Hamburg – idealny na wypad weekendowy

Hamburg łączący zabytki portu hanzeatyckiego i nowoczesnej metropolii jest idealnym celem na wypad weekendowy. A takie właśnie wyjazdy staną się najmodniejsze, kiedy przeminie koronawirus.
Wszystko wskazuje na to, że po covidzie pierwsza obudzi się turystyka krajowa oraz odwiedziny w bliskich krajach. Przyjdzie moda na krótsze wyjazdy, zwiedzanie miast. Jednym z miast, do których łatwo można z Polski dotrzeć jest Hamburg.
Lot samolotem z Warszawy trwa 100 minut. LOT oferuje w miarę wygodne połączenie, w Hamburgu lądujemy o 11. Biorąc pod uwagę odprawę i transfer do centrum miasta, ponad połowę dnia już możemy poświęcić na zwiedzanie.
Hamburg, podobnie jak wiele strategicznych miast w Niemczech, podczas II wojny został w większości (ok. 80 proc.) zniszczony.
Spichlerze z listy UNESCO
Jednak to zostało odbudowane i to, co zostało zbudowane ostatnio jest interesująca. Choćby tutejsze Miasto Spichlerz (Speicherstadt). To liczący ponad sto trzydzieści lat kompleks połączonych ze sobą magazynów w stylu wilhelmińskiego neogotyku ceglanego. Wpisany w 2015 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest największym kompleksem magazynowym na świecie, wkomponowanym w system kanałów. Został zaprojektowany przez architektów i inżynierów Franza Andreasa Meyera, Christiana Nehlsa oraz Carla Johanna Christiana Zimmermanna. Powstał po 1888 roku, kiedy Hamburg uzyskał status portu wolnocłowego i rozrósł się do jednego z największych portów Europy.
Obecnie znajduje się tutaj Kontorhausviertel z budynkiem Chilehaus – pierwsza w Europie prawdziwa dzielnica biurowa powstała w latach 20. i 30. XX wieku w stylu ekspresjonizmu ceglanego. Najsłynniejszy budynek dzielnicy, Chilehaus, wzniesiono wg. projektu Fritza Högera w latach 1922–24 z 4,8 mln cegieł, wstawiono 2 800 okien.

Makieta kolejkowa – atrakcja nr w Niemczech
Na terenie tej części miasta znajduje się również najchętniej odwiedzany obiekt w Niemczech – największa świecie makieta modelarstwa kolejowego Miniatur Wunderland.
Na trzech poziomach jednego z dawnych budynków magazynowych znajduje się jedno chyba z najlepszych na świecie, zbiorowisko makiet miniaturowych kolei. Prace nad planszami rozpoczęto w grudniu 2002 roku. Obecnie goście mogą obejrzeć plansze odzwierciedlające charakterystyczne miejsca m.in. Szwajcarii (m.in. Matterhorn), Bawarii, Austrii, Niemiec, Ameryki i Skandynawii. Do odtworzenia Hamburga i jego siedmiu charakterystycznych miejsc (Imtech-Arena, nabrzeże, katedra Michel, most Kohlbrand, dzielnica spichlerzy, ulica Herberta, park zoologiczny) pracownicy potrzebowali prawie osiem tysięcy godzin.
Największym powodzeniem cieszy się lotnisko Knuffingen, na którego głównym pasie startują i lądują samoloty (wlatują i wylatują przez otwory w ścianach). Na płycie lotniska obok kołują inne maszyny, odtworzony został gigantyczny parking i terminale lotniska. Dodatkową atrakcją wszystkich makiet są zmieniające się pory dnia – co kilka minut światłą powoli gasną i widzimy te same krajobrazy nocą i za dnia.

Obecnie makiety zajmują powierzchnię 1 490 metrów kwadratowych (w przyszłości – 2 300), długość torów kolejek wynosi ponad 15 400 metrów (w przyszłości – 20 tys. metrów), po torach jeździ 1 040 pociągów (w przyszłości – 1 300) z ponad 15 000 wagonami (w przyszłości z 20 tysiącami), zmiany torów umożliwia 3050 zwrotnic (w przyszłości – 4 tysiące), na makietach posadzono 228 tysięcy drzewek (będzie ich 330 tysięcy), w scenkach “uczestniczy” 260 tys. postaci (będzie 300 tys.), możemy obejrzeć 42 samoloty i 9 250 samochodów. Na makietach postawiono 4 110 budynków.
Filharmonia XXI wielu
Ze starą częścią miasta sąsiaduje HafenCity, nowa dzielnica ciągle jeszcze rozbudowywana na 155 hektarach dawnych terenów portowych. Dominują tutaj apartamentowce, biurowce.
Najbardziej znanym budynkiem tej dzielnicy jest otwarta w 2017 roku Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie) w Hamburgu. Elbphilharmonie, usytuowana w eksponowanym miejscu pomiędzy miastem a portem, to stary nabrzeżny spichlerz i szklana nadbudowa. Projekt wykonało biuro architektów Herzog & de Meuron. Poza 3 salami koncertowymi (największa na 2100 osób) w budynku znalazł się hotel i dostępna dla wszystkich platforma widokowa.

Koszt budowy wyniósł ponad 800 milionów euro a sama Elbphilharmonie stała się nowym symbolem hanzeatyckiej metropolii.
Filharmonia najpiękniej prezentuje się z wody. Już w dzielnicy spichlerzy co chwilę widać kanał, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że w Hamburgu jest dużo więcej mostów niż w Wenecji – jest ich ponad 2,5 tysiąca.
Hamburg jest drugim co do wielkości portem w Europie (po Rotterdamie), do którego każdego miesiąca zawija średnio około tysiąca statków, chociaż port ten położony jest ok. 110 kilometrów od morza. Port ma powierzchnię ponad 75 kilometrów kwadratowych czyli ponad 10 proc. całego Hamburga. Warto wybrać się na rejs po porcie i Łabie. Statki wypływają z nabrzeża Landungsbrücken, przy którym zacumowane są statki muzealne: trójmasztowy żaglowiec z roku 1896 Rickmer Rickmers, frachtowiec z lat 60. ubiegłego wieku Cap San Diego., stary latarniowiec i okręt podwodny.
Rejs od godziny do dwóch Podczas wycieczki statek wpływa między innymi do bazy kontenerowców – największego terminalu kontenerowego na kontynencie. Pod koniec statek podpływa niedaleko nowej dzielnicy Hafen City, oraz pod budynek wspomnianej filharmonii.
Śladami Beatlesów
Oczywiście, Hamburg to również… Beatlesi.
Do dzisiaj w Indra Club przy ulicy Grosse Freicheit, o godzinie 21.30 koncertują zespoły muzyczne.
Na końcu ulicy Reeperbahn, w dzielnicy St Pauli w Hamburgu znajduje się Beatles Platz – okrągły, mający przypominać analogową płytę gramofonową. Na skraju, blisko siebie stoją cztery metalowe zarysy postaci słynnej czwórki z Liverpoolu. Kilka metrów dalej, z opuszczoną gitarą – sylwetka piątego Stuarta Sutcliffe’a, pierwszego basisty grupy, który opuścił ją w roku 1961 (zmarł rok później w wieku 22 lat). Ten pomnik powstał w 2008 roku.

Dwie przecznice dalej, idą ulicą Grosse Freiheit, pod numerem 64, znajduje się pub Indra Club. To tutaj (jak zresztą informuje tabliczka na frontonie) 17 sierpnia 1960 Beatlesi dali swój pierwszy koncert. W tym klubie, potem w Kaiserkeller i w innych, Beatlesi zaliczyli ponad trzysta występów w latach 1960-62. John Lennon powiedział o tych czasach: “Urodziłem się w Liverpoolu, ale dorastałem w Hamburgu.” Do dzisiaj w Indra Club o godzinie 21.30 koncertują zespoły muzyczne. Pub leży w oddaleniu od najpopularniejszych szlaków “dzielnicy czerwonych latarni”, więc widzów jest niewielu, ale każda grupa marzy o powtórzeniu sukcesu Beatlesów. Turyści mogą się przejść z przewodnikiem szlakiem Beatlesów.

To propozycja zwiedzania Hamburga bez „zaliczania” zabytków. Bo można jeszcze tutaj zobaczyć ratusz, który szczęśliwie przetrwał II wojnę światową, kościół św. Michała – uchodzący za najpiękniejszą barokową świątynię w północnych Niemczech czy monumentalny pomnik Bismarcka. Ale to możemy zrobić przy następnej okazji. Do Hamburga warto wrócić, zwłaszcza, że łatow tu dotrzeć.
Więcej na stronie germany.travel
POWIĄZANE WPISY
5 grudnia 2025
Wesprzyj naszą aukcję charytatywną. Zgłoś przedmiot i pomóż najmłodszym w trakcie V Gali Waszej Turystyki
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 9 stycznia 2026 roku…
0 Komentarzy1 Minuty
28 listopada 2025
Gruzja na cztery pory roku
Pani Ambasador Gruzji, JE Diana Zhgenti uświetniła konferencję prasową i warsztaty…
0 Komentarzy2 Minuty
27 listopada 2025
Biuro Rainbow podsumowało III kwartał 2025 roku. Blisko 13 proc. wzrostu przychodów, nowe hotele i większa flota
Po udanym III kwartale 2025 roku Rainbow zapowiada dalszy rozwój. Spółka zwiększa skalę…
0 Komentarzy4 Minuty
25 listopada 2025
Madera rozwija turystykę kulinarną: plantacje, winnice, warsztaty
Kulinaria stają się jednym z filarów promocji Maderze, a rosnąca liczba inicjatyw…
0 Komentarzy2 Minuty
25 listopada 2025
Ponad 300 tys. biegaczy wzięło udział w Dubai Run 2025
Dubai Run 2025 zgromadził rekordowe 307 tys. uczestników, odnotowując ponad trzykrotny…
0 Komentarzy2 Minuty
24 listopada 2025
Kiwi.com: Po otwarciu Wielkiego Muzeum Egipskiego wzrosło zainteresowanie lotami do Kairu
Otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Kairze wywołało wyraźny wzrost zainteresowania…
0 Komentarzy1 Minuty
24 listopada 2025
Save the date! V Gala Waszej Turystyki już 9 stycznia 2026
Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl serdecznie zaprasza na V Galę Waszej Turystyki, która…
0 Komentarzy2 Minuty
20 listopada 2025
Visit Madeira rusza z nową kampanią, która promuje odpowiedzialne podróżowanie
Agencja Visit Madeira rozpoczęła kampanię świadomościową zachęcającą odwiedzających oraz…
0 Komentarzy1 Minuty
19 listopada 2025
Zimowe ośrodki Trentino stawiają na pełną dostępność usług
Region Trentino wzmacnia swoją pozycję jako kierunek przyjazny osobom z…
0 Komentarzy1 Minuty











[…] Hamburg – idealny na wypad weekendowy […]