Polska Rada Turystyki do ministra Czarnka: bezpieczne wycieczki szkolne tylko z biurami podróży

Rada Turystyki apeluje do Ministra Czarnka, by organizatorzy turystyki zostali w włączeni w przedsięwzięcie „Poznaj Polskę”, które ma być realizowane przez MEiN.
Z prośbą o umożliwieni profesjonalnym organizatorom przygotowania wycieczek w zaproponowanych przez Pana Ministra czterech obszarach edukacyjnych zwraca się w imieniu PRT Wielkopolska Izba Turystyczna.
Obawa, że szkoły pominą organizatorów turystyki
Z opisu na stronie Ministerstwa wynika, że środki finansowe przyznane w ramach tego programu szkoła będzie mogła przeznaczyć na sfinansowanie kosztów poniesionych na organizację wycieczek, takich jak pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, usługi przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia oraz ubezpieczenia uczestników wycieczki.
„Jako Izba Turystyczna obawiamy się, że po raz kolejny profesjonalni organizatorzy wyjazdów, jakimi są biura podróży, będą pomijani przy organizacji tego typu wyjazdów, co uznajemy za szkodliwe, zarówno dla podmiotów z branży. W sytuacji spowodowanej pandemią niezwykle ważne jest bezpieczne i odpowiedzialne podróżowanie” – apeluje WIT.
„Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników wyjazdu, za które odpowiedzialność przyjmują dyrektorzy placówek oświatowych, proponujemy, aby wycieczki szkolne organizowane były za pośrednictwem wpisanych do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych biur podróży. W ten sposób wszelkie zobowiązania dotyczące zachowania bezpieczeństwa, przestrzegania procedur scedowane zostają na profesjonalnych organizatorów wyjazdów dla dzieci i młodzieży” – czytamy w piśmie.
Z biurem podróży bezpieczniej
Izba przypomina, że w przypadku zawarcia umowy o imprezę turystyczną to biuro podróży odpowiada za zachowanie wymogów formalnych bezpiecznego podróżowania. Jest to szczególnie istotne w pandemicznych realiach i dynamicznie zmieniających się warunkach. zasady dbałości o bezpieczeństwo uczestników wyjazdu określa dokładnie Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Izba zapewnia też, że biura podróży są w stanie zapewnić odpowiedni merytoryczny poziom wycieczek. „Przygotowana przez biura podróży oferta wycieczkowa będzie również w pełni dostosowana merytorycznie do założeń programu „Poznaj Polskę” – pisze do ministra Czarnka Rafał Czaja, prezes WIT.
Wesprzeć organizatorów wyjazdów młodzieżowych
Przypomina on również, że turystyka młodzieżowa znacznie ucierpiała w ostatnim roku, poprzez brak możliwości organizacji wycieczek szkolnych z uwagi na zdalne nauczanie.
„Warto byłoby teraz pomóc organizatorom i wesprzeć ich w tych trudnych czasach, dając im możliwość przygotowania oferty wycieczek dla dzieci i młodzieży realizujących postulaty programu „Poznaj Polskę”. Będziemy zobowiązani za rekomendację przez Pana Ministra dyrektorom szkół wycieczek szkolnych organizowanych przez biura podróży posiadające wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, jako uzupełnienia słusznej idei nowoczesnej edukacji patriotycznej” – apeluje.
Rok funkcjonowania bonu turystycznego. “To przełomowy projekt, powinien zostać z nami na pokolenia”
POWIĄZANE WPISY
24 marca 2026
Kiwi.com: Polacy planują Wielkanoc za granicą. Najpopularniejsze Włochy i Hiszpania
Trend wielkanocnych podróży wyraźnie przyspiesza. Według Kiwi.com liczba rezerwacji…
0 Komentarzy3 Minuty
24 marca 2026
eSky: Polacy stawiają na dalekie kierunki. W czołówce Korea, Zanzibar i Dominikana
Polacy coraz chętniej wybierają egzotyczne kierunki, traktując podróż nie tylko jako…
0 Komentarzy3 Minuty
23 marca 2026
Agencja Aviareps zorganizowała warsztaty Around the World
Spotkaniem w Warszawie zakończyły się w ubiegłym tygodniu warsztaty Around the World…
0 Komentarzy1 Minuty
23 marca 2026
TravelDATA: Wzrost cen wyjazdów na sierpień 2026. Największe zwyżki we Włoszech
W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 a 9 sierpnia 2026 roku…
0 Komentarzy3 Minuty
19 marca 2026
Itaka: zima 2026/27 w sprzedaży. 1400 ofert i nowe kierunki w portfolio
Itaka rozpoczęła sprzedaż sezonu zima 2026/27, wprowadzając do oferty ok. 1400…
0 Komentarzy7 Minuty
19 marca 2026
Urlop.pl umacnia pozycję na rynku – sieć liczy już 100 salonów
Urlop.pl ma już 100 punktów sprzedaży w całej Polsce. Marka rozwija się zarówno w modelu…
0 Komentarzy4 Minuty
19 marca 2026
Kiwi.com: Polska przyciąga zagranicznych gości na Wielkanoc. Rezerwacje niemal się podwoiły
Z danych Kiwi.com wynika, że w okresie tegorocznej Wielkanocy wyraźnie wzrosło…
0 Komentarzy3 Minuty
17 marca 2026
Liberty DMC CEE Roadshow: 5 miast, setki spotkań i jubileusz 35-lecia w centrum biznesowych relacji
Liberty DMC zakończyło tegoroczne CEE Roadshow, które w dniach 23–27 lutego 2026 r.…
0 Komentarzy4 Minuty
16 marca 2026
Rekordowy rok polskich turystów w Indonezji
Ponad 20 przedstawicieli indonezyjskich touroperatorów i hoteli przybyło w ubiegłym…
0 Komentarzy1 Minuty










