Biura podróży – ceny na ferie wyższe niż przed rokiem

AG

Najwyższe zwyżki średnich cen wobec zeszłego roku wykazał Cypr – o 401 złotych oraz Maroko – o 178 złotych. Droższe są również dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 81 i 35 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1-7 lutego 2016 roku.

Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-7.02 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 5 listopada z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 29 października.
W badanym okresie wystąpił dość znaczny duży wzrost średniej ceny, który wyniósł 79 złotych (poprzednio 14 złotych). Zdecydowanie największa zwyżka średnich cen wystąpiła razem na kanaryjskich wyspach Teneryfie i Lanzarote – o 263 i 183 złote oraz na kierunkach egipskich, a mianowicie w Hurghadzie i na Synaju – o 94 i 91 złotych. Jedyny spadek średnich cen, który miał miejsce w tym okresie dotyczył Cypru – o 12 złotych. Wzrost cen wycieczek na kierunkach egipskich może w dużym stopniu wynikać ze wzrostu w badanym okresie kursu amerykańskiego dolara (z 3,70 w połowie października do 3,90 w zeszłym tygodniu), natomiast raczej nie zawiera jeszcze ewentualnego spadku popytu wywołanego katastrofą rosyjskiego samolotu czarterowego nad Synajem.

Porównanie dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że mimo wzrostu cen wycieczek w ostatnim tygodniu różnica wobec cen okresu sprzed roku uległa zmniejszeniu i obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 51 złotych (przed tygodniem o 158 złotych). Sytuacja taka wynika po pierwsze z tego, że przed rokiem notowano na początku listopada dość znaczny wzrost cen o około 130 złotych, a po drugie z obecnego zestawienia wypadła chwilowo istotnie droższa od ogólnej średniej Portugalia (Madera – wpływ na spadek około 55 złotych). Bez wpływu tego ostatniego czynnika ceny rok do roku wzrosłyby znacznie więcej, bo o około 106 złotych.

W tej sytuacji w zestawieniu cen kierunków zimowych najwyższe zwyżki średnich cen wobec zeszłego roku wykazał Cypr – o 401 złotych (poprzednio była to Portugalia) oraz Maroko – o 178 złotych. Droższe są również dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 81 i 35 złotych. W Egipcie największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu odnotował Synaj – 155 złotych, a najmniejszą Marsa Alam – 35 złotych, natomiast na Kanarach największe dodatnie różnice cen wystąpiły na Lanzarote i Teneryfie – o 199 i 100 złotych, a mocny spadek cen rok do roku odnotowano na Gran Canarii – o 126 złotych. Nieco tańsza niż przed rokiem jest Tunezja – o średnio 54 złote, a kolejny raz największą ujemną różnicę cen zanotowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) – o 230 złotych.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura TUI – o aż około 305 złotych, a znacząco tańsze są również oferty biur Sun & Fun – o około 195 złotych i Exim Tours – o blisko 115 złotych. Nieco wyższe wzrosty od średniej zwyżki (średnia to 51 złotych) prezentuje na razie biuro Rainbow – o około 100 złotych, a jeszcze wyższe Wezyr – o blisko 200 złotych. Po ostatnich wzrostach cen duża stała się dodatnia różnica cen w biurze Neckermann – około 270 złotych (w poprzednim zestawieniu była jeszcze ujemna – minus 32 złote), a zmniejszyła w biurze Itaka – do około 485 złotych (poprzednio blisko 610 złotych). W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera uzyskało teraz biuro Sun & Fun (10 takich ofert) przed poprzednim liderem biurem Exim Tours (9 ofert) oraz biurami Rainbow oraz Itaka (po 8 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżniają się obecnie biura Ecco Holiday (5 ofert) oraz Net Holiday (3 oferty).

Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie (6-7 punktów), zwłaszcza Synaj dla hoteli 4* i Hurghada dla 5* oraz Tunezja dla średnich klas hoteli (5,5 pkt.). Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są niezbyt wysokie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w znacznej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem występującym na tych kierunkach. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne na tych wyspach nadal są Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.