Apel o pomoc dla zamkniętych firm. Chodzi m.in. o przedłużenie PFR i tarczy branżowej do kwietnia

wyjęci poza nawias pomocy
fot. Ian / Unsplash

Przemysł Spotkań i Wydarzeń odnotował w ostatnim roku ponad 70 proc. spadku przychodów i ponad 60 proc. spadku zatrudnienia personelu. Wiele z firm eventowych czy targowych pozostaje zamrożona już trzynasty miesiąc – przypomina Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Firmy z tego i innych sektorów po raz kolejny zostały bez żadnej pomocy.

“Właśnie rozpoczynamy kolejny ogólnopolski lockdown, podobnie jak jesienią 2020 r. Najbardziej dotknięty pandemią sektor potrzebuje pilnego wsparcia tu i teraz. Tymczasem niestety, w odróżnieniu od listopada, mimo trwającej komunikacji ze stroną rządową, nie ma do dzisiaj żadnych konkretnych informacji, w jaki sposób rząd zamierza wesprzeć firmy, które objął nowymi obostrzeniami” – czytamy w apelu Rady.

W dniu 18 marca na spotkaniu przedstawicieli Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii Andrzejem Gutem Mostowym, Podsekretarzem Stanu Olgą Semeniuk, wiceprezesem PFR Bartoszem Marczukiem oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej propozycji nowego wsparcia dla turystyki, hotelarstwa, przemysłu spotkań i wydarzeń w związku z wchodzącym nieznanej długości zamknięciem działalności.

Jako Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń apelujemy o wprowadzenie do końca kwietnia pięciu doraźnych kroków i, co równie ważne, zastosowanie automatyzmu w ich przedłużaniu o kolejne miesiące:

1. Przedłużenie tarczy branżowej do kwietnia, z wprowadzeniem okresu porównawczego do miesięcy/kwartałów sprzed pandemii (zwolnienie z ZUS, dofinansowanie miejsc pracy, mikropożyczka) oraz uwzględnienie w tarczy branżowej brakujących kodów PKD 73.11.Z oraz 52.29.C i 93.29.Z.

2. Przedłużenie programu Tarczy 2.0 PFR minimum do kwietnia 2021.

3. Zwolnienie beneficjentów Tarczy 2.0 PFR z podatku od umorzonych środków
z Programu Tarczy PFR 1.0. Firmy te walczą o przetrwanie i na pewno nie wzbogaciły się na tym i żadnym innym z programów rządowych.

4. W związku z długotrwałym zamknięciem absolutnie konieczne jest też zwiększenie limitów pomocy de minimis oraz limitów w tarczy PFR 2.0. Inaczej firmy będą dalej w znacznym stopniu wykluczane z tych programów pomocowych, co wykazywaliśmy wielokrotnie w wynikach naszych badań czy też przytaczając konkretne przykłady odmowy pomocy podmiotom z naszego sektora, właśnie z powodu tych limitów przez PFR czy Inspektoraty ZUS i WUP.

5. Wydłużenie trwania okresu zawieszenia spłaty kredytów o kolejny miesiąc.

„Po opanowaniu kryzysowej sytuacji epidemicznej apelujemy też do decydentów o efektywny i wczesny dialog z naszym sektorem, na temat planu odmrożenia i działań na rzecz odbudowy naszego przemysłu, także z uwzględnieniem Programu KPO i budżetu unijnego na lata 2021-2027. Zwracamy uwagę na fakt, że przemysł spotkań i wydarzeń nie ma szans otworzyć biznesów z dnia na dzień, konieczne jest więc opracowanie planu otwarcia sektora w perspektywie minimum 2-3 miesięcy, tak abyśmy mieli czas na przygotowanie do rozruchu i rozbudzenie popytu na nasze usługi u zleceniodawców” – podkreśla Sekretarz Rady, Małgorzata Musiał-Bzowska.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center