Sieć Najciekawszych Wsi powstanie w Polsce

Jak podała PAP, w spotkaniu poświęconym tworzeniu tej Sieci, które odbyło się w piątek w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, uczestniczyli m.in. przedstawiciele 11 urzędów marszałkowskich, założonej przez ministerstwo rolnictwa Fundacji Programów Pomocowych dla Rolnictwa FAPA, która finansuje projekt „Tworzenie Sieci Najciekawszych Wsi”, a także przedstawiciel resortu rolnictwa.
Pomysłodawcą Sieci jest wojewoda opolski Ryszard Wilczyński, wg. którego pomysł polega na tym, by bazując na miejscowościach mających „istotne walory poznawcze” stworzyć listę wsi w Polsce, które byłyby miejscami atrakcyjnymi dla turystów zainteresowanych życiem wiejskim, historią danych rejonów, czy tym, jak żyło się lub żyje obecnie mieszkańcom obszarów wiejskich.
Wsie mają wyróżniać się ładem przestrzennym, cennym zasobem dziedzictwa kulturowego, zabytkami, tradycyjną, spójną zabudową, wiejskim charakterem. Mają wzbudzać ciekawość, zachęcać do odwiedzenia ich oraz pobytu, mieć swój niepowtarzalny klimat, specyfikę i odpowiednią infrastrukturę, np. by dawać warunki pobytu. Sto potencjalnych miejscowości, które mogłyby w sieci się znaleźć, wskazała już Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Z tych stu wyłoniono 50, które w najbliższych miesiącach oceni zespół ekspertów, w skład którego weszli geografowie, ekonomiści, urbaniści czy architekci. Wilczyński podał, że przy ocenie tej branych będzie pod uwagę 39 różnego rodzaju elementów dotyczących przestrzeni wiejskiej, funkcjonowania czy oferty danej wsi. Zaznaczył, że według tych standardów pozytywnie oceniono już 13 wsi w woj. opolskim i 4 w woj. śląskim – w tym np. Kamień Śląski, który – jak powiedział wojewoda opolski – jest wzorcowym przykładem takiej wsi.
POWIĄZANE WPISY
31 lipca 2026
Zmiany w CPK. Odwołano prezesa Filipa Czernickiego i członka zarządu Dariusza Kusia
Rada Nadzorcza Centralnego Portu Komunikacyjnego 30 lipca odwołała prezesa Filipa…
0 Komentarzy2 Minuty
29 lipca 2026
Paweł Moras i Karina Przybyło-Kisielewska nowymi wiceprezesami Polskiej Organizacji Turystycznej
Zakończył się konkurs na dwóch wiceprezesów Polskiej Organizacji Turystycznej. Do…
0 Komentarzy2 Minuty
29 lipca 2026
Barbara Mróz-Gorgoń pełnomocniczką rządu ds. promocji marki Polska
Rząd powołał pełnomocniczkę do spraw promocji marki Polska. Funkcję tę obejmie prof.…
0 Komentarzy2 Minuty
29 lipca 2026
Polska Organizacja Turystyczna zaprasza do swojej strefy na Pol’and’Rock Festival
Podróżnicze inspiracje, spotkania z popularyzatorami turystyki oraz prezentacje…
0 Komentarzy3 Minuty
27 lipca 2026
Modernistyczne Centrum Gdyni na Liście światowego dziedzictwa UNESCO
Modernistyczne Centrum Gdyni trafiło na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzję…
0 Komentarzy1 Minuty
24 lipca 2026
Kolejkowo stawia na interakcję. Nowa strefa powstała we współpracy z PSP
28 lipca we wrocławskim Kolejkowie odbędzie się otwarcie nowej części największej makiety…
0 Komentarzy2 Minuty
21 lipca 2026
Kujawsko-Pomorskie zaprasza na filmową edycję konkursu „Na tropie Konstelacji”
17 lipca wystartowała druga edycja konkursu „Na tropie Konstelacji”, organizowanego przez…
0 Komentarzy2 Minuty
17 lipca 2026
Stwórz swoją pocztówkę z Krainy Lessowych Wąwozów. Rusza fotograficzna akcja dla turystów
Kraina Lessowych Wąwozów zaprasza turystów do udziału w fotograficznej akcji „Pocztówka z…
0 Komentarzy1 Minuty
17 lipca 2026
Triverna: Pięć inspirujących kierunków na udaną sierpniówkę w Polsce
Eksperci portalu Triverna.pl wybrali pięć kierunków na sierpniówkę, dopasowanych do…
0 Komentarzy6 Minuty










