Milion Polaków odwiedziło już w tym roku Chorwację

Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce poinformowało, że 20 września 2022 roku przekroczono magiczną liczbę 1 mln gości z Polski. Najpopularniejsze były: Makaraska, Omiš, Zadar, Baška Voda i Orebić. Z biurami podróży do Chorwacji pojechało 246 715 Polaków.
Według systemu eVisitor jest to dokładnie liczba 1.000.331 osób, które zrealizowały do tej pory 6.392.138 noclegów. Wynik ten cieszy tym bardziej, że osiągnięto go ponad 1,5 miesiąca wcześniej niż w 2021. W skali całego roku można zatem oczekiwać kolejnych wyjątkowych rezultatów.
Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, powiedziała: „Już kolejny rok przekraczamy liczbę 1 mln Gości z Polski! Ten tegoroczny wynik cieszy tym bardziej, ponieważ udało się go zrealizować 1,5 miesiąca wcześniej niż w roku ubiegłym. Daje to nadzieję na kolejny rekordowy wynik do końca tego roku, a apetyt rośnie 😊 Chorwacja, państwo obfitujące w bogactwo przyrody jako jeden ze swoich celów strategicznych wybrała zrównoważony rozwój turystyki. Aktualnie przygotowywana Strategia Rozwoju Turystyki Republiki Chorwacji bazować będzie przede wszystkim na niej. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zachować autentyczność Chorwacji. Naszym obowiązkiem jest dbanie o bezcenny dar, jakim jest bogactwo przyrody i przekazanie go przyszłym pokoleniom”.
Wśród ulubionych destynacji w dalszym ciągu wiedzie prym województwo splicko-dalmatyńskie, na kolejnych miejscach uplasowały się województwa: istryjskie, zadarskie, primorsko-gorańske i szybenicko-knińskie. TOP 5 miejscowości odwiedzanych przez Polaków to nieustająco: Makaraska, Omiš, Zadar, Baška Voda i Orebić.
Podobnie jak w latach ubiegłych widać wyraźną tendencję w realizacji przyjazdów gości indywidualnych (ok 70 proc.) w stosunku do tych zrealizowanych za pośrednictwem biur podróży (ok 30 proc.). Dlatego też warto podkreślić bardzo dobre rezultaty, jakie w tym roku osiągnęły polskie biura podróży, które wysłały do Chorwacji 246 715 gości, którzy zrealizowali 1 538 331 noclegi, w stosunku do roku 2021: 106,46 proc. i 99,69 proc.
Rok 2022 jest bardzo dobry dla całej branży turystycznej w Chorwacji. Do 20 września nasz kraj odwiedziło 16 725 963 Gości co stanowi wzrost w stosunku do 2021 o 36,77 proc. oraz 91,93 proc. rezultatu z 2019. Biorąc pod uwagę liczbę odwiedzjących Polacy są 4 narodem najchętniej przyjeżdżającym do Chorwacji zaraz po Niemcach, Austriakach i Słoweńcach.
Według danych Administracji Skarbowej Republiki Chorwacji od początku roku do 30 sierpnia opodatkowano z działalności turystycznej łącznie 28 mld 931 mln kun, czyli o 64 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z identycznym okresem 2019 odnotowano wzrost w sumie o 38 proc.
Chorwacka Wspólnota Turystyczna Partnerem XI Forum Promocji Turystycznej
POWIĄZANE WPISY
30 kwietnia 2026
Rośnie turystyka w Korei Południowej. Polacy wydłużają pobyty
Pierwszy kwartał 2026 roku przyniósł wzrost ruchu turystycznego z Polski do Korei…
0 Komentarzy2 Minuty
29 kwietnia 2026
Nowy etap dla Capo Boi na Sardynii. FMTG przejmuje resort i planuje inwestycje
Grupa Falkensteiner Michaeler Tourism przejęła Resort Capo Boi na południu Sardynii i…
0 Komentarzy2 Minuty
29 kwietnia 2026
Accor ze wzrostem przychodów w I kwartale 2026 roku
Accor zakończył pierwszy kwartał 2026 roku z przychodami na poziomie 1 313 mln euro, co…
0 Komentarzy4 Minuty
29 kwietnia 2026
Wizz Air świętuje rok programu Customer First Compass
Wizz Air przedstawił podsumowanie pierwszego roku realizacji planu transformacji Customer…
0 Komentarzy3 Minuty
29 kwietnia 2026
Lasy, góry i aktywny wypoczynek. Trentino promuje się w Polsce
W Warszawie i Krakowie odbyły się spotkania promujące włoski region Trentino jako…
0 Komentarzy2 Minuty
29 kwietnia 2026
Ministerstwo Turystyki Bułgarii: umiarkowany wzrost sektora i nowe strategie promocyjne
Ministerstwo Turystyki Bułgarii, podczas spotkania w Sofii z udziałem przedstawicieli…
0 Komentarzy2 Minuty
24 kwietnia 2026
Polacy coraz liczniej wybierają Emilię-Romanię. Wzrost o 20 proc. rok do roku
Włoski region Emilia-Romania odnotował 20 proc. wzrost liczby turystów z Polski – wynika…
0 Komentarzy3 Minuty
22 kwietnia 2026
Polacy znów wybierają Balaton. Liczy się dojazd, cena i standard
Balaton wraca do łask polskich turystów, ale już nie jako sentymentalny kierunek z…
0 Komentarzy3 Minuty
22 kwietnia 2026
Zmiany w IGHP. Julia Groblewska nową dyrektorką regionalną w województwie łódzkim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego 21 kwietnia powołała Julię Groblewską na…
0 Komentarzy1 Minuty










