Biura podróży – ceny imprez idą w górę

AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny wzrosły o 52 złote. Największe wzrosty średnich cen wycieczek miały miejsce w Turcji Egejskiej i na Tureckiej Riwierze – o 124 i 119 złotych oraz na greckiej wyspie Korfu – o 117 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2019 roku.

 

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia średnie ceny wzrosły o 52 złote.

W minionym tygodniu największe wzrosty średnich cen wycieczek miały miejsce w Turcji Egejskiej i na Tureckiej Riwierze – o 124 i 119 złotych oraz na greckiej wyspie Korfu – o 117 złotych, na której przed tygodniem ceny dość istotnie spadły (o 43 złote). Największe zniżki odnotowano na Fuerteventurze – o średnio27 złotych oraz w Hurghadzie i na Synaju – o średnio 9 i 8 złotych. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny ogółu wycieczek rosły o 14 i spadły o 4 złote.

W minionym tygodniu najmocniej w stosunku do średniej zmiany cen (czyli +52 złotych) wzrosły ceny na kierunkach tureckich (+ 122 złote), a w mniejszym stopniu w Grecji (+75 złotych ) i w Bułgarii (+59 złotych). Dość wyraźnie z tyłu pozostały natomiast wzrosty cen na kierunkach kanaryjskich i egipskich – odpowiednio o 37 i 6 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 53 złote. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano niewielki spadek cen w ujęciu rocznym o 10 złotych.
Spośród dużych kierunków nadal utrzymują się wyraźne zwyżki średnich cen wycieczek na zyskujących na popularności już od sezonu 2017, generalnie mniej kosztownych, ale dobrych jakościowo kierunkach, czyli w Egipcie i Turcji, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 287 i 195 złotych. Jest to nadal sytuacja dość znacząco różna niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu, gdyż Egipt notował wówczas spadki cen w ujęciu rocznym o 133 złote, a Turcja nieduże wzrosty, które wynosiły średnio 39 złotych.

W wyraźnie stopniu podniosły się ceny wycieczek do Grecji – o 76 złotych i Bułgarii – o 60 złotych. W odpowiednim tygodniu poprzedniego sezonu ceny w ujęciu rocznym w pierwszym kierunku wzrosły o 3 złote, a na drugim spadły o 55 złotych.

Tegorocznym liderem spadków konsekwentnie pozostają Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o średnio 138 złotych, zaś przed tygodniem i dwoma były niższe – o 182 i 63 złote. W minionym sezonie o tej samej porze ceny wycieczek sierpniowych na tym kierunku notowały w ujęciu rocznym wzrost o średnio 60 złotych. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich tygodniach zdecydowanie korzystniejsze dla organizatorów stały się ceny wycieczek na kierunkach kanaryjskich sprzedawanych w ofertach last minute.

Z mniej masowych kierunków znaczące zwyżki średnich cen w ujęciu rocznym odnotowano w Tunezji i w Maroku – o 149 i 125 złotych, zupełnie symbolicznie zdrożała Malta – o jeden złoty. Pozostałe kierunki zanotowały spadki cen w ujęciu rocznym, przy czym największe wystąpiły w Albanii i na Cyprze – o 149 i 122 złote, a bardzo umiarkowane na Majorce i w Portugalii – o 72 i 39 złotych.

W porównaniach cen ofertowych wśród dużych i średnich organizatorów jedyną zniżkę średniej ceny w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazała oferta biura Rainbow, która była tańsza o około 100 złotych, z tym że zniżka cen w grupie hoteli, które były w sprzedaży również w poprzednim sezonie była mniejsza i wyniosła około 55 złotych. Jest to zatem sytuacja, która może świadczyć o tendencji do uzupełnienia oferty tego biura przez hotele z nieco niższej półki. Stosunkowo niewiele zdrożały oferty biur Grecos Holiday – o średnio około 15 złotych oraz TUI Poland – o średnio około 25 złotych, z tym że w grupie hoteli, które były w sprzedaży również w poprzednim sezonie wystąpiła zniżka o około 5 złotych. Była to wiec nadal kierunkowo odwrotna sytuacje niż w przypadku wymienionego wcześniej biura Rainbow. Pozostali organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 45 złotych do 380 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera objęło po raz pierwszy w tym sezonie biuro Rainbow z liczbą 29 ofert (poprzednio 25, przed rokiem 15, a przed dwoma 18 takich ofert), przesuwając na drugą pozycję biuro TUI Poland z liczbą 25 ofert (poprzednio 32, przed rokiem 19, a przed dwoma 13 takich ofert).

Na podium znalazło się jeszcze biuro Coral Travel Wezyr z liczbą 21 ofert (poprzednio 20, przed rokiem 21, a przed dwoma 19 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* ma oferta biura Rainbow, w hotelach 4* oferta biura TUI Poland, a w zakresie hoteli 5* oferta biura Rainbow.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Coral Travel Wezyr – 7 ofert, na kierunkach greckich biura Rainbow i Grecos Holiday – 12 i 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 8 ofert oraz Rainbow i Itaka – 7 i 5 ofert, a na tureckich Coral Travel Wezyr – 6 ofert oraz Itaka i TUI Poland – po 2 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Exim Tours – 6 ofert oraz TUI Poland i Coral Travel Wezyr – po 2 oferty, natomiast w Bułgarii biura TUI Poland – 3 i również Coral Travel Wezyr – po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wzmocniło swoja pozycję w Grecji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, TUI Poland w Turcji i w Tunezji, Coral Travel Wezyr w Turcji, w Tunezji kontynentalnej i w Bułgarii, a Exim Tours w Tunezji i w Egipcie.