Air Astana: rok 2022 był najlepszy w historii. Ponad 7,3 mln pasażerów

Air Astana Airbus A320 / fot. Air Astana

Kazachska grupa Air Astana odnotowała w 2022 r. zysk po opodatkowaniu w wysokości 78,4 mln dolarów, przy przychodach w wysokości 1,03 mld dolarów, wygenerowanych przez 7,35 mln pasażerów. Wskaźniki te są odpowiednio o 115 proc., 36 proc. i 11 proc. wyższe niż w 2021 r. i wszystkie są najwyższe w 20-letniej historii linii lotniczej.

Komentując wyniki, Peter Foster, prezes i dyrektor generalny przewoźnika, stwierdził, że „wyniki grupy znacznie przekroczyły oczekiwania, pomimo niepokojów politycznych w Kazachstanie w styczniu i rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym. Utrata przychodów spowodowana zamknięciem tras do, z i przez Rosję została z nawiązką zrekompensowana przez zwiększenie przepustowości do Europy, Azji, Indii i na Kaukaz”.

Optymizm na 2023 mimo złych warunków

Komentując wyniki FlyArystan, czteroletniego taniego przewoźnika grupy, Peter Foster stwierdził, że „FlyArystan urósł o 366 proc. od swojego inauguracyjnego roku 2019. Ma wielką przyszłość, ponieważ ten region to prawdopodobnie najszybciej rozwijający się rynek niskobudżetowych podróży lotniczych na świecie”.

Peter Foster zwrócił też uwagę, że chociaż oczekuje się, iż w roku 2023 nastąpi kolejny silny wzrost liczby pasażerów, to „branża nadal mierzy się z przeciwnościami w postaci ciągłych ograniczeń zasobów i łańcucha dostaw portów lotniczych i usługodawców, a także problemów z niezawodnością techniczną silników PW100 oraz ogólnej presji inflacyjnej działającej na wszystkie zasoby związane z lotnictwem”.

Air Astana wznawia loty z Astany do Pekinu