Biura podróży – ceny dużo wyższe

KG

Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 252 złotych i był to już trzecia z rzędu największa zwyżka cen rok do roku odnotowana w tym sezonie.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się m.in. gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 7-13 sierpnia 2017 roku.

Po dużej zwyżce w pierwszym tygodniu kwietnia o 63 złote i stagnacji w kolejnym tygodniu, średnie ceny wycieczek wzrosły ostatnio o zaledwie 4 złote. Taka sytuacja niewielkich zmian cen często ma miejsce po przeprowadzeniu dużych ich korekt, a właśnie taka miała miejsce na przełomie kwietnia i marca. Przed rokiem ceny o tej porze również zmieniły się nieznacznie – spadły o 5 złotych.
Największe zwyżki średnich cen imprez zanotowano na kierunkach greckich, które przeżyły ostatnio pewne ożywienie popytu. Były to Korfu, Chalkidiki i Kos, a wzrosty wyniosły tam odpowiednio 97, 65 i 40 złotych. Największe zniżki średnich cen wystąpiły natomiast w Portugalii, na Cyprze i po raz trzeci z rzędu w Maroku – o odpowiednio 64, 54 i 50 złotych.

Obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 252 złotych i był to już trzecia z rzędu największa zwyżka cen rok do roku odnotowana w tym sezonie. Jest to też kolejny tydzień, w którym sytuacja w tym zakresie znacząco różniła się od notowanej o tej porze w 2016 roku, bowiem średnia cena rok do roku wykazywała wówczas spadek o 20 złotych.

Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wobec poprzedniego sezonu wśród ważnych dla polskich turystów kierunków nadal utrzymują Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny pomimo ostatniego spadku o 52 złote przebywają na poziomie o 356 złotych wyższym od zeszłorocznego. Największy dodatni wpływ na tę zwyżkę kolejny tradycyjnie wywierał znaczący wzrost cen na Teneryfie – o 520 złotych (poprzednio nawet o 601 złotych), natomiast najłagodniejszy wzrost cen rok do roku prezentowały wyspy Fuerteventura i Lanzarote – o 245 i 248 złotych.

Do pozycji lidera zwyżek średnich cen rok do roku mocno zbliżyła się Grecja z średnim wzrostem cen o 320 złotych. Największe średnie zwyżki cen nadal notowała Kreta – o 419 złotych, nieco mniejsze Rodos, Kos, Korfu i Zakintos – o odpowiednio 393, 328, 317 i 309 złotych, a generalne wzrosty cen na kierunkach greckich spowodowały, że zwykle znacznie tańsze niż przed rokiem Chalkidiki bardzo zbliżyło się co cen zeszłorocznych – były one niższe, ale zaledwie o 12 złotych.

Po jednotygodniowej obecności Egiptu na trzeciej pozycji listy zwyżek cen wśród najważniejszych kierunków zastąpiła go Turcja, która przed tygodniem była jeszcze na pozycji ostatniej (piątej). Średnie ceny stały się tam po ostatnich zmianach wyższe niż przed rokiem o 147 złotych. Jest to jednak i tak bardzo atrakcyjny poziom cenowy, a relatywnie niskim cenom wycieczek do Turcji sprzyja nadal słaby popyt na ten kierunek, zwłaszcza ze strony turystów niemieckich i holenderskich, który może być jeszcze jakiś czas kontynuowany po przeprowadzeniu ostatniego referendum konstytucyjnego w tym kraju. Jest to bardzo sprzyjająca sytuacja dla słabiej materialnie sytuowanych turystów z Polski, którzy na ogół w większym stopniu skupiają się na kryteriach ekonomicznych niż politycznych (zwłaszcza w Turcji).

Na czwartej pozycji na liście zwyżek pozostała Bułgaria, której ceny kształtowały się na poziomie o 136 złotych wyższym niż w lecie 2016. W ostatnim okresie dało się zauważyć lekkie ożywienie sprzedaży tego kierunku, co może mieć związek z chwilowym spadkiem popularności wyjazdów do Egiptu w następstwie obaw wywołanych przez kilka niedawnych zamachów w tym kraju. Na niekorzyść opinii, popytu i cen w Bułgarii działa natomiast spora zeszłoroczna liczba reklamacji zgłaszanych przez polskich turystów, bowiem zwiększanie programów w trakcie sezonu przez biura podróży odbywało się często na bazie hoteli cieszących się słabszym uznaniem wśród turystów z innych krajów, a zatem przeważnie gorszej jakości.

Po tygodniu ponownie na ostatniej pozycji na liście wzrostów cen wylądował Egipt, a średnie ceny były tam wyższe o 129 złotych niż przed rokiem. Podobnie jak poprzednio znacząco wyższe były wzrosty cen rok do roku na Synaju i w Marsa Alam – o 317 i 208 złotych, a nadal niższe pozostawały ceny wyjazdów do Hurghady – o 40 złotych. Zwiększony popyt na wycieczki powoduje okresowe wahania cen na tym kierunku przynajmniej do czasu lepszego dostosowania programów czarterowych do bieżącej sytuacji popytowo-podażowej. Za to marże na tym kierunku są w tym sezonie dość wysokie i dają organizatorom spore pole do regulacji cen w zależności od poziomu bieżącego popytu.

Z mniejszych kierunków nadal największe zwyżki cen rok do roku notowało Maroko – o średnio o 530 złotych, w mniejszym stopniu wzrosły ceny wycieczek na Malcie, Majorce i w Portugalii – o 349, 268 i 213 złotych, a średnie ceny w Tunezji i na Cyprze minimalnie spadły – o 8 i 3 złote.

Porównania zmian cen rok do roku u głównych organizatorów turystyki wskazują, że najmniejsze wzrosty cen wykazują obecnie oferty biur Itaka i Exim Tours – o prawie 160 złotych. Wzrost średnich cen rok do roku niższy od przeciętnego (obecnie jest to 252 złote) prezentuje jeszcze ofert biura Coral Travel Wezyr ze średnimi zwyżkami cen około 200 złotych. W pozostałych dużych biurach zwyżki średnich cen przekraczały przeciętną i mieściły się w granicach 300 – 540 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, czyli w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach (dołączyły Malta i Albania) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję zdecydowanego lidera niezmiennie od samego początku sprzedaży first minute zajmuje biuro Itaka z historycznie obecnie z bardzo wysoką liczbą 37 takich ofert i wyprzedza biura Coral Travel Wezyr (21 ofert) i Rainbow (16 takich ofert). W zeszłym sezonie o tej porze liderem również była Itaka, ale ze znacznie niższą liczbą 21 ofert, przed biurami Exim Tours i Rainbow – 18 i 17 takich ofert.
Spośród mniejszych organizatorów stosunkowo wysoką liczbę atrakcyjnych cenowo propozycji oferują obecnie biura Net Holiday – 10 ofert oraz Prima Holiday i Best Reisen – 7 i 6 takich ofert.