8 urodziny kampanii Hotel Przyjazny Rodzinie

materiały prasowe

Ponad 520 certyfikatów przyznanych hotelom przyjaznym rodzinie, 52 statuetki, blisko 390 tysięcy przebytych przez kapitułę konkursu kilometrów czy blisko 70 wizyt typu „tajemniczy gość” – tak wyglądają statystyki kampanii Hotel Przyjazny Rodzinie.

Po ośmiu latach działania, projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko rodziców, lecz także samych hotelarzy.

Violetta Hamerska, przewodnicząca kapituły Hotel Przyjazny Rodzinie, powiedziała: “Startując w 2008 roku z ogólnopolską kampanią oraz konkursem Hotel Przyjazny Rodzinie, chciałam zwrócić uwagę, że warto stworzyć standardy dla obiektów rodzinnych, w których rodziny z dziećmi i przyszłe matki mogą czuć się spokojnie i bezpiecznie. Po 8 latach funkcjonowania projektu cieszy mnie, że komfort dzieci oraz rodziców podróżujących z najmłodszymi jest dziś w Polsce standardem, którego zazdroszczą nam już inne kraje.”

Kampania Hotel Przyjazny Rodzinie powstała 28 maja 2008 roku z inicjatywy Violetty Hamerskiej, eksperta rynku hotelowego. To pierwszy i jedyny w Polsce program, który na taką skalę certyfikuje hotele dla rodzin z dziećmi. Podczas minionych 7 edycji kampanii przyznano łącznie 523 certyfikaty oraz 52 statuetki Hoteli Przyjaznych Rodzinie, promując w ten sposób obiekty przystosowane do przyjmowania małych gości hotelowych.

Violetta Hamerska, dodała: “Z roku na rok o certyfikat HPR ubiega się coraz więcej obiektów hotelowych. W minionej edycji do konkursu przystąpiło aż o 58 procent więcej obiektów niż podczas 1. edycji plebiscytu. To wyraźny sygnał, że stworzona przez nas kampania cieszy się uznaniem właścicieli hoteli, a certyfikat stanowi dla nich prestiżowe wyróżnienie.”

Kampania Hotel Przyjazny Rodzinie to jednak nie tylko konkurs, w którym hotelom przyznawane są certyfikaty. To także program edukacyjny skierowany zarówno do podróżujących, jak i hotelarzy. Wyszukiwarka obiektów przyjaznych rodzinom dostępna na stronie kampanii czy specjalny „Przewodnik po Najlepszych Hotelach Przyjaznych Rodzinie” pomaga rodzicom w sposób szybki i łatwy wybrać obiekt odpowiedni na rodzinne wakacje, a innowacyjny przewodnik pt. „Podróże małe i duże”, wydany we współpracy z PKP Intercity, dostarczy praktycznych i cennych informacji na temat planowania wyjazdu.

Hotele ubiegające się o tytuł przyjaznych rodzinie muszą spełniać szereg określonych w każdej edycji konkursu wymagań. Chodzi tu nie tylko o wyposażenie obiektu pod kątem najmłodszych, lecz także o zaoferowanie rodzinom podróżującym z dziećmi szerokiego wachlarza animacji dla maluchów, specjalnego menu czy zapewnienie bezpieczeństwa. Podczas audytów w hotelach starających się o certyfikat zwraca się również uwagę na przygotowanie personelu i jakość świadczonych przez obiekt usług.
Oceny obiektów zgłoszonych do konkursu HPR dokonują członkowie kapituły. Tworzy ją około 40 osób z różnych środowisk – dziennikarze, biznesmani, osoby cenione i lubiane, a przede wszystkim posiadające dzieci. Wśród nich są m.in. Marta Kuligowska, dziennikarka TVN24, Beata Chlewińska, dziennikarka Polsat News, aktorzy Ewa Gawryluk i Waldemar Błaszczyk czy Adrian Furgalski – ekspert ds. transportu. Od 2015 roku funkcjonuje również Kapituła Dzieci i Młodzieży HPR, w której to najmłodsi prowadzą własną ocenę audytowanego hotelu w postaci rysunków, zdjęć, filmów czy opisów. W ciągu 7 edycji konkursu członkowie kapituły musieli przebyć łącznie ponad 388 tysięcy kilometrów, aby dokonać oceny obiektów biorących udział w plebiscycie.

Violetta Hamerska podkreśliła; “Tak zwany „tajemniczy gość” sprawdza, czy dany obiekt wciąż spełnia wszystkie kryteria. Podczas 7 edycji kampanii przeprowadziliśmy blisko 70 takich wizyt. Dzięki takiej procedurze zapewniamy stałą kontrolę jakości usług hotelowych. Wszystko po to, by rodziny podróżujące z dziećmi trafiały do obiektów oferujących najwyższy standard obsługi.”

Hotele w kampanii Hotel Przyjazny Rodzinie są oceniane w następujących kategoriach:
– najlepszy hotel na wypoczynek i wakacje dla rodziny

– najlepszy hotel miejski dla rodziny

– najlepszy pensjonat dla rodziny

– najlepszy ośrodek wypoczynkowy dla rodziny