Airbus mocniej wchodzi w Chiny

archiwum Airbusa

Chiny zamówiły też u Airbusa kilkadziesiąt samolotów szerokokadłubowych, co pozwoli europejskiemu producentowi uruchomić drugą fabrykę. Ponadto Airbus i jego chińscy partnerzy, Tianjin Free Trade Zone Investment Company Ltd. (TJFTZ) oraz Aviation Industry Corporation of China (AVIC), podpisali umowę w sprawie budowy Centrum Wykańczania i Dostarczania samolotów A330 (Completion and Delivery Centre, C&DC) w Tianjin w Chinach.
Kontrakt między Airbusem i Pekinem przewiduje kupno 45 samolotowy A330 o wartości 11 mld dolarów w cenach katalogowych i wstępne plany zakupu dalszych 30 po ok. 250 mln dolarów. W razie realizacji drugiej części, wartość kontraktu dojdzie do 18 mld dolarów.

Fabrice Brégier, prezes i dyrektor generalny Airbusa, powiedział: „Pomyślna współpraca Airbusa z Chinami, której ważnym elementem jest linia montażu końcowego A320 w Tianjin, rozwija się i rozszerza. Podpisanie umowy ramowej w sprawie Centrum Wykańczania i Dostarczania A330 otwiera nowy rozdział naszej strategicznej współpracy w zakresie samolotów szerokokadłubowych. Wspólnie rozwiniemy nowe możliwości i przyciągniemy nowych dostawców oraz przedsiębiorstwa w Chinach.”