Andaluzja Picassa w Muzeum Narodowym. Spotkanie z hiszpańskim dziedzictwem i sztuką

30 października w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się prezentacja „Andaluzja Picassa”, zorganizowana przez Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Warszawie i Turismo Andaluz. W spotkaniu wzięło udział blisko stu przedstawicieli branży turystycznej i mediów.

Podczas powitania głos zabrał Ambasador Hiszpanii w Polsce pan Ramiro Fernández Bachiller oraz radca ds. turystyki ambasady Hiszpanii Claudio Andrade, następnie krótkiej prezentacji regionu dokonała szefowa departamentu turystyki Andaluzji Fátima Blanco. W dalszej części goście mogli wziąć udział w prywatnym oprowadzaniu po wystawie „Picasso”, na której przedstawiono bogaty wybór linorytów, litografii oraz ceramiki artysty.

Wystawa, będąca efektem współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie i Museo Casa Natal Picasso w Maladze, została zorganizowana z okazji 50. rocznicy śmierci artysty i jest sponsorowana przez Turespaña za pośrednictwem Hiszpańskiego Biura Turystyki w Warszawie. Wystawa będzie dostępna dla publiczności do 14 stycznia 2024 roku.

Goście mogli także podziwiać pokaz flamenco w hallu głównym muzeum. Zwieńczeniem wydarzenia była degustacja andaluzyjskich tapas oraz wina przy akompaniamencie hiszpańskiej muzyki na żywo.

195 707 podróżnych z Polski w 2023 roku

Andaluzja to region, który oferuje, wiele różnorodnych miejsc, licznych sposobów aktywnego spędzenia czasu, a także najwyższej klasy zabytki kultury i architektury wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak Alhambra, Generalife i Albaicín w Grenadzie; Alcazar, Katedra i Archiwum Indii Sewilli; Wielki Meczet i historyczne centrum Kordoby czy renesansowe miasta Úbeda i Baeza.

Jak wynika z badania Frontur, przygotowanego przez Narodowy Instytut Statystyczny, w okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku. Andaluzja przyjęła łącznie 195 707 podróżnych z Polski, o 67,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. W bieżącym sezonie zimowym Polscy turyści będą mieli do dyspozycji 46 bezpośrednich tygodniowych lotów do Andaluzji, a konkretnie do miast Malaga i Sewilla, z siedmiu polskich lotnisk.