Andrzejki w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

fot. Dariusz Krześniak/Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Na pełne magii wieczory andrzejkowe zaprasza również Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu” to programy edukacyjne nawiązujące do dawnych tradycji ludowych, które odbywać się będą przez cały listopad zarówno w skansenie jak i ulokowanym w centrum miasta Ratuszu.

W udekorowanych na tę okazję salach dydaktycznych odbywa się więc lanie wosku na wodę, ustawianie butów, losowanie talerzyków, liczenie grochu itp. Ważne jest, by każdy z uczestników przyniósł ze sobą na tę okazję jabłko, ponieważ warunkiem spełnienia wróżb z jabłka, jest posiadanie własnego owocu. Następnie przychodzi czas na poznanie dawnych zwyczajów, niezwykłych obrzędów i babcinych opowieści podczas zwiedzania ekspozycji.

Na zwiedzających czeka nie tylko ekspozycja stała w powozowni i galerii rzeźby ludowej, ale także wnętrza dwóch dworów ziemiańskich i 10 chałup chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, w których kryją się wystawy czasowe ukazujące dawne jesienne zajęcia gospodarskie.

W ratuszu z kolei czekać będzie wystawa czasowa „Wielowymiarowość sztuki” – ekspozycja, której istotę stanowić będą różne formy sztuki plastycznej m.in. malarstwo na szkle, ceramice, płótnie, rzeźba współczesna, rzeźba w węglu oraz bardzo rzadko spotykana technika zdobnicza – intarsja, polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni elementów różnymi gatunkami drewna. Warto więc skorzystać z oferty muzealnych Andrzejek, by przekonać się, że listopad wcale nie musi reprezentować tylko smutnej jesieni. Szczegółowe informacje na temat programu znaleźć można na stronie www.mwmskansen.pl w zakładce „Muzealna szkoła”.