Lotnisko we Wrocławiu – rekordowy I kwartał

Od stycznia do końca marca wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 600 tys. pasażerów, o 8,8 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017 roku.
Wśród najbardziej popularnych kierunków pozostają miasta słonecznego południa – Teneryfa, Malta, Rzym. Oblegane są również rejsy na Wyspy Brytyjskie i do Kijowa.
W okresie od stycznia do marca ruch pasażerski w Porcie Lotniczym we Wrocławiu wzrósł o 8,8 proc. (w marcu o 8,9 proc.). Wpływ na ten wynik miał znaczny skok w każdym z kluczowych segmentów ruchu.
Z usług linii niskokosztowych skorzystało ponad 25,5 proc. więcej podróżujących (w marcu 25,8 proc.), zaś z połączeń sieciowych połączeń międzynarodowych – o 17,1 proc. (w marcu o 16 proc.).
Liczba pasażerów lotów oferowanych przez biura podróży wzrosła o blisko 160 proc. (w marcu o 173,8 proc.).
Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu, powiedział: „Źródła doskonałych wyników dla marca i kwartału trzeba upatrywać w systematycznym rozwoju oferty naszego lotniska. W tym sezonie proponujemy aż 85 kierunków, z czego 10 to nowości, m.in. Ateny, Faro, Bari, Podgorica, Kutaisi czy główne lotnisko w Paryżu. Spodziewamy się, że dzięki rosnącej siatce połączeń rok 2018 okaże się dla lotniska we Wrocławiu rekordowy – liczba obsłużonych pasażerów powinna przekroczyć 3,2 miliona.”
Tanie linie – mocno w górę
W minionym kwartale znaczący wzrost zanotowali przewoźnicy niskokosztowi – wspólny wynik linii Ryanair i Wizz Air to ponad 417 tysięcy pasażerów, co oznacza skok o 25,5 proc. w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku.
Dariusz Kuś skomentował: „Wśród najpopularniejszych kierunków niezmiennie królują Teneryfa, Malaga, Rzym i Lizbona.Średnie wypełnienie na tych trasach w okresie styczeń-marzec sięgało, a nawet przekraczało 90 proc. W marcu dużą popularnością cieszyły się też pierwsze rejsy do Alicante i Barcelony Girony. Jestem przekonany, że to dobra prognoza na całe lato.”
Wysokie, bo ponad 90-procentowe wypełnienie charakteryzuje również rejsy na Wyspy Brytyjskie. W pierwszej piątce najbardziej obleganych pozostają Dublin, Cork, East Midlands, Shannon oraz Doncaster. W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie linie Wizz Air od tego sezonu (lato 2018) wprowadziły dodatkowe rejsy na najpopularniejszych trasach, m.in. do Londynu Luton, Eindhoven, Lwowa oraz Rejkiawiku.
Na uwagę zasługuje też trasa Wrocław-Kijów, na której za sprawą uczących się i pracujących we Wrocławiu Ukraińców średnie wypełnienie rejsów przekroczyło 90%. Już wiadomo, że od listopada trzecie połączenie na Ukrainę z Wrocławia, a drugie do Kijowa (na lotnisko Kijów Boryspol) zaoferuje Ryanair (do Lwowa i Kijowa Żuliany lata Wizz Air).
Biznes często lata
Statystyki za pierwszy kwartał 2018 w segmencie sieciowych lotów międzynarodowych pokazały wzrost o 17,1 proc. przy liczbie ponad 95 tys. obsłużonych pasażerów. Do najpopularniejszych połączeń należał Frankfurt nad Menem (Lufthansa) oraz Düsseldorf (Eurowings). Od początku roku rośnie też zainteresowanie rejsami linii PLL LOT do Tel Awiwu.
Dariusz Kuś podkreslił: „We Wrocławiu oferujemy już 18 połączeń dziennie dla biznesu. Lotów do największych europejskich hubów przesiadkowych wciąż przybywa. Od końca marca do Stuttgartu lata Eurowings, a od maja na główne lotnisko w Paryżu im. Charles’a de Gaulle’a poleci Air France.”
POWIĄZANE WPISY
4 grudnia 2025
Ryanair powiększa bazę w Gdańsku i ogłasza rozkład lotów na lato 2026
Ryanair powiększa bazę w Gdańsku i ogłasza rekordowy rozkład lotów na lato 2026,…
0 Komentarzy1 Minuty
2 grudnia 2025
TAP Air Portugal rozszerza program NDC i podpisuje nową umowę z Amadeus
TAP Air Portugal ogłosił rozwój programu NDC dzięki podpisaniu nowej umowy z Amadeus oraz…
0 Komentarzy1 Minuty
2 grudnia 2025
PLL LOT uruchamia świąteczny kalendarz adwentowy z codziennymi promocjami
Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły świąteczną akcję promocyjną inspirowaną kalendarzem…
0 Komentarzy1 Minuty
1 grudnia 2025
Wizz Air otworzył szóstą bazę operacyjną w Polsce. 11 nowych tras z Lotniska Warszawa-Modlin
Dziś, 1 grudnia 2025 roku, linia lotnicza Wizz Air uruchomiła bazę operacyjną na Lotnisku…
0 Komentarzy2 Minuty
1 grudnia 2025
Zielona Góra-Babimost ma nową halę Non-Schengen
Lotnisko Zielona Góra-Babimost zakończyło kluczowy etap modernizacji, obejmujący m.in.…
0 Komentarzy1 Minuty
1 grudnia 2025
Enter Air i Coral Travel z nową umową czarterową na sezon 2026/2027
Enter Air podpisał z Coral Travel Poland umowę czarteru obejmującą współpracę w sezonie…
0 Komentarzy1 Minuty
28 listopada 2025
Ryanair ogłasza ofertę Black Friday: drugi bilet za połowę ceny
Ryanair uruchomił wyprzedaż z okazji Black Friday, oferując promocję „drugi bilet za pół…
0 Komentarzy1 Minuta
28 listopada 2025
Enter Air podsumowuje III kwartał 2025 roku
Przychody Enter Air po trzech kwartałach 2025 roku osiągnęły 2 422,8 mln zł, a EBITDA…
0 Komentarzy3 Minuty
28 listopada 2025
PLL LOT uruchomiły nowe połączenie z Warszawy do Rovaniemi
PLL LOT uruchomiły nowe sezonowe połączenie z Warszawy do Rovaniemi w północnej…
0 Komentarzy2 Minuty









