Air France: skutecznie kontynuujemy modernizację floty

fot. materiały prasowe

Air France otrzymała dziesiąty z sześćdziesięciu zamówionych samolotów typu Airbus A220-300. Do końca 2025 roku, linia ma odbierać 15 samolotów rocznie, co oznacza najszybszą wymianę floty w historii francuskiego przewoźnika.

Samoloty A220 sukcesywnie zastępują Airbusy A318 i A319 do obsługi lotów krótkiego i średniego zasięgu w Europie (m.in. z/do Polski) i na terenie Francji. Włączając maszyny nowej generacji takie jak A220 do swojej floty, Air France jest w stanie stopniowo obniżać koszty operacyjne, a jednocześnie realizować swoje cele względem środowiska.

Obecnie tego typu samoloty stanowią 7 proc. floty Air France. Do 2030 roku, dzięki inwestycjom w wysokości miliarda euro rocznie, które są zaplanowane do 2025 roku, nowe energooszczędne samoloty będą stanowiły 70 proc. floty Air France. Warto dodać, że jeden z nich, A220 lata na trasie z Warszawy do Paryża. Dziesiąty Airbus Air France o imieniu „Auvers-sur-Oise” odbył swój pierwszy komercyjny lot 5 lipca z Paryża do Wenecji.

Najszybsza wymiana floty w historii Air France

Samolot o numerze rejestracyjnym F-HZUJ zjechał z linii montażowej Airbusa w Mirabel (Quebec, Kanada) i przyleciał do bazy Air France, na lotnisko Charles de Gaulle’a w Paryżu. Stamtąd zaczął obsługiwał loty krótkiego i średniego zasięgu w europejskiej siatce francuskiej linii.

Nowy Airbus w swój pierwszy komercyjny rejs (AF1126) poleciał 5 lipca b.r. do Wenecji. Zgodnie ze wznowioną od 2019 roku tradycją nadawania nazw nowym samolotom, Air France ochrzcił swój ostatni nabytek imieniem „Auvers-sur-Oise”.  To miasto leżące na północ od Paryża, które jest znane jako ostatnie miejsce pobytu i twórczości Vincenta Van Gogha. Tutaj swoje pejzaże tworzyli też dwaj inni wielcy francuscy malarze Paul Cézanne i Camille Corot. Auvers-sur-Oise to już 96. miasto, które zostało uhonorowane użyczając nazwy samolotom Air France.

Dostawy Airbusów A220-300 dla Air France są stopniowo realizowane od października 2021 r. w ramach zamówienia, które obejmuje w sumie 60 maszyn. Do końca 2025 roku, linia ma odbierać 15 samolotów rocznie, co oznacza najszybszą wymianę floty w historii francuskiego przewoźnika.

Lepsza wydajność operacyjna i mniejszy wpływ na środowisko

Innowacyjny i wydajny wąskokadłubowy Airbus A220-300 idealnie odpowiada potrzebom Air France w zakresie lotów na krótkich i średnich trasach. W porównaniu do A318 i A319, nowy model samolotu pozwala na redukcję kosztów eksploatacyjnych o 10 proc. w przeliczeniu na jedno miejsce. Dzięki nowoczesnym silnikom i konstrukcji z lżejszych materiałów kompozytowych, Airbus A220-300 wyróżnia się pod względem zużycia paliwa, które jest 20 proc. niższe, co przekłada się na obniżenie emisji Co2 z lotu, również o 20 proc. Ponadto maszyna jest o 34 proc. cichsza.

Dzięki swoim parametrom, nowe samoloty odgrywają ważną rolę w realizacji celów Air France w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym redukcji emisji dwutlenku węgla. W ramach strategii środowiskowej „Air France ACT” linia dąży do obniżenia emisji Co2 na pasażera na kilometr o 30 proc. w porównaniu z rokiem 2019 r. Postawiony cel wyklucza tak zwane działania kompensacyjne, ale uwzględnia jedynie metody prowadzące do redukcji emisji bezpośrednich i pośrednich.

Podróże po Europie

Tego lata pasażerowie Air France mogą doświadczyć podróży samolotami Airbus A220-300 na wybranych trasach europejskich z wylotem z Paryża (CDG). Są to: Berlin, Hamburg, Monachium, Mediolan-Linate, Mediolan-Malpensa, Bolonia, Rzym, Neapol, Wenecja, Barcelona, Walencja, Madryt, Lizbona, Kopenhaga, Ateny, Helsinki, Wiedeń, Sztokholm oraz Warszawa.

Air France: rozpoczynamy modernizację klasy biznes na lotach międzykontynentalnych