Lotnisko we Wrocławiu – rekordowy I kwartał

archiwum Lotnisko we Wrocławiu

Od stycznia do końca marca wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 600 tys. pasażerów, o 8,8 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2017 roku.

Wśród najbardziej popularnych kierunków pozostają miasta słonecznego południa – Teneryfa, Malta, Rzym. Oblegane są również rejsy na Wyspy Brytyjskie i do Kijowa.

W okresie od stycznia do marca ruch pasażerski w Porcie Lotniczym we Wrocławiu wzrósł o 8,8 proc. (w marcu o 8,9 proc.). Wpływ na ten wynik miał znaczny skok w każdym z kluczowych segmentów ruchu.
Z usług linii niskokosztowych skorzystało ponad 25,5 proc. więcej podróżujących (w marcu 25,8 proc.), zaś z połączeń sieciowych połączeń międzynarodowych – o 17,1 proc. (w marcu o 16 proc.).
Liczba pasażerów lotów oferowanych przez biura podróży wzrosła o blisko 160 proc. (w marcu o 173,8 proc.).

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu, powiedział: „Źródła doskonałych wyników dla marca i kwartału trzeba upatrywać w systematycznym rozwoju oferty naszego lotniska. W tym sezonie proponujemy aż 85 kierunków, z czego 10 to nowości, m.in. Ateny, Faro, Bari, Podgorica, Kutaisi czy główne lotnisko w Paryżu. Spodziewamy się, że dzięki rosnącej siatce połączeń rok 2018 okaże się dla lotniska we Wrocławiu rekordowy – liczba obsłużonych pasażerów powinna przekroczyć 3,2 miliona.”

Tanie linie – mocno w górę
W minionym kwartale znaczący wzrost zanotowali przewoźnicy niskokosztowi – wspólny wynik linii Ryanair i Wizz Air to ponad 417 tysięcy pasażerów, co oznacza skok o 25,5 proc. w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku.

Dariusz Kuś skomentował: „Wśród najpopularniejszych kierunków niezmiennie królują Teneryfa, Malaga, Rzym i Lizbona.Średnie wypełnienie na tych trasach w okresie styczeń-marzec sięgało, a nawet przekraczało 90 proc. W marcu dużą popularnością cieszyły się też pierwsze rejsy do Alicante i Barcelony Girony. Jestem przekonany, że to dobra prognoza na całe lato.”

Wysokie, bo ponad 90-procentowe wypełnienie charakteryzuje również rejsy na Wyspy Brytyjskie. W pierwszej piątce najbardziej obleganych pozostają Dublin, Cork, East Midlands, Shannon oraz Doncaster. W odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie linie Wizz Air od tego sezonu (lato 2018) wprowadziły dodatkowe rejsy na najpopularniejszych trasach, m.in. do Londynu Luton, Eindhoven, Lwowa oraz Rejkiawiku.
Na uwagę zasługuje też trasa Wrocław-Kijów, na której za sprawą uczących się i pracujących we Wrocławiu Ukraińców średnie wypełnienie rejsów przekroczyło 90%. Już wiadomo, że od listopada trzecie połączenie na Ukrainę z Wrocławia, a drugie do Kijowa (na lotnisko Kijów Boryspol) zaoferuje Ryanair (do Lwowa i Kijowa Żuliany lata Wizz Air).

Biznes często lata
Statystyki za pierwszy kwartał 2018 w segmencie sieciowych lotów międzynarodowych pokazały wzrost o 17,1 proc. przy liczbie ponad 95 tys. obsłużonych pasażerów. Do najpopularniejszych połączeń należał Frankfurt nad Menem (Lufthansa) oraz Düsseldorf (Eurowings). Od początku roku rośnie też zainteresowanie rejsami linii PLL LOT do Tel Awiwu.

Dariusz Kuś podkreslił: „We Wrocławiu oferujemy już 18 połączeń dziennie dla biznesu. Lotów do największych europejskich hubów przesiadkowych wciąż przybywa. Od końca marca do Stuttgartu lata Eurowings, a od maja na główne lotnisko w Paryżu im. Charles’a de Gaulle’a poleci Air France.”