50. Airbus w barwach Emirates

archwium Emirates

Linie lotnicze Emirates odebrały 50. Airbusa A380. Ostatnia dostawa powiększyła flotę Emirates, składającą się wyłącznie z szerokokadłubowych samolotów, o 224 maszynę.

Po wprowadzeniu do użytkowania 50. Airbusa A380 na początku sierpnia, Emirates będą oferować tygodniowo 5,7 mld miejsc na kilometr trasy (Available Seat Kilometres) do 145 miast na całym świecie – od Los Angeles po Auckland. Od kwietnia 2010 roku przewoźnik otrzymał 96 samolotów (w tym wyłącznie Airbusy A380 i Boeingi 777), zwiększając zdolności przewozowe o 64 proc. w zakresie tono-kilometrów (ATKM – Available Tonne Kilometres) i o 71 proc. w zakresie miejsc na kilometr trasy (ASKM – Available Seat Kilometeres), jednocześnie stale utrzymując wskaźniki zapełnienia miejsc na poziomie blisko 80 proc.. W tym okresie Emirates dodały również 48 miast do swej globalnej siatki połączeń.

Tim Clark, prezes linii Emirates powiedział: “Emirates odnotowały ogromny wzrost organiczny w ciągu ostatnich 4 lat, prawdopodobnie najszybszy wśród wszystkich linii lotniczych w historii. Mówiąc obrazowo, zwiększyliśmy nasze oferowanie o równowartość oferty niektórych średniej wielkości linii lotniczych. Ponadto utrzymujemy wysokie wskaźniki wykorzystania miejsc oraz rentowności. To wiele mówi o sile naszej światowej klasy produktów, a także o naszym modelu biznesowym, który opiera się na oferowaniu efektywnych połączeń pomiędzy Dubajem, a prawie co drugim miastem na świecie. Zakup Airbusów A380 okazał się dla nas znaczącym sukcesem. Jego wyznacznikiem jest niesłabnące zainteresowanie klientów i wysoki wskaźnik zapełnienia miejsc na każdej trasie obsługiwanej przez tę maszynę. A380 pomaga nam zaspokajać zapotrzebowanie klientów na kluczowych trasach, działać bardziej efektywnie na lotniskach z ograniczoną liczbą slotów, a także wprowadzać nowe rozwiązania pokładowe, które zmieniły jakość podróżowania. W przyszłości będziemy świadkami ogromnego rozwoju naszej floty – pod koniec 2017 roku będziemy mogli poszczycić się liczbą około 90 Airbusów A380, które będą obsługiwać istniejące i nowe trasy planowane dla tego samolotu.”

John Leahy, dyrektor operacyjny Airbusa ds. klientów dodał: “A380 dostarcza wiele wymiernych korzyści swoim operatorom, przyczyniając się do zwiększania ruchu pasażerskiego, wskaźników wykorzystania miejsc oraz poprawy ich udziału w rynku. Przekazanie 50. Airbusa A380 liniom Emirates oznacza dalsze możliwości zwiększania rentowności, a także stanowi potwierdzenie niezwykłej wizji Emirates i prezesa Clarka.”

Emirates posiadają największą siatkę połączeń obsługiwanych przez A380 spośród wszystkich komercyjnych linii lotniczych na świecie. Samoloty te w barwach Emirates obsługują obecnie 27 lotnisk na 5 kontynentach. Przewoźnik oferuje również loty na trasie Dubaj-Los Angeles, które jest obecnie najdłuższym na świecie połączeniem lotniczym A380. Do końca bieżącego roku liczba miast obsługiwanych przez A380 w barwach Emirates wzrośnie do 33. Siatka A380 powiększy się o Kuwejt (16 lipca), Mumbaj (21 lipca), Frankfurt (1 września), Dallas (1 października), San Francisco (1 grudnia) i Houston (3 grudnia).
Do tej pory należąca do przewoźnika flota A380 obsłużyła 27,5 mln pasażerów, wykonując ponad 68800 lotów na dystansie ponad 405 mln kilometrów. A380 w barwach Emirates odwiedził również ponad 40 portów lotniczych na całym świecie w celach operacyjnych i testowych.
Przewoźnik zatrudnia obecnie ponad 10000 członków personelu pokładowego i 900 pilotów specjalnie wyszkolonych w zakresie obsługi rosnącej floty A380.
Emirates posiadają w portfelu zamówień 299 szerokokadłubowych samolotów, w tym 90 Airbusów A380, co bezpośrednio i pośrednio wpływa na tworzenie i utrzymanie tysięcy miejsc pracy w całym łańcuchu produkcji i dostaw samolotów.