Znowu dobry początek roku światowej turystyki

AG

Według najnowszego barometru Światowej Organizacji Turystycznej (UNWTO), ruch turystyczny na świecie do końca kwietnia tego roku wzrósł w porównaniu do pierwszych czterech miesięcy 2016 roku o 6 proc. W pierwszych czterech miesiącach, na świecie odnotowano 369 turystów zagranicznych, o 21 mln więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku.

Większość kontynentów odnotowuje wzrost liczby turystów. Na Bliskim Wschodzie w pierwszych czterech miesiącach odnotowano ich o 10 proc. więcej, w Afryce – o 8 proc. więcej, w Europie – o 6 proc. Azja i Oceania odnotował wzrost o 6 proc., obie Ameryki – o 4 proc.

Sekretarz Generalny UNWTO, Taleb Rifai powiedział: „Kierunki, które z różnych przyczyn miały w 2016 roku kłopoty i odnotowały spadek liczby turystów, w tym roku dają sygnał, że to był tylko krótki okres załamiania. Obchodzimy w 2017 roku Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Turystyki dla Rozwoju i cieszymy się z dalszego rozwoju turystyki, wzrostu liczby podróżujących ludzi. Turystyka bowiem może przyczynić się do trwałości trzech filarów ludzkości – gospodarczego, społecznego i środowiskowego.”

Jeśli chodzi o Europę, w której ruch międzynarodowy wzrósł o 6 proc., najbardziej wzrosła liczba turystów w Basenie Morza Śródziemnego (+9 proc., o 1 punkt procentowy więcej niż 2016 roku). W Europie Zachodniej wzrosy wyniósł 4 proc. (w ubiegłym był zerowy). Półnoicna Europa odnotowałą wzrost o +9 proc. a Europa Centralna i Wschodnia – o +4 proc. W Azji i Oceanii największy wzrost odnotowała Azja Południowa – 14 proc., Oceania – +7 proc. Azja Południowo-Wschodnia może się pochwalić wzrostem o 6 proc., zaś Azja Północno-Wschodnia – o 5 proc. W Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej ruch turystyczny wzrósł o 7 proc., zaś w Ameryce Północnej – o 3 proc., na Karaibach – o 2 proc. W Afryce (wzrost o 8 proc.), najlepsze wynik osiągnęłą Afryka Północna – wzrost o 18 proc.

Eksperci UNWTO prognozują, że również następne cztery miesiące będą korzystne dla turystyki światowej. Wzrost w pierwszych czterech miesiącach był najwyższy od 12 lat i eksperci twierdzą, że okres maj – sierpień może być najlepszy w dekadzie.