Agenci Nekera sprawdzają tureckie hotele przed sezonem. Część II – Side

Agenci Nekera w hotelu Paloma Finesse
Agenci Nekera w hotelu Paloma Finesse / fot. Piotr Kołodziej

Raj dla rodzin, rozległe, szerokie i piaszczyste plaże, urokliwe nadmorskie miasto o bogatej historii – Side to turystyczny raj, obecnie nieco zamarły. Stare miasto jest prawie puste, widać tu pojedynczych turystów. Sklepiki i knajpki są w tygodniu otwarte. Agenci Nekera sprawdzili na miejscu, jak wygląda sytuacja w mieście i w hotelach.

Na ofertę Nekery w Side składają się między innymi obiekty dwóch dużych grup hotelowych: Paloma i Seaden. Obie zainwestowały ostatnio w renowacje obiektów, powstały też nowe hotele, z których część nie miała jeszcze okazji przyjąć gości. Część z nich już ma obłożenie, inne czekają aż turystyka masowa wróci choćby częściowo na dawne tory. Nikt nie ma wątpliwości, że bez turystów z Rosji i Wielkiej Brytanii i większej liczby połączeń z Niemiec nie będzie to możliwe. Na razie w hotelach wypoczywają głównie Ukraińcy i Polacy, a także turyści krajowi.

Stare miasto w Side

Side to świetna propozycja przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, choć dorośli też znajdą tutaj coś dla siebie. Szerokie plaże o miękkim piasku i łagodnym zejściu do wody to niewątpliwy atut tutejszego wybrzeża. Jest nim również sama starówka Side – imponujące pozostałości antycznego miasta z II w p.n.e. z świetnie zachowanym amfiteatrem, ozdobnym nimfeum, pozostałościami agory i ruinami świątyni Apolla położonej na pięknym wypiętrzonym wybrzeżu portowym.

Pozostałości świątyni Apollina w Side
Pozostałości świątyni Apollina w Side / fot. MM

A poza tym przyjemne deptaki wśród niskiej zabudowy, sklepy, mnóstwo urokliwych knajp… Brakuje tylko tłumu turystów, którzy o tej porze dawno już zaludnialiby tutejsze uliczki, bawili się w knajpach przy muzyce na żywo i kupowali tureckie specjały.

Ulica w Side wiodąca do portu
Ulica w Side wiodąca do portu / fot. MM

W portfolio hotelowym Side znajdzie się coś dla każdego. Mnóstwo tutejszych obiektów ma własne aquaparki. Agenci Nekery zwiedzili hotele ze średniej i wyższej półki. Większość z nich jeszcze nie wznowiła działalności po epidemii, ale niektóre już działają i przyjmują turystów.

Seaden Sea Planet

Rodzinny resort położony na rozległym, przyjemnie zielonym, zadbanym terenie. Królują tu raczej trawniki i palmy a nie beton. Zbudowany w 2013 roku hotel wypoczynkowy przyzwoitej jakości i średniej jak na Turcję „capacity” jest tu 460 pokoi. Obiekt już działa i cieszy się obecnie 60 proc. obłożeniem. Ponieważ teren jest rozległy, duża liczba osób przebywających w hoteli nie jest tak odczuwalna, jak chociażby w ogromnej Eftalia Oceana w Alanyi.

Widok na baseny w Seaden Sea Planet
Widok na baseny w Seaden Sea Planet / fot. MM

W hotelu znajduje się aquaprk i basen dla dzieci, czynne przez cztery godziny dziennie. Jest też plac zabaw dla dzieci i amfiteatr na imprezy. Animacji obecnie nie ma z powodu obowiązujących restrykcji, jednak Turcy liczą na to, że również te zostaną zniesione latem. Hotel działa w formule all-inclusive 24 godziny na dobę. Całą noc można zjeść mini-śniadanie i korzystać z baru. Minibar w pokojach jest codziennie uzupełniany wodą mineralną, piwo i napoje wymieniane są raz na tydzień. Wifi działa na terenie całego obiektu za darmo. Goście mogą korzystać ze spa i łaźni tureckiej.

Aquapark w Seaden Sea Planet
Aquapark w Seaden Sea Planet / fot. MM

W hotelu dostępne są pokoje typu standard i family, podzielone na kategorie w zależności od widoku, położenia i dodatkowych opcji takich jak np późny checkout. Łóżeczka dla infantów wstawiane są za darmo, w pokoju typu standard możliwa jest dostawka dla jednej osoby.

Seaden Sea Planet family room
Seaden Sea Planet family room / fot. MM

Seaden Sea World

Obecnie hotel jest zamknięty, właściciele planują otworzyć go na początku czerwca. Jednak jeśli będzie mało rezerwacji, nie będzie to opłacalne i goście będą przenoszeni do Seaden Sea Planet. Hotel zbudowany w 2009 roku, w 2018 odremontowano pokoje, w 2019 – lobby. Znajduje się tu 528 pokoi, które są nieco większe niż te w Seaden Sea Planet. Hotel działa w formule all-inclusive.

Lobby hotelu Seaden Sea World
Lobby hotelu Seaden Sea World / fot. MM

Na zewnątrz znajdują się dwa baseny: relaksacyjny i aktywny. Przy tym drugim w ciągu dnia gra głośniejsza muzyka i odbywają się wszystkie animacje, goście mogą więc wybrać rodzaj odpoczynku, który im odpowiada. Mogą też korzystać z boiska do piłki nożnej.

Seaden Sea World - family room
Seaden Sea World – family room / fot. MM

W hotelu wszystkie pokoje oprócz „grand suite” są maksymalnie trzyosobowe. Rozległy i wyposażony w wolnostojące jacuzzi apartament jest przeznaczony dla dwojga osób dorosłych. Są też dostępne pokoje typu „family”, z osobną toaletą, oddzieloną od łazienki.

Seaden Sea World - grand suite
Seaden Sea World – grand suite / fot. MM

Paloma Finesse

Paloma hotels i touroperator Diana, obsługujący turystów Nekery to część jednej grupy. W sieci Paloma znajduje się dziewięć hoteli. Diana to jeden z największych w Turcji touroperatorów przyjazdowych, był kiedyś wyłącznym operatorem Thomasa Cooka w Turcji. Teraz współpracuje indywidualnie z touroperatorami europejskimi.

Należący do tej grupy hotel Paloma Finesse to wysokiej klasy obiekt dla bardziej wymagającego klienta. Choć zbudowano go w 1999 roku, w 2019 przeszedł całkowitą renowację i zbudowano go od „gołych” ścian zupełnie na nowo. Ponieważ w nowej formule zaczął działalność na progu pandemii, jest praktycznie nieużywany. W sezonie 2020 pozostał zamknięty, teraz planuje przyjąć gości od 1 czerwca.

Patio w Paloma Finesse
Patio w Paloma Finesse / fot. MM

Choć znajdują się tu 299 pokoje, atmosfera jest bardzo kameralna. Na rozległym, zielonym terenie pokoje rozlokowane są maksymalnie trzypiętrowe bungalowy. Nie ma budynku głównego, w bungalowach znajdują się wszystkie pokoje, z których 60 ma prywatne baseny. W obiekcie nie ma wind, cztery pokoje dla niepełnosprawnych znajdują się na parterze.

Bungalow w Paloma Finesse
Bungalow w Paloma Finesse / fot. MM

Patio hotelowe jest przyjemnie zaaranżowane i ozdobione sadzawkami i kamieniami. Wieczorami odbywają się tam spektakle „światło i dźwięk”. W „normalnym” czasie bez lockdownu dla dorosłych co wieczór organizowane są imprezy, w ciągu dnia odbywają się animacje i zajęcia np. z jogi. Dzieci mają zajęcia w mini-klubie, który działa w godzinach 10-22. Główny basen hotelowy ma wymiary olimpijskie, nieopodal hotelu jest też aquapark, z którego korzystać mogą wszyscy goście hoteli Paloma. Jest tam 19 zjeżdżalni i bar (bez alkoholowych napojów i jedzenia).

Aquapark hoteli Paloma
Aquapark hoteli Paloma / fot. MM

Paloma Finesse szczyci się dobrej jakości kuchnią. Jedna z restauracji a la carte „Kitchen” prowadzona jest przez szefa z gwiazdką Michelin. Podzielona jest na wystylizowane sekcje, w których kucharze przygotowują, kroją specjały na zamówienie klientów. Posiłek tutaj kosztuje 40 euro za osobę, z pozostałych restauracji goście mogą korzystać za darmo raz na tydzień. Hotele Paloma mają własną linię organicznego wina. Szczególnie godne polecenia jest cuvee merlot i shiraz, wytrawne różowe, o bardzo intrygującym bukiecie.

Restauracja "Kitchen" w Paloma Finesse
Restauracja “Kitchen” w Paloma Finesse / fot. MM

Przy hotelu znajduje się szeroka piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza. Znajdują się na niej, oprócz standardowych leżaków dla gości, pawilony z kanapami, leżakami i parasolami. Wynajęcie pawilonu kosztuje 70 euro za dzień. Goście, którzy wybiorą tę opcję, mają do dyspozycji indywidualny serwis, posiłki i napoje donoszone do pawilonu. Wieczorem na plaży działa klub i organizowane są dyskoteki.

Cabana w Paloma Finesse
Cabana w Paloma Finesse / fot. MM

W hotelu można grać w tenisa – wieczorne oświetlenie kortu kosztuje 15 euro, albo uprawiać sporty wodne. Obiekt ma własne katamarany, które wypożycza osobom z uprawnieniami, można też brać lekcje żeglarstwa.

Paloma Finesse pokój typu studio
Paloma Finesse pokój typu studio / fot. MM

Pokój typu studio ma 42 mkw, duża suita rodzinna 74 mkw. Są bardzo stylowo urządzone i kameralnie oświetlone. Do pokoju można wstawić łóżeczko dla dzieci, znajduje się też w nich minibar z herbatą, kawą i napojami.

Paloma Finesse - sypialnia w pokoju large family suite
Paloma Finesse – sypialnia w pokoju large family suite / fot. MM

Paloma Finesse pokój dzienny w large family suitePaloma Finesse pokój dzienny w large family suite / fot. MM

Paloma Orenda

Bardzo świeży, praktycznie nieużywany obiekt. Po renowacji w 2019 roku był otwarty tylko przez miesiąc. Teraz wyczekuje możliwości wznowienia działalności – zaplanowano je na 1 lipca. Jest to hotel dla osób aktywnych, na rozległym terenie 85 tys. mkw można uprawiać różnego rodzaju sporty. Jest tu 12 kortów tenisowych do darmowego użytku dla. Za opłatą można wypożyczyć sprzęt, jest też trener – można brać profesjonalne lekcje tenisa. Hotel dysponuje własnym sprzętem do sportów wodnych: są katamarany i sprzęt do windsurfingu. Goście mogą korzystać z niego dwa razy w cenie pobytu. Hotel ma też własną strzelnicę łuczniczą.

Strzelnica w hotelu Paloma Orenda
Strzelnica w hotelu Paloma Orenda / fot. MM

W hotelu znajduje się 270 pokoi w dwóch budynkach, podzielonych na cztery kategorie. Hotel wyróżnia się nie tylko infrastrukturą sportową, ale też rozległą plażą, która jest wspólna dla wszystkich położonych tutaj trzech hoteli sieci Paloma. Podobnie aquapark jest wspólny dla gości Palome Finesse, Paloma Orenda i Paloma Oceana. Jeden z basenów hotelowych jest podgrzewany.

Pokój typu standard w Paloma Orenda
Pokój typu standard w Paloma Orenda / fot. MM

W Paloma Orenda, poza głównymi budynkami znajduje się 10 bungalowów na takim samym planie. Wifi w całym hotelu dostępne jest za darmo i działa również w pokojach.

Paloma Orenda - family suite
Paloma Orenda – family suite / fot. MM

W cenie pokoju jest również sejf i minibar z piwem, wodą i napojami uzupełnianymi codziennie. W cenie 10 euro za godzinę można wynająć pokój przy późnym wyjeździe, aby odpocząć, przespać się lub odświeżyć.

Paloma Orenda - junior suite
Paloma Orenda – junior suite / fot. MM

W formule all inclusive można korzystać z drinków przyrządzonych z importowanych alkoholi, bistro otwartego 24 godziny na dobę, restauracji a la carte, w których 90 proc. posiłków przygotowywanych jest na żywo przy gościach. Dzieci mogą cały dzień jeść lody i bawić się w mini klubie (4-12 lat), otwartym od 10 do 22.

Paloma Orenda - pokój typu family connection
Paloma Orenda – pokój typu family connection / fot. MM

Paloma Oceana

Hotel jest już czynny od 2 kwietnia, wybudowano go w 2012 roku, od tamtej pory był regularnie odświeżany. Obiekt z nieco wyższej półki, działa w formule ultra all-inclusive. W restauracji hotelowej można liczyć na dobrej jakości posiłek i organiczne różowe wino linii Paloma.

Basen w Paloma Oceana
Basen w Paloma Oceana / fot. MM

Są w nim 482 pokoje, w każdym z nich jest balkon. Osobnym standardem są wille o powierzchni 90 mkw z dwiema sypialniami, dwiema łazienkami, jednym pokojem rodzinnym, własnym basenem i serwisem 24 h w cenie. Z większych pokoi hotel dysponuje też apartamentem rodzinnym – łączone drzwiami sypialnie (60 mkw).

Paloma Oceana - pokój family connection
Paloma Oceana – pokój family connection / fot. MM

Gdy nie obowiązują restrykcje covidowe, hotel oferuje animacje i klub dla dzieci. Jest tutaj sala gimnastyczna, spa, cukiernia z kawiarnią i pięć restauracji a la carte, z których dwie są dodatkowo płatne 15 euro za osobę.

Paloma Oceana pokój 2+2
Paloma Oceana pokój 2+2 / fot. MM

Seaden Corolla

Hotel czterogwiazdkowy, należący do sieci Seaden, zbudowany w 1999 roku, ostatnią renowację przeszedł 10 lat temu. Obecnie jest zamknięty i nie wiadomo, kiedy przyjmie gości. Jest to hotel sezonowy, w czasach przed epidemią rozpoczynał sezon 1 czerwca.

Wejście do hotelu Seaden Corolla
Wejście do hotelu Seaden Corolla / fot. MM

Są tutaj 404 pokoje typu standard i family, maksymalnie mogą pomieścić cztery osoby (2+2). Kategoria pokoju zależy od widoku i dodatkowo dostępnych opcji. Na przykład w pokoju typy komfort możliwy jest późny checkout.

Pokój standard w Seaden Corolla
Pokój standard w Seaden Corolla / fot. MM

To obiekt nastawiony na ekonomicznego klienta rodzinnego. Są tu dwa baseny dla dorosłych i aquapark z dwiema zjeżdżalniami, a także dwa baseny dla dzieci. Minibar z wodą uzupełniany jest raz dziennie, sejf kosztuje 2 euro, łóżeczka dla maluchów wstawiane są do pokojów bez opłat. Hotel ma dwie restauracje a la carte: turecką i włoską. Raz na pobyt klienci mogą zjeść w niej za darmo. Do plaży jest 300 metrów do plaży, w sezonie dla gości organizowany jest na nią dojazd co godzinę. Na plaży znajduje się bar z drinkami i z przekąskami.

Seaden Corolla - pokój typu family
Seaden Corolla – pokój typu family / fot. MM

Seaden Valentine

Propozycja sieci Seaden dla osób dorosłych (16 plus). Hotel został zbudowany w 2017, obecnie jest zamknięty. Latem 2020 nie był otwarty, teraz również nie wiadomo czy wznowi działalność.

Lobby w hotelu Seaden Valentine
Lobby w hotelu Seaden Valentine / fot. MM

Pokoje dostępne są maksymalnie dla dwojga gości. Można wybierać spośród standardów: podstawowego, suity o 42 mkw i 10 pokoi z własnym basenem. Dodatkowo pokoje są podzielone na kategorie w zależności od widoku. Wifi działa w pokojach bez dodatkowej opłaty, minibar z wodą i piwem uzupełniany jest codziennie.

Pokój standard w hotelu Seaden Valentine
Pokój standard w hotelu Seaden Valentine / fot. MM

Hotel działa w formule all-inclusive 24 h na dobę. Wewnątrz jest dyskoteka, imprezy organizowane są też przy zewnętrznym barze (nie wtedy, gdy jest lockdown). W hotelu są trzy restauracje a la carte, raz na tydzień goście mogą korzystać z nich bez opłat. Przy basenie można zjeść lody i owoce, bar z przekąskami czynny jest 24 godziny na dobę. Hotel ma swoją plażę oddaloną o 200 m, na plaży działa bar z przekąskami.

Seaden Quality

Obiekt z wyższej półki, dla zamożniejszej klienta, stylowo urządzony. Jest to obiekt dziewiczy: zbudowano go w 2021 i jeszcze nie został otwarty. Docelowo ma to być hotel całoroczny, czynny również zimą, dlatego m.in. ma basen wewnętrzny i dyskotekę wewnątrz budynku. W hotelu znajdują się także: strefa spa z łaźnią turecką i siłownia.

Widok na basen w hotelu Seaden Quality
Widok na basen w hotelu Seaden Quality / fot. MM

Działa w formule Ultra all-inclusive, w cenie pobytu można korzystać z lokalnych i importowane napojów alkoholowych. W restauracji znajduje się wydzielony bufet dla dzieci. Jest też osobny basen dla dzieci, a w basenie dla dorosłych znajduje się swim up bar. Na plaży hotelowej zbudowano amfiteatr, po zniesieniu restrykcji mają być w nim organizowane imprezy wieczorne.

Pokój standard w Seaden Quality
Pokój standard w Seaden Quality / fot. MM

Obiekt ma 356 pokoi, we wszystkich pokojach standard jest kanapa dla dodatkowej osoby i mini bar z napojami bezalkoholowymi w cenie pobytu.

Seaden Quality - pokój deluxe family
Seaden Quality – pokój deluxe family / fot. MM

Spośród większych apartamentów można zarezerwować pokoje deluxe family (łączony z dwiema łazienkami) albo deluxe standard (tylko dla dorosłych z jacuzzi na balkonie).

Seaden Quality - pokój deluxe standard
Seaden Quality – pokój deluxe standard / fot. MM

Balkon z jacuzzi w pokoju deluxe standard w Seaden QualityBalkon z jacuzzi w pokoju deluxe standard w Seaden Quality / fot. MM

Paloma Perissia

Kolejny hotel marki Paloma, który nadal czeka na turystów. Obecnie jest zamknięty, prawdopodobnie zostanie otwarty 1 lipca. Zbudowano go w 1997 roku, większe renowacje miały miejsce w latach 2005, 2014 i 2019. Teren hotelu to 25 tys. mkw. Hotel ma dwie restauracje a la carte i własną farmę, z której pochodzi część produktów serwowanych w kuchni. Tak jak we wszystkich obiektach sieci Paloma, do posiłków serwowane jest organiczne wino z własnej winnicy należącej do grupy.

Basen w Paloma Perissia
Basen w Paloma Perissia / fot. MM

W obiekcie znajdują się 352 pokoje dwóch typów: standard z francuskim małym balkonem (nie można na niego wyjść), albo standard z większym balkonem. Jest też pokój typu suite o powierzchni 60 mkw, z jacuzzi i otwartym prysznicem. 95 proc. pokoi ma widok na może. Wifi działa w pokojach za darmo, z sejfu można korzystać bez opłat.

Paloma Perissia pokój standard z francuskim balkonem
Paloma Perissia pokój standard z francuskim balkonem / fot. MM

Plaża znajduje się 200 m od hotelu, jest przy niej 12 pawilonów, których wynajęcie – z obsługą – kosztuje 50 euro. Przy plaży znajduje się przestrzeń do organizowania imprez i bary. Również wewnątrz hotelu jest restauracja sushi z małą sceną, na której występują zespoły muzyczne.

Paloma Perissia - pokój large standard z balkonem
Paloma Perissia – pokój large standard z balkonem / fot. MM

Paloma Perissia pokój family suitePaloma Perissia pokój family suite / fot. MM

Agenci Nekera sprawdzają tureckie hotele przed sezonem. Część I – Alanya

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center