Biura podróży – ceny na ferie wyższe niż przed rokiem

AG

Najwyższa różnica średnich cen ofert dotyczy dwóch kierunków: Portugalii i Cypru – średnio o 631 i 305 złotych

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1-7 lutego 2016 roku.

Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-7.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, z cenami dla tego samego tygodnia zebranych tydzień wcześniej. W badanym okresie wystąpił niezbyt duży wzrost średniej ceny, który wyniósł jedynie 14 złotych (poprzednio 175 złotych). Zdecydowanie największa zwyżka średnich cen wystąpiła tym razem na Gran Canarii – o 206 złotych, mniejsze w Portugalii i w Tunezji – odpowiednio o 98 i 51 złotych, a zupełnie symboliczna na Teneryfie – o 4 złote. Na pozostałych kierunkach odnotowano zniżki, z których największe wystąpiły na Cyprze – o 59 złotych oraz na kierunkach egipskich, czyli Marsa Alam, Hurghadzie i Synaju – odpowiednio o 46, 42 i 16 złotych.

Porównanie dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 i zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku aż o 158 złotych, ale jest to spowodowane wspomnianym już w poprzednim materiale znacznym i zapewne krótkotrwałym wzrostem średnich cen ofertowych Itaki. Bez wpływu tego czynnika ceny rok do roku wzrosłyby znacznie mniej, bo o około 60 złotych. Dlatego też niektóre kierunki są istotnie droższe w porównaniu z ich poziomem cenowym z 2014, a wielkość zwyżki wynika w dużej mierze z udziału na nich ofert biura Itaka. Aby jednak statystycznej ciągłości stało się zadość podajemy różnice cen rok do roku, chociaż trzeba przy tym pamiętać o fakcie, który podaliśmy wyżej.
W tej sytuacji stosunkowo wysokie zwyżki średnich cen wobec zeszłego roku wykazały podobnie jak w poprzednim zestawieniu cen kierunków zimowych Portugalia i Cypr – średnio o 631 i 305 złotych oraz Maroko, Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 204, 143 i 125 złotych. W Egipcie największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu odnotował Marsa Alam – 175 złotych, a najmniejszą Hurghada – 96 złotych, natomiast na Kanarach największe wzrosty wystąpiły na Teneryfie i Gran Canarii – o 248 i 232 złote, a symboliczny spadek cen rok do roku odnotowano na Fuerteventurze – o złotówkę. Nieznacznie droższa niż przed rokiem była Tunezja – o średnio 9 złotych, a kolejny raz największą ujemną różnicę cen zanotowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) – o 182 złote.

Technicznym rezultatem ostatniej podwyżki cen w Itace jest sytuacja, że organizator ten ma chwilowo najbardziej podwyższone ceny w relacji do roku ubiegłego – o średnio około 609 złotych. Z kolei największa zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje biuro TUI – o około 145 złotych, a znacząco tańsze są również oferty Sun & Fun oraz Exim Tours – o około 90 i 60 złotych, a także biura Neckermann – o ponad 30 złotych. Nieco wyższe niż przed rokiem ceny oferują na razie biura Rainbow i Wezyr. W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to nadal pozycję wyraźnego lidera zajmuje Exim Tours (13 takich ofert) przed biurami TUI i Sun & Fun (po 9 ofert), oraz Itaka i Rainbow (8 i 7 ofert). Wśród małych organizatorów, podobnie jak w sezonie letnim, w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday, choć liczba takich ofert jest teraz mniejsza (3 oferty).

Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie oraz Tunezja dla średnich klas hoteli i Maroko dla niższych i średnich klas. Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są stosunkowo niskie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w dużej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem tych kierunków. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne są teraz Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.