Biura podróży – ceny coraz wyższe od zeszłorocznych

AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, sprzedawanych w biurach podróży, średnia cena wzrosła o 77 złotych. Średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 204 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli 5-11 sierpnia 2018 roku.

W tym zestawieniu występują już ceny okresu last minute, który charakteryzuje się nietypowymi i częstymi zmianami cen, a także istotnie zmniejszoną na niektórych kierunkach liczbą hoteli. W tych warunkach przedstawiane porównania mogą być nieco mniej adekwatne niż zwykle.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia, średnia cena wzrosła o 77 złotych. Największe wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Gran Canarii i Fuerteventurze – o 643 i 458 złotych oraz na Malcie – o 351 złotych. Największe zniżki odnotowano w Maroku i na Korfu – o 263 i 259 złotych ( w tym drugim przypadku ponownie) i na Lanzarote – o 71 złotych.

W minionym tygodniu zdecydowanie najbardziej wzrosły średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie – o 244 złote. W znacznie mniejszym stopniu rosły ceny wycieczek na do Turcji, Bułgarii i Egiptu – o 73, 39 i 17 złotych, zaś 15 złotych spadły ceny wyjazdów do Grecji.

Również duży wzrost cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie był już obserwowany dla wylotów w pierwszym tygodniach poprzednich miesięcy i w tym sezonie stanowi charakterystyczne zjawisko powiązane zapewne z dużą redukcją miejsc u tanich przewoźników na tym kierunku.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia 2019 pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 204 złote. W tym samym okresie poprzedniego sezonu notowano bardzo duży spadek cen w ujęciu rocznym – o 248 złotych.

Wśród wiodących kierunków nadal utrzymują się zwyżki średnich cen wycieczek na systematycznie zyskujących na popularności już od sezonu 2017 kierunkach o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny, czyli Turcji i Egipcie, na których średnie ceny wzrosły w skali rocznej o 255 i 243 złote.

Przed czterema tygodniami na czoło rocznych zwyżek cen wysunęła się jednak Grecja, która pozycję lidera utrzymała również i w tym zestawieniu. Średnie ceny wycieczek wzrosły w tym kraju w skali roku o 268 złotych, czyli o 10 złotych więcej niż przed tygodniem. Jest to w dużej mierze skutek wpływu ograniczeń programowych, które pomimo słabszego niż przed rokiem popytu zdołały zapewnić korzystniejsze dla organizatorów zmiany cen niż w dużo lepiej sprzedających się Egipcie i Turcji. Należy też pamiętać, że znaczenie dla obecnej skali wzrostu cen ma też to, że w poprzednim sezonie Grecja notowała o tej porze duży ich spadek w ujęciu rocznym o aż 335 złotych, a dla porównania w Turcji wyniósł on 166 złotych, zaś w Egipcie średnie ceny imprez w tym czasie nawet wzrosły – o 93 złote.

Nieznacznie, bo z 95 do 94 złotych zmniejszyła się skala rocznych zwyżek cen wycieczek do Bułgarii, a w odpowiednim tygodniu przed rokiem ceny na tym kierunku spadały średnio o 34 złote.

Wyspy Kanaryjskie ponownie były kosztowniejsze w rocznych porównaniach cen, tym razem o średnio 117 złotych. Przed tygodniem ceny były wyższe o 110 złotych, a przed dwoma niższe o 28 złotych. Na obecną skalę wzrostu cen duży wpływ ma fakt, że o tej samej porze w poprzednim sezonie ceny notowały znaczny spadek cen w ujęciu rocznym, który wyniósł średnio 313 złotych. Kolejny już raz trzeba jednak zaznaczyć, że w całym okresie ostatnich kilkunastu tygodni ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie sprzedawanych w ofertach last minute były dla organizatorów zdecydowanie korzystne.

Na mniej masowych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze – o średnio 543 złote, mniejsze w Albanii i na Majorce – o średnio 272 i 192 złote, a jeszcze mniejsze w Portugalii, Tunezji i na Malcie – o 138, 118 i 116 złotych. Jedyny nieduży spadek rocznych cen odnotowano w Maroku, a wyniósł on 39 złotych.

W porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ponownie jedynym organizatorem, który oferował niższy ich poziom niż przed rokiem było biuro Sun & Fun – o około 55 złotych. Pozostali proponowali wyższe średnie ceny niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu w granicach od około 50 złotych (biuro TUI Poland) do 680 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach i w trzech kategoriach hoteli, na pozycji lidera nadal pozostaje biuro TUI Poland z liczbą 39 ofert (poprzednio 36, przed rokiem 17, a przed dwoma 13 ofert), które wyprzedziło biura Itaka z liczbą 31 ofert (poprzednio 25, przed rokiem 30, a przed dwoma 35 ofert) oraz Rainbow z liczbą 24 ofert (przed tygodniem 31, przed rokiem 19, a przed dwoma 12 ofert). Przewagę w zakresie hoteli 3* nadal posiadała oferta biura Rainbow, a w zakresie hoteli 4* oferta biura TUI Poland, a hoteli 5* oferty biur Itaka i TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – po 4 oferty, na kierunkach greckich biura Rainbow oraz Itaka – 12 i 11 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 12 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – po 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel, Itaka i TUI Poland – wszystkie po 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 5 ofert i Coral Travel – 3 oferty, zaś w Bułgarii Itaka i TUI Poland – po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro Rainbow wyraźnie wzmocniło swoją pozycję w Grecji i nieco w Egipcie, TUI Poland w Turcji, Bułgarii, Grecji, Tunezji, Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Grecji i Tunezji kontynentalnej.