Apel o pomoc dla zamkniętych firm. Chodzi m.in. o przedłużenie PFR i tarczy branżowej do kwietnia

Przemysł Spotkań i Wydarzeń odnotował w ostatnim roku ponad 70 proc. spadku przychodów i ponad 60 proc. spadku zatrudnienia personelu. Wiele z firm eventowych czy targowych pozostaje zamrożona już trzynasty miesiąc – przypomina Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Firmy z tego i innych sektorów po raz kolejny zostały bez żadnej pomocy.
„Właśnie rozpoczynamy kolejny ogólnopolski lockdown, podobnie jak jesienią 2020 r. Najbardziej dotknięty pandemią sektor potrzebuje pilnego wsparcia tu i teraz. Tymczasem niestety, w odróżnieniu od listopada, mimo trwającej komunikacji ze stroną rządową, nie ma do dzisiaj żadnych konkretnych informacji, w jaki sposób rząd zamierza wesprzeć firmy, które objął nowymi obostrzeniami” – czytamy w apelu Rady.
W dniu 18 marca na spotkaniu przedstawicieli Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii Andrzejem Gutem Mostowym, Podsekretarzem Stanu Olgą Semeniuk, wiceprezesem PFR Bartoszem Marczukiem oraz przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie otrzymaliśmy żadnej konkretnej propozycji nowego wsparcia dla turystyki, hotelarstwa, przemysłu spotkań i wydarzeń w związku z wchodzącym nieznanej długości zamknięciem działalności.
Jako Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń apelujemy o wprowadzenie do końca kwietnia pięciu doraźnych kroków i, co równie ważne, zastosowanie automatyzmu w ich przedłużaniu o kolejne miesiące:
1. Przedłużenie tarczy branżowej do kwietnia, z wprowadzeniem okresu porównawczego do miesięcy/kwartałów sprzed pandemii (zwolnienie z ZUS, dofinansowanie miejsc pracy, mikropożyczka) oraz uwzględnienie w tarczy branżowej brakujących kodów PKD 73.11.Z oraz 52.29.C i 93.29.Z.
2. Przedłużenie programu Tarczy 2.0 PFR minimum do kwietnia 2021.
3. Zwolnienie beneficjentów Tarczy 2.0 PFR z podatku od umorzonych środków
z Programu Tarczy PFR 1.0. Firmy te walczą o przetrwanie i na pewno nie wzbogaciły się na tym i żadnym innym z programów rządowych.
4. W związku z długotrwałym zamknięciem absolutnie konieczne jest też zwiększenie limitów pomocy de minimis oraz limitów w tarczy PFR 2.0. Inaczej firmy będą dalej w znacznym stopniu wykluczane z tych programów pomocowych, co wykazywaliśmy wielokrotnie w wynikach naszych badań czy też przytaczając konkretne przykłady odmowy pomocy podmiotom z naszego sektora, właśnie z powodu tych limitów przez PFR czy Inspektoraty ZUS i WUP.
5. Wydłużenie trwania okresu zawieszenia spłaty kredytów o kolejny miesiąc.
„Po opanowaniu kryzysowej sytuacji epidemicznej apelujemy też do decydentów o efektywny i wczesny dialog z naszym sektorem, na temat planu odmrożenia i działań na rzecz odbudowy naszego przemysłu, także z uwzględnieniem Programu KPO i budżetu unijnego na lata 2021-2027. Zwracamy uwagę na fakt, że przemysł spotkań i wydarzeń nie ma szans otworzyć biznesów z dnia na dzień, konieczne jest więc opracowanie planu otwarcia sektora w perspektywie minimum 2-3 miesięcy, tak abyśmy mieli czas na przygotowanie do rozruchu i rozbudzenie popytu na nasze usługi u zleceniodawców” – podkreśla Sekretarz Rady, Małgorzata Musiał-Bzowska.
POWIĄZANE WPISY
7 sierpnia 2026
Regionalne smaki w sercu Wrocławia. Dolny Śląsk zaprasza na „Lato na Dolnym Śląsku”
Dolnośląskie smaki pojawią się w ten weekend w centrum Wrocławia. Na Wyspie Piasek swoje…
0 Komentarzy1 Minuty
6 sierpnia 2026
Tymczasowy przebieg EuroVelo 10/13 poprowadzi rowerzystów do latarni Stilo
Rowerzyści korzystający ze szlaku EuroVelo 10/13 od 7 sierpnia będą poruszać się nowym…
0 Komentarzy1 Minuty
5 sierpnia 2026
Zamiast walczyć ze stereotypem, wykorzystali go do promocji. Podkarpackie z nową kampanią
Większość kampanii turystycznych próbuje przekonać, że dany region ma wszystko, czego…
0 Komentarzy2 Minuty
5 sierpnia 2026
Farma Iluzji zaprasza na pierwszą w historii nocną odsłonę parku
15 sierpnia Farma Iluzji po raz pierwszy w swojej historii zorganizuje wydarzenie…
0 Komentarzy2 Minuty
4 sierpnia 2026
Rusza program wsparcia POT dla turystyki przyjazdowej i incentive travel
Do branży turystycznej trafi 3,8 mln zł na promocję Polski na rynkach zagranicznych i…
0 Komentarzy3 Minuty
3 sierpnia 2026
W salonikach Kolportera zaplanujesz podróż i kupisz bilety na letnie wydarzenia
Przygotowanie wakacyjnego wyjazdu nie musi ograniczać się do internetowych wyszukiwarek.…
0 Komentarzy2 Minuty
3 sierpnia 2026
Justyna Obiegło dyrektorką regionalną IGHP na Mazowszu
Justynę Obiegło, dyrektorkę generalną Holiday Inn Warsaw City Centre, powołano na…
0 Komentarzy1 Minuty
31 lipca 2026
Zmiany w CPK. Odwołano prezesa Filipa Czernickiego i członka zarządu Dariusza Kusia
Rada Nadzorcza Centralnego Portu Komunikacyjnego 30 lipca odwołała prezesa Filipa…
0 Komentarzy2 Minuty
31 lipca 2026
Kultury czterech kontynentów spotkały się w Grodzisku Mazowieckim
Przez pięć dni Grodzisk Mazowiecki gościł artystów reprezentujących cztery kontynenty…
0 Komentarzy2 Minuty











[…] Apel o pomoc dla zamkniętych firm. Chodzi m.in. o przedłużenie PFR i tarczy branżowej do kwietni… […]
[…] Apel o pomoc dla zamkniętych firm. Chodzi m.in. o przedłużenie PFR i tarczy branżowej do kwietni… […]