W Poznaniu: „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”

Tymi słowami zakończyły się występy na wczorajszym Koncercie Wolności w Poznaniu z okazji 100 Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.W Poznaniu działo się, działo, oj działo – od samego rana.
Poznań od wczesnych godzin poranny tętnił zwiększonym ruchem, przejazdem limuzyn i samochodów z najodleglejszych stron. Pomimo tradycyjnego spokoju, zapełnił się gośćmi, turystami i mieszkańcami, którzy brali udział w wielu uroczystościach odbywających się w Poznaniu. Masa imprez, obchodów oficjalnych, rekonstrukcji, radosne i zarazem patetyczne olbrzymie racowisko w całym Poznaniu, składanie wiązanek pod miejscami ważnymi dla historii Powstania Wielkopolskiego. W skrócie było coś dla ciała i dla ducha, bo „Wolność liczy się w Każdym Wieku”.
Powstanie Wielkopolski było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów
Obchody 100 Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego tradycyjnie rozpoczęły się od składania wiązanek przed miejscami ważnymi dla powstania, na cmentarzach, na Wzgórzu św. Wojciecha przed grobem dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Taczaka. Potem odbyła się msza święta w Poznańskiej Farze w intencji Powstańców Wielkopolskich z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, rodzin powstańczych, mieszkańców i wielu innych ważnych osobistości z Wielkopolski i Polski.
Na Placu Wolności Obóz Powstańczy rozbili powstańcy, rekonstruktorzy, tutaj można było zobaczyć repliki zdobytych na poznańskiej Ławicy Fokkerów.
Kilkaset samolotów zdobytych w powstaniu było największą polską zdobyczą wojenną w historii i początkiem polskiego lotnictwa. Do zobaczenia były pojazdy z epoki cywilne i strażackie. Wszyscy byli goszczeni wojskową grochówką, można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i skorzystać z powstańczej poczty.
Dodatkową atrakcją byli członkowie grup rekonstrukcyjnych w powstańczych mundurach oraz w strojach cywilnych z epoki.
Po poznańskich ulicach jeździł tramwaj Carlwayer z roku 1903 wraz z doczepką z 1905 roku.
Główne obchody odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich, to miejsce szczególne, powstał dopiero w 1965 roku przy udziale wielu osób, po jego zbudowaniu przed nim maszerowali i składali hołd Powstańcy Wielkopolscy, weterani Powstania Wielkopolskiego.
Wiązanki składały ważne delegacje, parlamentarzyści, rodziny, mieszkańcy, stowarzyszenia. Wielkopolan, potomków Powstańców Wielkopolskich szczególnie ucieszyła wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dotrzymał obietnicy o udziale w naszym święcie i przyjechał na nie do Poznania.
Z okazji 100. rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego Prezydent Andrzej Duda nadał najwyższe odznaczenia państwowe Ordery Orła Białego, ustanowiony w 1705 r., a odnowiony w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. pośmiertnie dowódcom zrywu: generałowi broni Józefowi Dowbor-Muśnickiemu i generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi.
O 16.40 zawyły syreny, zatrzymał się ruch i Poznań rozbłysnął czerwonymi racami wielu miejscach miasta w celu uhonorowania Powstańców Wielkopolskich. Wraz z Prezydentem RP wszyscy krzyczeli Chwała Bohaterom !!!
Na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyły się rekonstrukcje walk powstańczych.
Całość uroczystości w Poznaniu zakończyła się wielkim koncertem polskich gwiazd na naszym największym stadionie. Muzyka Wolności Poznań 2018. Wyjątkowy koncert na 100 – lecie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu! Utwory muzyczne były ilustrowane historią Powstania Wielkopolskiego, Wielkopolski, Polski i tematyką Wolności, były również przedstawione wybrane rodziny powstańców, samych powstańców, osiągnięć Polski po odzyskaniu niepodległości, zakończony został wystąpieniem Marszałka Wielkopolski Marka Woźniaka.
Dzisiaj obchody przenoszą się przed Grób Nieznanego Żołnierza i na Powązki w Warszawie.
{gallery}7951{/gallery}
POWIĄZANE WPISY
5 grudnia 2025
Mazowsze pełne legend – odkryj trzy zamki, które pokochają dzieci
Mazowsze skrywa wiele miejsc owianych fascynującymi legendami, które potrafią pobudzić…
0 Komentarzy6 Minuty
5 grudnia 2025
Profitroom: Podlaskie hotele odnotowują 50,4 proc. wzrost rezerwacji. Na wynik wpływa Podlaski Bon Turystyczny
Według danych Profitroom liczba rezerwacji hotelowych w województwie podlaskim w okresie…
0 Komentarzy3 Minuty
4 grudnia 2025
Nowy Targ – stolica Podhala pełna atrakcji
Nowy Targ to górska stolica Podhala, malowniczo położona nad Białym i Czarnym Dunajcem. Z…
0 Komentarzy4 Minuty
3 grudnia 2025
Mazowieckie city breaks – odkryj Radom, Płock, Siedlce i Żyrardów
Jesień i zima to idealny moment, aby spojrzeć na Mazowsze z innej, mniej oczywistej…
0 Komentarzy8 Minuty
28 listopada 2025
Magdalena Krucz rekomendowana na prezeskę POT
Proces wyboru nowego prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej wciąż trwa, a branża…
0 Komentarzy1 Minuty
28 listopada 2025
Niemcy częściej wybierają Polskę. Dane DRV wskazują na wyraźny wzrost zainteresowania
Niemieccy turyści coraz częściej wybierają Polskę jako cel podróży. Dane Deutscher…
0 Komentarzy2 Minuty
25 listopada 2025
Opole zapowiada świąteczny jarmark i nowe atrakcje
Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Opolu wystartuje 28 listopada i potrwa do 23…
0 Komentarzy1 Minuty
25 listopada 2025
Kasina Ski&Bike otwiera sezon narciarski
Kasina Ski&Bike jako pierwszy ośrodek Grupy Pingwina rozpoczęła sezon narciarski,…
0 Komentarzy1 Minuty
17 listopada 2025
Dolnośląska Organizacja Turystyczna prezentuje nowy spot – Dolny Śląsk Travel
Dolnośląska Organizacja Turystyczna zaprezentowała nowy spot promocyjny „Dolny Śląsk…
0 Komentarzy2 Minuty















