Złoty Jubileusz Royal Jordanian

archiwum Royal Jordanian

Linie lotnicze Royal Jordanian w tym miesiącu obchodziły swoje 50-lecie.

Przewoźnik rozpoczął swoją działalność 15 grudnia 1963 roku jako Alia-The Royal Jordanian Airline (Air Jordan) lotami między Ammanem a Bejrutem.
Linie lotnicze przyjęły obecną nazwę 15 grudnia 1986 roku
Przewoźnik zaprezentował swoje nowe godło 50-lecia, które prawdopodobnie trafi na samoloty tych linii. Prze pięćdziesiąt dni będzie również prowadzona akcja rozprowadzania codziennie darmowych biletów.
22 grudnia król Jordanii Abdullah II odwiedził siedzibę linii lotniczych i wziął udział w uroczystościach jubileuszowych narodowego przewoźnika. Podczas władca zwiedził wystawę obrazującą rozwój linii lotniczych od momentu startu dziewiczego rejsu do Bejrutu w roku 1963. Obejrzał także model nowoczesnego samolotu oraz film o historii Royal Jordanian. Król pogratulował personelowi RJ Złotego Jubileuszu, wyraził dumę i szacunek z powodu rozwoju narodowego przewoźnika. W księdze pamiątkowej wpisał m.in.: „Poprzez swój blask, Royal Jordanian stały się prawdziwym ambasadorem naszego kraju i obrazem kraju okrążającym cały świat.”
W uroczystościach wzięli udział również m.in. książę Faisal Ibn Husajn i premier Abdullah Nsour, król Abdullah nagrodził najbardziej zasłużonych pracowników za wkład w rozwój RJ.
Przewodniczący Rady Dyrektorów Royal Jordanian, Nasser Lozi powiedział: „Złoty jubileusz to historia przewoźnika, której korzenie tkwią głęboko w Jordanii, to również rozprzestrzenienie się przez ponad dwa pokolenia naszych pracowników po całym świecie. Firma rozwijała się, podobnie jak rozwijała się Jordania i starała się na każdym etapie wspierać narodowe poczucie wartości, zachowywać tradycje, pokazywać narodową gościnność. To ludzi pracujący w Royal Jordanian stanowią o rozwoju i nowoczesności linii, dzięki ich wiedzy, lojalności i zapałowi nasze linie należą do najlepszych na świecie.”

Amer Hadidi prezes zarządu Royal Jordanian dodał: „Minione pięćdziesiąt lat historii Ryal Jordanian jest powodem dumy nas wszystkich. Linie lotnicze spełniły marzenia wielu Jordańczyków. Mimo kryzysów politycznych i gospodarczych oraz małych na początku możliwości udało nam się zbudować tę wspaniałą firmę. Mamy obiecujące plany na przyszłość, chcemy zwiększyć liczbę destynacji docelowych i wierzę, że po otrzymaniu w roku 2014 pięciu pierwszych maszyn Boeing 787, sięgniemy wyżyn i będziemy latać do nowych miast na całym świecie. Inwestujemy zarówno w rozwój techniki, jak i kompetencji obsługi naziemnej. Chcemy oferować nasze usługi zwłaszcza na rynkach regionalnych, szczególnie w krajach, w których zaszły zmiany spowodowane Arabską Wiosną.”

Royal Jordanian planują na 1 lipca 2014 roku rozpoczęcie rejsów 267-miejscowym Boeingiem 787-7 na trasie Amman – Dżudda w Arabii Saudyjskiej (lotnisko nazywane bramą do Mekki). Planowane są również rejsy dwa razy w tygodniu na trasie Amman – Lagos – Akra oraz dwa razy w tygodniu na trasie Amman – Montreal i cotygodniowe na trasie Amman – Abu Dabi.