen wycieczek. Tym razem najistotniejsza zniżka cen wystąpiła w Egipcie – o 40 złotych. Ceny na tym kierunku od dłuższego czasu wykazują na przejściowe wyczerpanie potencjału do dalszych wzrostów, a ostatnia średnia cena była najniższą od końca października.

Mniejszy był spadek średnich cen wycieczek do Turcji, który wyniósł 21 złotych. Łączny wpływ wewnętrznej inflacji i osłabienia tamtejszej waluty po przeliczeniu na euro wyniósł około +2,6 procent, a na złotówki około + 2 procent. Zestawienie tych dwóch sytuacji pokazuje jak znacznie zyskała Turcja na konkurencyjności wobec Egiptu w okresie ostatniego roku.

Mniejsze zmiany średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, w Grecji i w Bułgarii. Na pierwszym kierunku spadły one o 13 złotych, na drugim nie uległy zmianie, a w Bułgarii odnotowały symboliczny wzrost o 3 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 169 złotych. Był to najmniejszy roczny wzrost cen w tym sezonie, zaś największy wystąpił 7 tygodni temu i wyniósł 224 złote. W minionym tygodniu trzeci raz z rzędu najokazalszy roczny wzrost cen wycieczek odnotowano na Lanzarote – o 415 złotych, a również znaczne zwyżki cen miały miejsce na wyspach Kos i Majorka – o średnio 326 i 264 złotych. Jedynymi kierunkami, na których odnotowano zniżkę średnich cen wycieczek w ujęciu rocznym były Malta i Albania, gdzie spadły one o średnio 273 i 19 złotych.

Najpopularniejsi nadal najdrożsi

Wśród wiodących kierunków, podobnie jak w minionym roku turystycznym dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2019, nadal utrzymują się znaczne zwyżki średnich cen wycieczek na zyskujących na popularności już od trzech sezonów kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli w Egipcie i Turcji, na których wzrosły one w skali rocznej tym razem o 182 i 161 złotych. Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostów średnich cen wycieczek z wymienionymi kierunkami stale konkuruje Grecja. Tym razem ponownie uplasowała się pomiędzy obu wymienionymi kierunkami ze średnim wzrostem w wielkości 179 złotych. Tegorocznym zwyżkom technicznie pomaga jednak ujemna baza wzrostu cen z poprzedniego sezonu, gdyż przed rokiem ceny spadały na tym kierunku o średnio 19 złotych.

Nadal bardzo duży roczny i największy w tym zestawieniu wzrost cen wobec rocznych zmian cen obserwowanych w poprzednim sezonie nadal notują Wyspy Kanaryjskie, które były droższe w relacji z tym samym okresem ubiegłego roku o 228 złotych (w poprzednim zestawieniu 259 złotych). Kierunek ten wykazywał w ostatnich 11 tygodniach najwyższy wzrost wśród 5 wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej. Na jego obecną skalę niezmiennie istotny wpływ ma jednak bardzo niska baza porównawcza sprzed roku, gdyż ceny notowały wówczas spadek aż o średnio 184 złote.

Zdecydowanie najmniejszą skalę rocznego wzrostu cen nadal prezentuje Bułgaria (o 110 złotych), w której nadal wiele bardzo atrakcyjnych cen oferuje biuro TUI Poland, a od pewnego czasu również Exim Tours (bardzo podobnie było o tej porze również przed rokiem).

Mali drożeją

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym tym razem miały miejsce na Majorce, w Tunezji i na Cyprze  gdzie wyniosły średnio 264, 216 i 181 złotych. kierunki te zdetronizowały 6-tygodniowego lidera Maroko, gdzie średni roczny wzrost cen wyniósł tym razem 145 złotych. Nieznacznie słabiej rosły ceny w Portugalii (o 142 złote), a spadki średnich cen w ujęciu rocznym miały miejsce w Albanii i na Malcie – o średnio 19 i 273 złote.

Spośród mniej masowych kierunków nadal najistotniej w ujęciu dwuletnim rosły ceny w Maroku – o średnio 175 złotych. mniejsze wzrosty zanotowano w Portugalii i na Majorce – o 102 i 83 złote, a bardzo niewielkie w Albanii – o 17 złotych. Na  Cyprze i Malcie średnie ceny w tym ujęciu spadły – o 94 i 274 złote.

ETI tanieje

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów jedyny roczny spadek cen odnotowano w biurze ETI – o około 30 złotych, ale należy też pamiętać, że przed rokiem były one u tego organizatora relatywnie wysokie. W najmniejszym stopniu ceny podniosły się w biurach Prima Holiday i Best Reisen – o około 30 i 45 złotych. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie ubiegłego roku w granicach od około 100 złotych (biuro Grecos) do ponad 220 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera nadal znajdowało się biuro TUI Poland z liczbą 44 ofert. Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 23 ofert oraz Exim Tours z liczbą 21 ofert.

Do Egiptu – z Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 7 ofert i TUI Poland – 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka 10 ofert oraz TUI Poland i Grecos – 9 i 7 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka – 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 5 ofert oraz TUI Poland i Itaka – 4 i 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours i TUI Poland – 6 i 2 oferty, natomiast w Bułgarii niezmiennie biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertową pozycję w Egipcie, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, a Coral Travel w Grecji.

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center