Itaka ponownie przyjrzy się stawce VAT od prowizji

Do poruszonego na naszych łamach problemu związanego ze stawką VAT od prowizji agencyjnych odniósł się w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl Michał Wróbel, członek zarządu Itaki. Po otrzymaniu od nas nowych informacji jeszcze raz zbada, jaką stawkę VAT należy naliczać od prowizji za sprzedaż wyjazdów poza UE.
Touroperator już wcześniej wystąpił do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji w tej sprawie i czeka na odpowiedź. Ale po rozmowie z nami Michał Wróbel zapowiada, że zapozna się z wydaną tego lata interpretacją wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zarząd firmy rozważy, czy nie należy zmienić sposobu wystawiania faktur w imieniu agentów.
Touroperator nie podziela zdania NSA
„Stosowanie stawki VAT 23 proc. dla wszystkich prowizji agencyjnych, w tym tych za wycieczki realizowane poza UE, to tradycyjny sposób rozliczeń stosowany w branży. Tutaj wszystko zależy od podejścia do tematu. Są wyroki w tej sprawie, wydane przez sądy administracyjne, ale my się nie zgadzamy z przedstawioną w nich interpretacją, z uwagi na to, że opiera się ona na przypisaniu agentowi roli pośrednika, którym ten nie jest” – mówi Michał Wróbel.
Najważniejsze jednolite rozliczenia w branży
„Uważam, że w naszym przypadku korekty faktur nie są potrzebne, ponieważ jeśli tylko stawka naliczonego podatku jest błędnie podana, to druga strona może ten VAT odliczyć i sytuacja jest neutralna z punktu widzenia urzędu skarbowego. Ale zapoznamy się z nowymi interpretacjami w tej sprawie i skoro już jeden z touroperatorów stosuje to podejście (stawkę 0 proc. – red), to pewnie skończy się to tak, że będą to robili wszyscy. Grunt, żeby było to robione w miarę jednolicie w całej branży” – dodaje.
Itaka stosuje dla agentów procedurę samofakturowania, a w umowie określiła sposób naliczania prowizji jako kwotę netto powiększoną o VAT.
POWIĄZANE WPISY
4 grudnia 2025
Anex Tour Poland szkoli agentów w Marsa Alam
W dniach 30 listopada - 4 grudnia 2025 roku w Marsa Alam odbyło się wydarzenie branżowe…
0 Komentarzy1 Minuty
3 grudnia 2025
Kiwi.com: Polska wśród najpopularniejszych kierunków świątecznych w Europie
Tegoroczny sezon świąteczny przynosi Polsce wzrost ruchu turystycznego, a liczba…
0 Komentarzy2 Minuty
2 grudnia 2025
eSky: Wenecja, Malta i Teneryfa najpopularniejszymi kierunkami na przełomie roku
Zbliżający się przełom roku to okres zwiększonego zainteresowania wyjazdami…
0 Komentarzy2 Minuty
28 listopada 2025
Gala Exim Tours 2025 zgromadziła agentów i partnerów branży turystycznej w Warszawie
W Warszawie odbyła się Gala Exim Tours 2025, która zgromadziła agentów, partnerów oraz…
0 Komentarzy1 Minuty
26 listopada 2025
eSky: Rekordowe zainteresowanie wyjazdami na jarmarki bożonarodzeniowe. Budapeszt, Praga i Wiedeń w czołówce
Grudzień otwiera dla turystów jeden z najbardziej atrakcyjnych okresów wyjazdowych -…
0 Komentarzy3 Minuty
25 listopada 2025
Wakacje.pl: Przełom listopada i grudnia najtańszym momentem na podróż. Ceny wyjazdów o 30 proc. niższe niż w święta
Wakacje.pl: Przełom listopada i grudnia najtańszym momentem na podróż. Ceny wyjazdów o 30…
0 Komentarzy3 Minuty
24 listopada 2025
Black Week 2025: Skyscanner podpowiada, jak szukać najlepszych ofert
Nadchodzący Black Week ponownie przyciąga uwagę podróżnych, a Skyscanner prezentuje…
0 Komentarzy2 Minuty
24 listopada 2025
Kiwi.com: Po otwarciu Wielkiego Muzeum Egipskiego wzrosło zainteresowanie lotami do Kairu
Otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Kairze wywołało wyraźny wzrost zainteresowania…
0 Komentarzy1 Minuty
24 listopada 2025
Travelist.pl: Polacy coraz wcześniej rezerwują wyjazdy na lato 2026. Bałtyk pozostaje liderem
Polscy turyści coraz wcześniej planują wakacyjny wypoczynek. Jak wynika z danych portalu…
0 Komentarzy3 Minuty










