10 ukrytych skarbów Peloponezu

peloponnesehiddengems-doxalake
Na zdjęciu: Jezioro Doxa. Źródło: Archiwum GNTO

Peloponez to region znany za sprawą swojej wielowiekowej historii, bogatej kultury oraz pięknej przyrody, jednak wiele urzekających miejsc wciąż wydaje się czekać na odkrycie. W regionie znajdują się jedne z najbardziej znanych atrakcji turystycznych kraju ze znanymi stanowiskami archeologicznymi, takimi jak starożytna Olimpia, Teatr w Epidauros czy Mykeny. Popularności nie można również odmówić malowniczym górskim i nadmorskim wioskom ze wspaniałymi plażami, takimi jak Voidokilia i Limeni. Jednak w tym zachwycającym regionie znajduje się również wiele ukrytych skarbów, które znajdują się nieco na uboczu i wciąż czekają na odkrycie.

Oto 10 najpopularniejszych ukrytych skarbów Peloponezu, z których każdy ma swój niepowtarzalny urok i czar. Zapraszamy do odkrywania ich podczas następnej podróży po Grecji!

Zatopione miasto Epidauros, położone na wschodnim wybrzeżu Peloponezu przy plaży Kalymnios, jest niezwykłym podwodnym stanowiskiem archeologicznym. Można tu nurkować wokół pozostałości starożytnego miasta z rzymską posiadłością Villa Rustica, perfekcyjnie zachowaną w krystalicznie czystych wodach Zatoki Sarońskiej. Zatopione Miasto oferuje wyjątkowy wgląd w przeszłość i jest obowiązkowym celem podróży zarówno dla nurków, jak i miłośników historii. Pamiętaj, by koniecznie spakować maskę, rurkę i płetwy!

Świątynia Apollina Epikuriosa znajduje się pośród nagich i skalistych krajobrazów Bassaj (starożytna Figalia), schowana w górach. Jest to starożytna grecka świątynia zbudowana w V wieku p.n.e., poświęcona bogu Apollinowi, będąca imponującą budowlą łączącą joński, dorycki i koryncki styl architektoniczny. Ten klejnot architektury był pierwszym greckim zabytkiem, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1986 roku. Podczas wizyty warto zatem docenić jego majestatyczne piękne i dowiedzieć się więcej o jego historycznym i kulturowym znaczeniu.

Zamek Chlemoutsi (znany też jako Kastro z Kyllini lub Château Clermont) to średniowieczna twierdza położona w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie Peloponezu. Zbudowany w XIII wieku przez frankijskich władców tego obszaru zamek pełnił funkcje warowne ze względu na swoje strategiczne położenie. Dziś w odrestaurowanych salach z kopulastymi stropami i dużymi kominkami mieści się wyjątkowa wystawa „Epoka Rycerska – Krzyżowcy w Morei”. Około 500 wystawionych obiektów odkrywa przed zwiedzającymi mniej znane aspekty średniowiecznego świata oraz codziennego życia krzyżowców. Zamek oferuje wgląd w burzliwą historię regionu Peloponez, jak również pozwala nacieszyć oczy jednym z najbardziej spektakularnych widoków na okolicę.

Starożytna Mesenia była antycznym miastem-państwem (polis) i potężnym rywalem Sparty. Założona w IV wieku p.n.e. osada pozwala nam zrozumieć, jak wyglądało życie w starożytności, ponieważ w późniejszych wiekach nie została ani zniszczona, ani nadbudowana. Dziś jest skarbnicą pozostałości archeologicznych, z imponującymi fortyfikacjami, agorą, teatrem, heroonem, stadionem i fontanną Arsinoe. Po zwiedzeniu ruin miasta warto odwiedzić pobliskie muzeum. Można tu również nacieszyć się harmonijną przyrodą i wspaniałymi widokami na sąsiednie wzgórza i doliny.

peloponnesehiddengems-polylimnio
Na zdjęciu: Wodospady Polylimnio. Źródło: Archiwum GNTO

Wodospady Polylimnio (znane również jako Błękitna Laguna Mesenii) to zachwycający zespół wodospadów i naturalnych basenów znajdujących się w regionie Mesenii, 34 km od miasta Kalamata. Można tu wędrować szlakami prowadzącymi do wodospadów i podziwiać po drodze piękno okolicznej przyrody. Wodospady i baseny znajdują się pośród bujnych zielonych lasów i skalistych klifów, tworząc idylliczną atmosferę, idealną do pływania i relaksu. Krystalicznie czysta woda i spokój sprawiają, że miejsce to jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i osób szukających odprężenia z dala od tłumów.

Szlak Mainalo to wspaniały szlak turystyczny położony w paśmie górskim Mainalo. Trasa oferuje szereg opcji pieszych wędrówek, odpowiednich dla turystów na każdym poziomie zaawansowania, zaczynając od łatwych tras spacerowych, a kończąc na bardziej wymagających szlakach, które prowadzą przez oszałamiającą naturalną scenerię: zielone lasy, skaliste klify i malownicze wioski. Oprócz piękna przyrody, okolica oferuje szereg atrakcji w postaci zabytków o nieocenionej wartości historycznej i kulturowej takich jak klasztory, kościoły i tradycyjne zabudowania.

Jezioro Doxa to piękne sztuczne jezioro otoczone górami oraz idealne miejsce na spokojny piknik lub rejs łodzią. Jezioro, otoczone bujnymi, zielonymi lasami i górami, stanowi malowniczą scenerię do spędzania czasu na świeżym powietrzu i relaksu. Można tu uprawiać turystykę pieszą i rowerową wzdłuż malowniczych szlaków, łowić ryby w krystalicznie czystych wodach lub po prostu opalać się na piaszczystej plaży. Jezioro jest także domem dla uroczej Kaplicy Agios Fanourios, która znajduje się na niewielkim skrawku lądu, który kończy się na środku jeziora.

Jaskinia Kapsia to wspaniały cud natury położony w miejscowości Mantineia, 15 kilometrów od miasta Tripoli w Arkadii. Ta niezwykła jaskinia została wymieniona wśród dziesięciu najbardziej imponujących jaskiń w Grecji. Woda, drążąc nieśpiesznie skałę poprzez długie tysiąclecia, wyrzeźbiła w niej i niepowtarzalny zespół zapadlisk oraz wielobarwnych stalaktytów, stalagmitów i innych formacji. Podziwiając te geologiczne ciekawostki, warto też poznać historię jaskini i jej znaczenie kulturowe. Można również połączyć wizytę z wycieczką do pobliskiej Mantinei, by zwiedzić stanowisko archeologiczne lub skosztować wina przygotowywanego ze znanej na całym świecie odmiany Moschofilero.

peloponnesehiddengems
Na zdjęciu: Winnice w Nemei. Źródło: Archiwum GNTO

Winiarskie szlaki Nemei to wielowiekowa tradycja uprawy winorośli pośród niesamowitych krajobrazów. W okolicy znajdują się znane na całym świecie winnice i wytwórnie win, które produkują jedne z najlepszych trunków w kraju. Warto wybrać się w podróż wijącą się pośród winnic malowniczą trasą i podziwiać po drodze zapierające dech w piersiach krajobrazy, a następnie zatrzymać się i skosztować lokalnych win i poznać proces ich produkcji. Region ten jest szczególnie znany z aromatycznych winogron Agiorgitiko, z których powstają bogate w smaku i złożone czerwone wina. Oprócz degustacji można również odwiedzić urocze wioski i  zwiedzić zabytki położone wzdłuż szlaków winnych, w tym starożytne miasto Nemea, starożytny stadion lub imponujący zamek Akrokorynt, jak również pobliskie stanowisko archeologiczne w Koryncie. Oprócz wina, region ma też do zaoferowania bogatą ofertę kulinarną i warto zapoznać się z nią w jednej z licznych, tradycyjnych tawern.

Znajdujące się nieopodal nadmorskiej miejscowości Loutraki Vouliagmeni to piękne słone jezioro słynące z błękitnej wody i białego piasku. Jezioro położone jest dosłownie rzut beretem od morza. Otoczone skalistymi klifami, tworzy malowniczą scenerię, idealną do pływania i opalania. Można tu także zwiedzić pobliskie stanowisko archeologiczne w Perachorze, którego najważniejszym zabytkiem jest starożytne sanktuarium poświęcone bogini Herze. Nie przegap latarni morskiej Melagavi, z której roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na otaczające wybrzeże i lśniące, błękitne wody Zatoki Korynckiej.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej, źródło: http://www.visitgreece.gr

Logo Grecji