9. Forum IGHP – wyzwania i perspektywy branży hotelarskiej

Na tegorocznym IX Forum Hotelarzy Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, które odbyło się we wrześniu w hotelu Sofitel Warsaw Victoria, spotkało się kilkuset hotelarzy i przedstawicieli branży, by wspólnie omówić kluczowe wyzwania i perspektywy rozwoju sektora. Uczestnicy rozmawiali m.in. o rezerwacjach bezpośrednich, polityce współpracy z OTA, zrównoważonym rozwoju w hotelach i najmie krótkoterminowym. W forum uczestniczył także minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Gościem specjalnym był światowej klasy sędzia piłkarski Szymon Marciniak.
Stan realizacji głównych tematów z zeszłorocznego Forum i obszary działań Izby w 2024 i 2025 roku przedstawił prezes IGHP Ireneusz Węgłowski. Wśród kluczowych zagadnień na najbliższy czas prezes IGHP wymienił promocję branży hotelarskiej, by zapewnić warunki do jej dalszego rozwoju, kształcenie kadr dla hotelarstwa w celu poprawy jakości praktycznej nauki zawodu, przeciwdziałanie monopolistycznym praktykom OTA, wprowadzenie systemu HSU (Hotelstars Union), co zaktualizowałoby polskie wymagania kategoryzacyjne do realiów rynku i trendów w Europie, zrównoważony rozwój w hotelarstwie oraz współpracę z partnerami zewnętrznymi – instytucjami i organizacjami działającymi w hotelarstwie i turystyce.
Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, zapowiedział m.in. wprowadzenie opłaty turystycznej oraz przedstawił plany dotyczące uregulowania najmu krótkoterminowego. Wyraził także zainteresowanie nowoczesnym systemem europejskiej kategoryzacji hoteli HSU (Hotelstars Union). Minister wręczył też odznaki honorowe „Za zasługi dla turystyki”. Wyróżnienia otrzymali Michał Walczak, dyrektor regionalny IGHP w woj. kujawsko-pomorskim oraz Tomasz Waściński, hotelarz, gastronom i społecznik.
W trakcie Forum odbyły się trzy panele dyskusyjne : „Rezerwacje bezpośrednie i polityka współpracy z OTA – gdzie jest złoty środek?” , „ESG w hotelach – czy i jak raportować?” i „Najem krótkotrwały”. Gościem specjalnym tegorocznego Forum Hotelarzy IGHP był światowej klasy sędzia piłkarski Szymon Marciniak, który opowiedział gościom o swojej zawodowej drodze, podzielił się róznymi anegdotami i pokazał, jak wiele ze świata sportu można przenieść do biznesu.
POWIĄZANE WPISY
10 kwietnia 2026
Travel Hashtag promuje turystykę we Włoszech
9 kwietnia br. w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Travel Hashtag w Polsce. Na…
0 Komentarzy2 Minuty
3 kwietnia 2026
Arche z nową inicjatywą społeczną. Grupa ograniczy sprzedaż alkoholu w hotelach
Alkoholizm w Polsce pozostaje poważnym wyzwaniem społecznym, na co odpowiada Grupa Arche.…
0 Komentarzy4 Minuty
3 kwietnia 2026
Colours of Oblu z wyróżnieniami HolidayCheck i Dertour
Trzy malediwskie obiekty z portfolio Colours of Oblu zostały wyróżnione w rankingach…
0 Komentarzy2 Minuty
3 kwietnia 2026
Falkensteiner z nowymi partnerami po Deluxe Travel Market. Polska coraz ważniejszym rynkiem
Marka Falkensteiner Hotels & Residences konsekwentnie rozwija działania promocyjne na…
0 Komentarzy2 Minuty
1 kwietnia 2026
Art in Motion: nowy cykl wydarzeń artystycznych w centrum Warszawy
Hotel Polonia Palace w Warszawie rozpoczyna cykl wydarzeń kulturalnych Art in Motion,…
0 Komentarzy2 Minuty
1 kwietnia 2026
Anna Kołtan nową dyrektorką wykonawczą Polskiej Izby Turystyki
Od dziś, 1 kwietnia br., stanowisko dyrektorki biura wykonawczego PIT obejmuje Anna…
0 Komentarzy2 Minuty
31 marca 2026
Agnieszka Węgrzyn-Chwiłkowska nową dyrektorką regionalną IGHP w województwie śląskim
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego powołała 30 marca br. nową dyrektorkę regionalną w…
0 Komentarzy2 Minuty
31 marca 2026
Berlin i Niemcy prezentują atrakcje 2026 r.
27 marca br. w na konferencji prasowej w Warszawie Niemiecka Centrala Turystyki (DZT)…
0 Komentarzy5 Minuty
26 marca 2026
Europa Ubezpieczenia poszerza polisę dla podróżnych odwołujących wyjazd
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży staje się coraz ważniejsze dla Polaków. Europa…
0 Komentarzy2 Minuty










