ZOPOT w Nowym Jorku: nie planujcie podróży do Polski. Szefowej ZOPOT-u grozi zwolnienie

USA, New York
New York City / fot. Dimitry Anikin / Unsplash

Na platformie skift.com specjalizującej się w informacjach z szeroko rozumianej turystyki, pojawił się tekst o niepewności polskiej branży turystycznej związanej z wojną na Ukrainie. Wśród wypowiedzi znalazło się zdanie szefowej ZOPOT-u w Nowym Jorku, Magdaleny Żelazowskiej, w której odradza ona planowanie podroży do Polski. Przypomnijmy, że ZOPOT jest odpowiedzialny za promocję turystyczną Polski na terenie Ameryki Północnej. Minister Gut-Mostowy wnioskuje rozwiązanie umowy z Magdaleną Żelazowską.

Cytowana przez skift.com, Magdalena Żelazowska, dyrektor zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Nowym Jorku, powiedziała: „Bardzo poważnie podchodzimy do bezpieczeństwa i pierwszą rzeczą, którą musimy sobie uświadomić, jest to czy można bezpiecznie zaprosić podróżnych do Polski,”

„Nie radziłabym planować wyjazdu już teraz — jednak za kilka miesięcy, miejmy nadzieję, że ta sytuacja zostanie w pełni opanowana i będziemy gotowi”.

Kontynuując tę kuriozalną wypowiedź Żelazowska dodała, że hotele polskie obecnie koncentrują się na przyjmowaniu uchodźców, oferują im pracę, rezygnują z przyjmowania rezerwacji miejsc noclegowych i dla sektora hotelarskiego wakacje będą dużym wyzwaniem.”

Poproszona o komentarz, Anna Salamończyk-Mochel, p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, jest wyraźnie odmiennego zdania od swojej pracownicy. Podkreśliła: „Wypowiedź przedstawicielki ZOPOT w Nowym Jorku Magdaleny Żelazowskiej dotycząca bezpieczeństwa przyjazdów do Polski jest niezgodna ze strategią komunikacyjną i działaniami prowadzonymi przez Polską Organizację Turystyczną. Od początku konfliktu za naszą wschodnią granicą informujemy poprzez nasze kanały komunikacji oraz Zagraniczne Ośrodki Polskiej Organizacji Turystycznej o tym, że Polska jest krajem bezpiecznym, a na terytorium naszego państwa nie są prowadzone żadne działania wojenne. Goście, szczególnie z bardziej odległych rynków, mają prawo czuć się zaniepokojeni, tym bardziej że docierający do nich przekaz medialny podkreśla bliskość konfliktu, ale naszym zadaniem jest rzetelne informowanie o aktualnej sytuacji, a nie eskalowanie niepokoju. W POT tym właśnie się zajmujemy – informujemy naszych zagranicznych partnerów o bieżącej sytuacji w Polsce, opracowujemy oferty i aktualizujemy kampanie informacyjne, aby podróżujący wiedzieli, że wciąż mogą doświadczyć tego, co w Polsce najlepsze, jesteśmy otwarci dla wszystkich a polska gościnność to nie tylko jednorazowy zryw pomocy obywatelom Ukrainy, ale część naszej kultury i tradycji”

Leszek Ostaszewski, członek zarządu biura Travel Projekt, specjalizującego się w turystyce przyjazdowej do Polski, powiedział przedstawicielowi portalu WaszaTurystyka.pl: „Wypowiedź Pani Żelazowskiej z ZOPOT Nowy Jork jest bardzo szkodliwa dla polskiej branży turystycznej. Wojna na Ukrainie jest oczywiście wielką tragedią narodową dla Ukrainy i tematem, o którym nie wolno nam zapomnieć lub się do niego przyzwyczaić.

Jednak odradzanie podróży do Polski lub ich planowania jest działaniem niewłaściwym.

Travel Projekt właśnie w odpowiedzi na obecną sytuację i obawy wielu kontrahentów związane z trwająca na Ukrainie wojną zorganizował fam-trip do Polski i gościł, przy wsparciu WOT i ŁOT grupę klientów z Niemiec i Szwajcarii w dniach 31.03.-03.04.22. Mogli oni sami zobaczyć, że jest bezpiecznie, że branża hotelowa, gastronomiczna i atrakcje turystyczne pracują normalnie, a nawet mogli osobiście usłyszeć od spotkany h przypadkowo Ukraińców ich wdzięczność i radość z otrzymanej w Polsce pomocy. Celowo podróż z Warszawy do Łodzi zaplanowaliśmy pociągiem, żeby gości mogli zobaczyć, że mimo tak wielkiej liczby uchodźców, dworce i koleje funkcjonują normalnie i można bezpiecznie i komfortowo podróżować. A dodatkowo goście mogli się cieszyć ze swobody poruszania po zniesieniu ograniczeń covidowych. Mimo trwającej na Ukrainie wojny nadal powinniśmy komunikować, że Polska jako kraj NATO i członek UE jest bezpieczna i warta odwiedzin w każdej chwili”.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Magdalena Żelazowska wystartowała w konkursie na dyrektora ZOPOT-u w Nowym Jorku, ogłoszonym w tym roku przez POT. Przed objęciem stanowiska p.o. dyrektora ZOPT-u w Nowym Jorku, pracowała w departamencie e-informacji w POT. Wcześniej była również blogerem podróżniczym oraz autorką artykułów w magazynie „Poznaj Świat” oraz portalu Wirtualna Polska.

Minister Andrzej Gut-Mostowy zareagował na artykuł, wnioskeim o rozwiązanie umowy z Magdaleną Żelazowską. Na twitterze napisał: “W nawiązaniu do niedopuszczalnej wypowiedzi przedstawicielki ZOPOT w Nowym Jorku Magdaleny Żelazowskiej dotyczącym bezpieczeństwa przyjazdów do Polski, zawnioskowałem do p.o prezesa POT, Anny Salamończyk-Mochel o rozwiązanie umowy z dyr. ZOPOT USA w trybie natychmiastowym.”