Badanie: dla prawie 80 proc. Polaków znajomość języka jest niezbędna na zagranicznych wakacjach

Polacy na wakacjach
Fot. Pixabay

Blisko 30 proc. ankietowanych Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje za granicą. Ponad połowa z nich woli samodzielnie zorganizować wakacyjny wyjazd (53 proc.), a nieco mniej korzysta z pomocy biur podróży lub pośredników (42 proc.) – tak  wynika z sondażu przeprowadzonego z końcem maja przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Vasco Electronics, 

Polacy w większości uważają, że znajomość języka obcego jest niezbędna na wakacyjnych wyjazdach (78 proc.). Daje im to możliwość swobodnego komunikowania się (75 proc.), poczucie bezpieczeństwa (64 proc.) oraz swobody (62 proc.). Respondenci podzielili się także doświadczeniami związanymi z planowaniem podróży zagranicznych oraz tym, jak radzą sobie z komunikacją w obcym kraju.

Hiszpania, Chorwacja, Włochy i Grecja – tam na wakacje pojadą Polacy

Najczęstszym powodem wyjazdu na wakacje za granicę jest chęć zobaczenia czegoś nowego i poznania innej kultury (43 proc.). 1/3 Polaków wyjeżdża ze względu na pewność pogody (34 proc.) oraz dlatego, że lubią dalekie podróże (32 proc.). Hiszpania, Chorwacja, Włochy i Grecja to główne kierunki wyjazdów wakacyjnych Polaków w sezonie 2023.

Ponad połowa wyjeżdżających za granicę (53 proc.) woli organizować wakacje samodzielnie, a 42 proc. korzysta z pomocy biur podróży lub pośredników. Większość osób planujących wyjazd na własną rękę po prostu lubi to robić samodzielnie (65 proc.), a 45 proc. osób wskazało także, że ceni sobie to, że mogą mieć kontrolę nad planem wyjazdu. Z wycieczek zorganizowanych z kolei najczęściej korzystają ankietowani, którzy nie chcą martwić się o przygotowywanie wypoczynku (74 proc.) oraz lubią mieć zaplanowany czas (58 proc.).

Przygotowując się do wyjazdów zagranicznych Polacy najczęściej przeglądają portale internetowe (46 proc.), polegają na poleceniach rodziny i znajomych (35 proc.), chętnie korzystają też z aplikacji i wyszukiwarek podróżniczych (36 proc.) oraz portali społecznościowych (23 proc.). 26 proc. badanych inspiruje się także tym, co oferują biura podróży.

Do you speak english?

Ponad połowa Polaków deklaruje, że zna język angielski w stopniu przynajmniej komunikatywnym (56 proc.), a 1/4 potrafi porozumieć się w języku rosyjskim (24 proc.), nieco mniej twierdzi, że komunikuje się po niemiecku (17 proc.). Wyjeżdżający za granicę częściej deklarują znajomość języków: angielskiego (77 proc.), rosyjskiego (29 proc.), niemieckiego (24 proc.).

“Badanie pokazało, że znajomość języków obcych na zagranicznych wyjazdach jest ważna dla Polaków, ponieważ ułatwia komunikację oraz daje im poczucie bezpieczeństwa. Natomiast w grupie badanych, którzy mają już doświadczenie w zagranicznych wojażach ¼ respondentów uważa, że brak znajomości języka nie musi być przeszkodą w podróżowaniu” – komentuje Maciej Góralski, CEO Vasco Electronics.

Badani w większości uważają, że znajomość języka obcego na wakacyjnych wyjazdach jest niezbędna (79 proc.). Daje im to możliwość komunikowania się (75 proc.), poczucie bezpieczeństwa (64 proc.) oraz poczucie swobody (62 proc.) i ułatwia pobyt za granicą (59 proc.).

Brak znajomości języków nie musi być barierą w podróżowaniu. 64 proc. respondentów uważa, że można wspomóc się w komunikacji, korzystając z elektronicznych tłumaczy lub że zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże się porozumieć (51 proc.). 40 proc. badanych twierdzi, że można porozumieć się również pozawerbalnie.

Badanie zostało zrealizowane w okresie 22.05 – 26.05.2023 na reprezentatywna grupie Polaków w wieku 18-70 lat (z uwagi na wiek, płeć, wykształcenie i wielkość miejsca zamieszkania), N=1045, metodą CAWI