Barokowa perła Grazu

Na przedmieściach dzisiejszego Grazu, w zadbanym parku stoi wyjątkowej urody pałac – Eggenberg. Przetrwały w niezmienionym kształcie i wystroju od XVIII wieku. 4 wieże symbolizują pory roku, 12 bram – miesiące, a 365 okien – dni. Wewnątrz znajdziemy jeszcze inne symbole kosmiczno – kalendarzowe.
Tramwajem linii 1 z przystanku przy Głównego Rynku w Grazu jedzie się tutaj około 15 minut, Wysiąść trzeba na przedostatnim przystanku. Dwieście metrów dzieli nas od bramy parkowej i kasy biletowej. Pod koniec alei parkowej widać cel naszej wizyty – Pałac Eggenberg. Pałac został włączony do historycznego centrum Grazu, znajdującego się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rezydencja należała do gubernatora Hansa Ulricha von Eggenberg. Dla nas najważniejsze jest, że przetrwała w niezmienionym kształcie i wystroju od XVIII wieku.

W 24 salach reprezentacyjnych tworzących ciąg komnat okrążający główny gmach nadal stoją oryginalne meble, na ścianach wiszą oryginalne gobeliny, zachowały się w świetnym stanie stiuki, malowidła naścienne i na sufitach.
Odwiedzający poczują się zawiedzenie zakazem fotografowania wnętrz, ale czeka ich za to uczta dla oczu.
Najwięcej uznania budzi Sala Planetarnia.. Ukończona została w roku 1685 a nazwę swoją zawdzięcza zdobiącym ją obrazom Hansa Adama Weissenkirchera. Tworzą one alegorię Złotego Wieku sławiącą ród Eggenbergów. Obrazy przedstawiają wizerunki siedmiu znanych w tamtych czasach planet (w tym Księżyca) skupionych wokół Słońca. Każdej planecie artysta przydzielił jeden dzień tygodnia, jeden metal i jedne herb i jednego członka rodziny Eggenbergów. Według naszej przewodniczki to znak czasów, w których każda planeta „miała” swoje rośliny, zwierzęta, minerały, kolory i kształty.

Naarożniki sufitu w Sali Planetarnej ozdobione są malowidłami czterech żywiołów.
Artysta przedstawił na przykład planetę Jowisz, jako ojca Bogów siedzącego na tronie wśród chmur. Prawa ręka ciska pioruny. U jego boku stoją trzy alegoryczne postacie – Sprawiedliwość, Miłosierdzie i Opatrzność. Twarz Jowisza to portret Johanna Seyfrieda von Eggenberg, głowy rodu podczas powstawania cyklu obrazów. Z kolei Wenus odpoczywa na tarasie ogrodowym otoczonym różanymi żywopłotami. Wokół niej cherubiny są zajęte pielęgnowaniem kwiatów, układaniem ich w wazonach i tworzeniem girland. Jako bogini miłości, Wenus oznacza piękno i spokój, rządzi zaś piątkiem i miedzią. W tle obrazu widoczna jest niewielka świątynia, na frontonie której widniej pięć róż, herb księstwa Eggenberg z Czeskiego Krumova. Twarz Wenus, to twarz Eleonory Rosalii, żony Johanna Seyfrieda. Ich młodszy syn Johannem Antonem II „dał” twarz bogowi Apollo towarzyszącemu na suficie Słońcu.

Na ścianach przedstawiono na wielkich obrazach dwanaście znaków zodiaku a w zasadzie mity o powstaniu tych znaków.
W XVII wieku Sala Planetarna pełniła funkcję holu wejściowego do Apartamentów, do których dostęp mieli tylko wybrani goście według ścisłego porządku rangi.

Apartamenty tworzą okrąg i składają się z 24 reprezentacyjnych komnat, pierwotnie składających się z dwóch dużych apartamentów – 12 pokoi od strony południowej dla księcia i 12 od strony północnej dla księżnej.
Zdobi je do dzisiaj ponad 500 malowideł sufitowych w bogatej oprawie stiukowej. Sceny mitologiczne i dzieje świata starożytnego, biblijnego i współczesnego przeplatają się alegoriami.
Największy jest cykl obrazów historycznych przedstawiających historię świata od jego mitycznych początków w starożytnej kulturze greckiej i rzymskiej, historie biblijne aż po wydarzenia z historii współczesnej malarzom je tworzącym. Widzimy więc tutaj bohaterów mitów, mniej lub bardziej znane postacie biblijne, królów, książęta i dowódców wielkich armii.

Na fryzach w większości komnat, przedstawiono z kolei krajobrazy – sceny morskie, widoki miast, portów, wsi, pałaców i prostych chat. Wiele z tych miejsc odwiedził Johann Seyfied wraz z bratem podczas swojej wielkiej podróży po Europie.
W pałacu trzy komnaty urządzono w stylu azjatyckim. Zgromadzono w nich eksponaty z kolekcji książęcej. W Sali Porcelanowej możemy oglądać serwisy japońskiej porcelany Imari (produkowanej w mieście Arita). W drugiej komnacie zgromadzono chińskie dekoracje, misternie wykonane miniatury. W trzecim pokoju znajduje się malowidło na parawanie przedstawiające dawny port w japońskim porcie Osaka.

Zwiedzanie tej części pałacu, oryginalnych wnętrz zajmuje ponad godzinę. Pozostaje jeszcze wizyta w Starej Galerii, w której zgromadzono malarstwo i rzeźbę późnogotycką i wczesnorenesansową.

Zwiedzanie wnętrz pałacowych możliwe jest tylko w grupie. Te wpuszczane są co godzinę, warto sprawdzić w kasie, które grupy są oprowadzane w jakim języku.
Po wyjściu z pałacu warto przejść się po zadbanym i pięknie ułożonym parku.
https://www.museum-joanneum.at/en/palace-and-gardens-schloss-eggenberg





POWIĄZANE WPISY
27 stycznia 2023
Najwyższa wieża zamkowa w Portugalii, śpiew i byk
Miasto Beja w regionie Alentejo w Portugalii, słynie z dwóch rzeczy: najwyższej wieży…
0 Komentarzy4 Minuty
27 stycznia 2023
Starożytne pismo i szewc z żelaza w Almodôvar
Dla miłośników historii Portugalii małe miasteczko Almodôvar w regionie Alentejo jest…
0 Komentarzy3 Minuty
26 stycznia 2023
Wizz Air połączy Katowice z Erywaniem
Linia lotnicza Wizz Air uruchomi do 29 kwietnia nowe połączenie z Katowice Airport do…
0 Komentarzy2 Minuty
25 stycznia 2023
Wozem dowodzenia po polu bitewnym wokół Bastogne
Wycieczka terenowym samochodem Dodge, należącym w II wojnie światowej do armii…
0 Komentarzy7 Minuty
23 stycznia 2023
Muzeum Wojenne w Bastogne
Bastogne War Museum położone jest na obrzeżach miasta, tuż obok pomnika Mardasson…
0 Komentarzy5 Minuty
20 stycznia 2023
Najdłuższy miejski szlak górniczy w Portugalii – pieszo przez Aljustrel
Dawne górnicze miasteczko Aljustrel w regionie Alentejo w Portugalii może od niedawna…
0 Komentarzy5 Minuty
20 stycznia 2023
Lisie doły Kompanii Braci pod Bastogne
Obrona przez amerykańskich żołnierzy miasteczka Bastogne w belgijskiej Walonii, na…
0 Komentarzy4 Minuty
19 stycznia 2023
Las Pokoju w Ardenach
Ponad cztery tysiące drzew poświęconych żołnierzom i cywilom, którzy zginęli w Ardenach…
0 Komentarzy2 Minuty
18 stycznia 2023
Oliwkowa potęga w Alentejo
Firma Oliveira da Serra, która ma swoją siedzibę w Ferreira do Alentejo, w pobliżu…
0 Komentarzy3 Minuty