Airbus A350 XWB w pierwszej pokazowej podróż po Chinach

archiwum Airbusa

Najnowszy samolot pasażerski świata, Airbus A350XWB, od 25 czerwca do 2 lipca odbędzie pokazowe loty w Chinach. Podczas ośmiodniowej podróży testowy egzemplarz MSN2 (numer seryjny producenta) poleci do Pekinu (PEK), Szanghaju (SHA), Guangzhou (CAN), Haikou (HAK) i Chengdu (CTU).

Zalety A350 doceniły linie lotnicze China Eastern Airlines, które zamówiły 20 samolotów A350-900 w kwietniu 2016 r. 10 egzemplarzy A350-900 zamówiły też linie Air China. Niedościgniona wydajność operacyjna i komfortowa kabina A350 XWB zapewnią chińskim liniom lotniczym przewagę konkurencyjną i zwiększą liczbę pasażerów na trasach międzynarodowych. Chiny są jednym z najszybciej rosnących rynków transportu lotniczego , a Airbus dostarczył ponad 50 proc. floty komercyjnych samolotów, która jest obecnie eksploatowana w tym kraju.

Chiński przemysł lotniczy wniósł ważny wkład w opracowanie i produkcję A350 XWB. W programie brały udział Centrum Inżynierskie Airbusa (Pekin) oraz Aviation Industry Corporation of China, wykonując m.in. prace projektowe związane z mechaniczną strukturą samolotu. Około 5 proc. płatowca powstaje w Chinach. A350 XWB to symbol strategicznej współpracy przemysłowej Airbusa z chińską branżą lotniczą.

MSN2, pomalowany w charakterystyczny wzór „węglowy”, który odzwierciedla wykorzystanie zaawansowanych materiałów konstrukcyjnych, to jeden z pięciu testowych egzemplarzy A350-900 i dwóch z całkowicie funkcjonalną kabiną pasażerską (42 miejsca w klasie biznesowej i 210 w ekonomicznej). Loty będą obsługiwane przez załogi Airbusa.

A350 XWB oferuje najnowocześniejszą konstrukcję aerodynamiczną, kadłub i skrzydła z włókna węglowego oraz nowe, paliwooszczędne silniki Rolls-Royce. Wszystkie te technologie przekładają się na niedościgniony poziom efektywności operacyjnej, z 25-procentowym ograniczeniem spalania i emisji oraz znacznie niższymi kosztami utrzymania. Przestronność, cisza, piękne wnętrze i nastrojowe oświetlenie zapewniają wysoki komfort oraz dobre samopoczucie pasażerów, wyznaczając nowe standardy wrażeń podczas lotu.

Dotychczas Airbus otrzymał 800 wiążących zamówień na A350 XWB od 42 klientów z całego świata, co oznacza, że już teraz jest to jeden z najlepiej sprzedających się samolotów szerokokadłubowych w historii.