21. edycja Mazury AirShow już na początku sierpnia

archiwum Mazury AirShow

W dniach 3–4.08.2019 r. jezioro Niegocin i lotnisko Kętrzyn-Wilamowo będą lotniczym sercem Polski –odbędzie się tutaj 21. edycja mazurskich pokazów lotniczych, znanych w Europie jako Mazury AirShow.

Wieloletnie starania organizatorów i wysoka ocena środowiska lotniczego dały impuls do podjęcia decyzji o przyznaniu honorowego wyróżnienia pn. „Błękitne Skrzydła” m.in. „za całokształt wybitnej działalności dla lotnictwa polskiego zarówno w kraju, jak i za granicą”. Kapituła, reprezentująca Krajową Radę Lotnictwa oraz miesięcznik „Skrzydlata Polska”, wyróżniła Mazury AirShow „za organizację fascynującego spektaklu lotniczego w scenerii mazurskich jezior, nieprzerwanie od 20 lat” przyznaniem właśnie Błękitnych Skrzydeł.

Stanisław Tołwiński, pomysłodawca i jeden z organizatorów wydarzenia, powiedział: „20 lat konsekwentnych starań organizacyjnych wielu wolontariuszy stało się powodem do satysfakcji osobistej dla wielu współtwórców tego wydarzenia. Warto zwrócić uwagę na tę piękną promocję Mazur, dzięki wydarzeniu non profit, w unikatowej scenografii jeziora Niegocin oraz wyjątkowej atmosfery tych pokazówMazury AirShow nie doszłyby do skutku, gdyby nie udział wielu wolontariuszy i tych, którzy od lat wspierają organizatorów pokazów lotniczych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest wiele przykładów powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie”, warto jednak pamiętać, że Mazury AirShow to nie tylko eksportowe wydarzenie Warmii i Mazur, to również marka na miarę kraju, emanująca prosto z naszych pięknych Mazur.”

Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć m.in. licznie reprezentowane śmigłowce (bojowe i cywilne), największy wojskowy samolot transportowy C-130 Hercules, Prezydencki Team ANBO, którego liderem jest Rolandas Paksas (dwukrotny premier oraz b. prezydent Litwy), statki powietrzne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej(po raz pierwszy), Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, tradycyjnie wodnosamoloty i liczna reprezentacja samolotów, w tym ultralekkich. Nie zabraknie również skoczków spadochronowych precyzyjnie lądujących na plaży. Organizatorzy szykują także niespodzianki ale, żeby była to niespodzianka, trudno o tym pisać z wyprzedzeniem.

Niezależnie od pokazów dynamicznych, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo można będzie obejrzeć interesującą wystawę statyczną samolotów, poznać pilotów z bliska i uzyskać ich autograf.

To co się będzie działo na Niegocinie i nad Niegocinem oraz w Wilamowie będzie transmitowane w świat ze specjalnego Studia TV Mazury AirShow. Jeżeli ktoś nie będzie mógł się pojawić osobiście na Mazurach, całe wydarzenie zobaczy w internecie. Warto wspomnieć że komentarz z pokazów w wykonaniu Tadeusza Sznuka i Witolda Sokola będzie słyszany w Radio AirShow na częstotliwości 89.1 MHz.