20 tysięcy Ukraińców wzięło udział w Śniadaniach Wielkanocnych

Śniadanie w Hotelu Renaissance/fot. archiwum PHH

Podczas Wielkanocny Kościołów wschodnich w różnych częściach Polski odbyły się Śniadania Wielkanocne dla Ukrainy, organizowane wspólnie przez Polski Holding Hotelowy i Caritas. Ponad 7 tysięcy gości z Ukrainy zasiadło przy świątecznym stole w hotelach i obiektach PHH, a w całym kraju – dzięki wsparciu akcji przez inne podmioty – około 20 tysięcy osób. W wydarzeniu wzięła udział małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

Gheorghe Marian Cristescu, prezes PHH, powiedział: „Cieszę się, że wspólnie z Caritas udało nam się w tym dniu uczynić tyle dobra i być razem z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy w naszych hotelach przy świątecznym stole. Wiemy, że te Święta Wielkanocne były dla nich wyjątkowo trudne, ponieważ po raz pierwszy spędzali je z daleka od domu, a często również bez najbliższej rodziny. Chcieliśmy być z nimi w tym czasie, by pomóc im przeżyć pierwszą Wielkanoc prawosławną w Polsce, w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że następne święta będą już mogli spędzić u siebie w domu. Od początku wybuchu wojny Polski Holding Hotelowy zaangażował się w pomoc dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie – w hotelach i obiektach PHH udostępniliśmy już ponad 80 tysięcy noclegów dla uchodźców wojennych. Śniadanie Wielkanocne dla Ukrainy, które zorganizowaliśmy wspólnie z Caritas, to kolejny gest solidarności z naszymi siostrami i braćmi zza wschodniej granicy. Cieszymy się, że do wspólnego przeżywania tego świątecznego czasu dołączyły też inne podmioty hotelowe m.in.: Polskie Hotele Niezależne, Dobry Hotel, grupa Arche, niektóre hotele grupy Orbis, a także Ptak EXPO, co pozwoliło nam potroić liczbę zaproszonych gości z Ukrainy, dzięki czemu w całej Polsce w śniadaniach wielkanocnych wzięło udział około 20 tysięcy osób z Ukrainy.”

Do Wielkanocnego Śniadania z ukraińskimi gośćmi w jednym warszawskich hoteli z grupy PHH dołączyła małżonka Prezydenta RP.

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła: „To, co jest najważniejsze, to fakt, że jesteśmy razem, że jesteśmy braćmi i siostrami, że możemy być tutaj wspólnie. Ukraina nie zostanie sama. My wszyscy wierzymy – i o to się modlimy – że Ukraina wygra, że Ukraina wyjdzie z tej wojny zwycięska. Ukraińcy do dumny naród, który zrobi wszystko, żeby Ukraina rozkwitła.

Pierwsza Dama/fot. Grzegorz Jakubowski KPRP

Pierwsza Dama dziękowała Caritas za pełne zaangażowania działania w wielu obszarach, m.in. przy w pomocy dla uchodźców, a także Polskiemu Holdingowi Hotelowemu, za szybką reakcję i natychmiastowe udostępnienie noclegu dla naszych gości.

Brat Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, dodał: „ Cieszę się, bo za nami bardzo wzruszające chwile, modlitwa i śniadanie wielkanocne dla wiernych kościołów wschodnich. Udało się je przygotować dzięki współpracy z Polskim Holdingiem Hotelowym, wiemy też że dzięki tej inicjatywie śniadań w Polsce odbyło się dużo więcej. Dziś pewnie nie jesteśmy w stanie zliczyć tego jak wiele zadziało się bez naszej wiedzy. Jestem wdzięczny za otwarte serca, wrażliwość i tę współpracę która pokazuje, że dobra jest więcej,”

Śniadanie Wielkanocne dla Ukrainy to akcja organizowana przez Polski Holding Hotelowy wspólnie z Caritas. Ukraińcy spotkali się przy świątecznym stole w różnych częściach Polski, w hotele i obiekty PHH – w dużych miastach: Warszawie, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi, Lublinie czy Szczecinie, a także w mniejszych miejscowościach, w rejonach nadmorskich i górskich. Obiekty te zlokalizowane są na terenie 20 diecezji, a zapraszanie gości z Ukrainy koordynowały diecezjalne Caritas.

Alina Dybaś, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej/fot. archiwum PHH

Do wydarzenia dołączyli kolejni przedstawiciele branży hotelarskiej – Polskie Hotele Niezależne, Grupa Dobry Hotel i Grupa Arche, niektóre hotele grupy Orbis, a także Ptak EXPO. W całej Polsce w śniadaniach wielkanocnych może wziąć udział nawet 20 tysięcy osób z Ukrainy. Ponadto, w warszawskich hotelach z grupy PHH Turystyczna Organizacja Otwarta zapewniła animacje dla najmłodszych.

Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK dołącza do akcji “Śniadanie Wielkanocne dla Ukrainy”