Biura podróży – ceny imprez idą w górę

AG

Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 65 złotych. Najbardziej, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosły ceny w Egipcie i Turcji, na których średnie ceny rok do roku wzrosły o 340 i 195 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2019 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny wzrosły o 34 złote.

W minionym tygodniu największe zniżki odnotowano na Chalkidiki i ponownie na Majorce – o 60 i 58 złotych oraz na Fuerteventurze – o średnio 24 złote. Największe wzrosty średnich cen wycieczek miały miejsce na Lanzarote – o 124 złotych oraz na greckich wyspach Kreta i Korfu – o średnio 105 i 92 złote. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny ogółu wycieczek odpowiednio wzrosły o 6 i spadły o 10 złotych.

W minionym tygodniu ponownie bardziej niż średni wzrost dla wszystkich kierunków (czyli 34 złote) podniosły się średnie ceny na kierunkach greckich i kanaryjskich – o 45 i 43 złote, w zbliżonej skali do średniej wzrosły ceny wycieczek do Bułgarii – o 33 złote, a w mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Turcji i Egiptu – odpowiednio o 25 i 11 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 65 złotych. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano symboliczny spadek cen w ujęciu rocznym o 1 złoty.

Spośród dużych kierunków nadal utrzymują się wyraźne zwyżki średnich cen wycieczek na zyskujących na popularności już od sezonu 2017, mniej kosztownych, ale dobrych jakościowo kierunkach, czyli w Egipcie i Turcji, na których średnie ceny rok do roku wzrosły o 340 i 195 złotych. Jest to nadal sytuacja odmienna niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu, gdyż Egipt notował wówczas znaczne spadki cen w ujęciu rocznym, które wynosiły średnio 171 złotych, a Turcja wykazywała tylko nieznaczny wzrost średnich cen, który wyniósł 14 złotych.

W stosunkowo niedużym stopniu podniosły się ceny wycieczek do Bułgarii – o 27 złotych i do Grecji – o 10 złotych. W odpowiednim tygodniu poprzedniego sezonu ceny w ujęciu rocznym w pierwszym kierunku spadały o 34 złote, a w Grecji rosły o 33 złote.

Tegorocznym liderem spadków konsekwentnie pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o średnio 63 złote, zaś przed tygodniem i dwoma również były znacząco niższe – o 132 i 234 złote. Warto jednak zauważyć, że jest to już czwarty tydzień poprawy cen tego kierunku w ujęciu rocznym. Co także zwraca uwagę, w tym okresie zdecydowanie korzystniejsze dla organizatorów stały się też ceny Wysp Kanaryjskich sprzedawanych w ofertach last minute. W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie w ujęciu rocznym notowały wzrost o średnio 106 złotych.

Z mniej masowych kierunków największe zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym odnotowano w Maroku i Tunezji – o 194 i 172 złote. W bardziej umiarkowanym stopniu podniosły się ceny w Portugalii – o 99 złotych, niewiele spadły na Cyprze – o 7 złotych, a największe przeceny odnotowano na Malcie i w Albanii – o średnio 133 i 176 złotych. Przed dwoma tygodniami skala obniżki cen na Cyprze uległa dużemu zmniejszeniu w wyniku znacznego podniesienia cen na tym kierunku przez biuro Exim Tours.

W porównaniach ofertowych cen biur podroży największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wśród dużych i średnich organizatorów wykazała tym razem oferta biura Grecos Holiday, która była mniej kosztowna o około 20 złotych. Po raz drugi w tym sezonie na pozycji wicelidera spadków średnich cen w ujęciu rocznym znalazło się biuro TUI Poland, którego oferta była tańsza o około 10 złotych, z tym że zniżka cen w grupie hoteli, które były w sprzedaży również w poprzednim sezonie była większa i wyniosła około 65 złotych. Jest to zatem sytuacja, która może świadczyć o tendencji – sygnalizowanej już kilkakrotnie przez nas wcześniej – do uzupełnienia oferty tego biura przez hotele z nieco wyższej półki. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 15 złotych (Coral Travel Wezyr) do 350 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymało jeszcze – choć już tylko z niewielką przewagą – biuro TUI Poland z liczbą 31 ofert (poprzednio 30, przed rokiem 22, a przed dwoma 13 takich ofert), przed biurami Itaka z liczbą 27 ofert (poprzednio 28, przed rokiem 27, a przed dwoma 33 takie oferty) i Coral Travel Wezyr z liczbą 23 ofert (poprzednio 18, przed rokiem 21, a przed dwoma 22 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* oraz 4* posiada oferta biura TUI Poland, a w zakresie hoteli 5* oferty biur Coral Travel Wezyr oraz Itaki.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr – 8 ofert, na kierunkach greckich biura Itaka – 10 ofert i Rainbow – 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka – 9 i 6 ofert, a na tureckich Coral Travel Wezyr – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours – 6 ofert, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland – 3 oraz Exim Tours – 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Itaka wzmocniło swoja pozycję w Grecji i Turcji, TUI Poland w Grecji i w Bułgarii, Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel Wezyr w Turcji i Tunezji Kontynentalnej, a Exim Tours w Tunezji i Bułgarii.